سنتکام (CENTCOM) یکی از شش ستاد فرماندهی ایالات متحده می باشد که در سال ١٣۶١ به مرکزیت ایالت فلوریدا آمریکا تاسیس شد که محدوده فعالیت این ستاد در آفریقا، غرب آسیا و آسیای مرکزی است. اهداف و مسئولیت سنتکام علی الظاهر صلح طلبانه بوده اما کارنامه عملیاتی سنتکام حاکی از این ادعا نیست، چرا که جنگ های بزرگ در منطقه طی نیم قرن گذشته از جمله جنگ خلیج فارس(جنگ نفتکش ها) جنگ افغانستان و جنگ عراق توسط این مقر فرماندهی شده که نشان دهنده این است،سنتکام به صورت عملیاتی وارد میدان نبرد شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، امیر حسین بختیاری فعال فضای مجازی یادداشتی را تحت عنوان «التهاب رسانه ای در قالب تهدید نظامی» در اختیار ما قرار داده است که در ادامه آن را می خوانید:

چندی پیش ایالت متحده آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را گروه تروریستی خواند و در طی این اقدام وزیر امور خارجه در بیانیه ای مقر مرکزی نیرو های آمریکا در منطقه را در لیست گروه های تروریستی جمهوری اسلامی گنجاند.

سنتکام (CENTCOM) یکی از شش ستاد فرماندهی ایالات متحده می باشد که در سال ١٣۶١ به مرکزیت ایالت فلوریدا آمریکا تاسیس شد که محدوده فعالیت این ستاد در آفریقا، غرب آسیا و آسیای مرکزی است.

اهداف و مسئولیت سنتکام علی الظاهر صلح طلبانه بوده اما کارنامه عملیاتی سنتکام حاکی از این ادعا نیست، چرا که جنگ های بزرگ در منطقه طی نیم قرن گذشته از جمله جنگ خلیج فارس(جنگ نفتکش ها) جنگ افغانستان و جنگ عراق توسط این مقر فرماندهی شده که نشان دهنده این است، سنتکام به صورت عملیاتی وارد میدان نبرد شده است.

پس از تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن ماموریت یافته که در منطقه استحفاظی سنتکام حضور میدانی داشته باشد، اگر دقیق تر بخواهم مختصات این ناو را در منطقه مشخص کنم باید نام خلیج فارس را بگویم که در اثر این تصمیم گیری از مقامات امریکایی چند نکته حائز اهمیت را تبیین می کنم.

در سال گذشته رهبر معظم انقلاب فرمان آتش به اختیار را به افسران جنگ نرم دادند و فعالیت مُجدّانه آنها باعث شد این امر با کم و کاست هایی شکل منسجم تری به خود بگیرد. امسال ایشان ضمن تاکید بر آرایش جنگی گرفتن دشمن در تمام عرصه ها «آرایش مناسب» را راهبرد مناسب برشمردند اما در مورد ارایش مناسب باید این را مورد بررسی قرار داد که در موقعیت فعلی، ایشان قبل از حرکت ناو جنگی آمریکایی این سخنرانی را ایراد فرمودند که «نیرو های نظامی ما حواسشان جمع است» و این جمله حاکی از اشراف همه جانبه ی رهبر معظم انقلاب بر تحرکات دشمن است.

نکته دوم، جان بولتون دیپلمات و مشاور امنیت ملی ایالت متحده، در پی اعزام ناو هواپیمابر از طرفی می گوید پیام ما برای ایران روشن است و از طرف دیگر می گوید ما قصد حمله به ایران را نداریم. گرچه این امر از جانب دولت آمریکا یک شو آف نظامی بیش نیست چرا که از قبیل این تحرکات را پیش تر در رابطه با مسئله کره شمالی و تهدید نظامی علیه این کشور به خاطر داریم، به نظر بنده هدف این اقدام هم مانند تهدید کره شمالی یک التهاب خبری است.

در این راستا سناتور کنتیکت با انتشار یک توییت، استراتژی ترامپ را در برابر ایران صرفا تنش زایی بی هدف می داند، اما می گوید این تنش زایی احمقانه در عین حال خطرناک است.

لذا به نظر من این اقدام دو هدف دارد، منعطف کردن توجهات بین المللی در مسئله ایران و ایجاد فشار و التهاب رسانه ای و روانی بر مردم در داخل کشور برای پیشبرد اهداف سیاسی جریان لیبرالی همسو با سیاست امریکا و هل دادن مجدد ایران به سمت مذاکره و جلوگیری از راه اندازی تاسیسات هسته‌ای، دو هدف اصلی دشمن است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: