مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۵ سلامتکده به منظور ارائه خدمات طب سنتی در مشهد راه اندازی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سید جواد مجتبوی شنبه صبح در جمع خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: نحوه فعالیت عطاری‌ها سال گذشته از طریق کمیته پیشگیری از جرم تعیین شده و مهم‌ترین مواردی که جز تخلفات محسوب می‌شود دخالت در درمان و تولید داروهای گیاهی در عطاری‌ها است.

وی افزود: ارائه پودرهای دست ساز، قرص یا کپسول توسط عطاری‌ها ممنوع است و مردم در صورت مشاهده این موارد می‌تواند به مراجع ذیصلاح برای پیگیری موضوع گزارش دهند.

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: برای مقابله با مداخله گران درمانی سال گذشته ۶۶۴ محل مورد بازدید قرار گرفت که این محل‌ها شامل عطاری‌ها، منازلی که در حوزه درمان مردم فعالیت می‌کردند و مطب و درمانگاه‌هایی که مجوز خدمات نداشتند، بود و در مجموع بیش از ۳۰۰ مورد از بازدیدها مربوط به عطاری‌ها بود.

وی گفت: در مشهد بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ عطار فعال است که تعداد قابل توجهی از آنها مجوز عطاری ندارند و در مورد عطاری‌های متخلف بیش از ۳۱ مورد پلمپ و مابقی بیش از ۱۱۰ مورد مداخله گران درمانی بودند که فعالیت غیر مجاز انجام می‌دادند.

مجتبوی تصریح کرد: به منظور ارائه خدمت به مردم در حوزه طب سنتی ۵ سلامتکده در مشهد راه اندازی شده است و در این مراکز خدماتی همچون حجامت، زالو درمانی و ویزیت پزشک متخصص ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: ۱۰۰ نفر پزشک در دانشکده طب ایرانی دوره کوتاه مدت طب ایرانی را طی کردند تا بتوانند خدمات را در مطب‌ها و درمانگاه‌ها ارائه دهند و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تلاش است تا طب ایرانی را به صورت علمی در بین مردم فراگیر کند و امیدواریم با این حرکت سال آینده موارد تخلف به حداقل برسد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: