مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از افتتاح پروژه‌های عمرانی آرامگاه فردوسی همزمان با روز بزرگداشت این شاعر جهانی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ابوالفضل مکرمی‌فر ظهر امروز در نشست خبری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که در شهرداری مشهد برگزار شد، گفت: همزمان با روز بزرگداشت فردوسی چندین پروژه عمرانی در راستای بهسازی آرامگاه فردوسی و منطقه توس با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور اجرایی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه نقش فردوسی بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اظهار کرد: تاثیری که فردوسی بر زبان و ادبیات فارسی داشته، فراتر از مرزهای جغرافیای رفته است.

وی با بیان اینکه فردوسی در وحدت ملی با محوریت زبان فارسی بسیار تاثیرگذار بوده است، ادامه داد: هر فصل از شاهنامه خود یک رویداد است که جای کار فراوان دارد، فردوسی با خلق شاهنامه هویت تاریخی و ملی ما را زنده نگه داشته است.

مکرمی‌فر با تاکید بر اینکه نقش فردوسی در احیای هویت ملی بسیار مهم و تاثیرگذار بوده است، گفت: از سال گذشته پروژه‌هایی در منطقه تاریخی توس تعریف کرده‌ایم که امسال در روز بزرگداشت فردوسی شاهد رونمایی و افتتاح برخی از این پروژه‌ها هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تصریح کرد: طی تفاهم‌نامه‌ای که با شورای شهر و شهرداری مشهد انجام شد، فعالیت پروژه جلوخان فردوسی از پاییز سال گذشته شروع شد و امسال در 25 اردیبهشت در روز بزرگداشت فردوسی شاهد افتتاح این منطقه هستیم.

وی با بیان اینکه جلوخان انعکاسی از باب فردوسی است، ادامه داد: فضایی را که قبلا بدون استفاده مانده بود در این پروژه به ره باغ بسیار زیبایی تبدیل شد که با ایجاد این فضا کمی از منزلت و شان فردوسی نشان داده می‌شود.

مکرمی‌فر با بیان اینکه اجرای طرح برج بارو نیز یکی دیگر از پروژه‌هایی است که در روز بزرگداشت فردوسی رونمایی می‌شود، افزود: در حال حاضر از 7 هزار متر پروژه بر روی 350 متر آن کار شده که در صورت تکمیل، شکوهی ویژه به منطقه توس می‌دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از فاز یک تاسیسات آرامگاه فردوسی را از دیگر پروژه‌هایی دانست که همزمان با بزرگداشت فردوسی افتتتاح می‌شود و گفت: عناصر تاریخی بسیاری در منطقه توس وجود دارد که میراث فرهنگی اقدام به مرمت و احیای آن‌ها کرده است.

وی ادامه داد: طی تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری مشهد شد، تکمیل پردیس فردوسی به وسعت 32 هکتار در دست اجرا است، برای این منظور عقد قرارداد با مشاور بانک شهر به میزان 900 میلیون تومان صورت گرفته و این اعتبار از سوی شهرداری مشهد تامین شد.

مکرمی‌فر متذکر شد: عملیات اجرایی این پروژه از سه ماه پیش آغاز شده و چندین جلسه کاربردی هم با مشاور و مدیران شهری برگزار شد تا آن‌ها نظارت و نظریات پژوهشی با محوریت میراث فرهنگی در این پروژه را مدنظر قرار دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در منطقه پردیس زیرساخت‌های گردشگری متناسب با خدمات و سایر کاربری‌ها از جمله از موزه، کتابخانه، رستوران و مرکز همایش اجرا می‌شود، بیان کرد: به مشاور پیشنهاد شده اقداماتی انجام دهد که با مجموعه توس هم راستا باشد، چراکه نباید خدشه‌ای به آرامگاه فردوسی وارد شود و همه موارد متناسب با منطقه توس باشد.

وی در خصوص انتخاب شهرداری به عنوان معین اقتصادی مشهد اظهار کرد: به همین منظور پیشنهادی به شهردار مشهد ارائه کردیم که بر مبنای آن تمام 360 هکتار منطقه توس به علاوه 460 هکتار در حریم 3 با توضیحات لازم برای سرمایه‌گذاری ارائه شود.

مکرمی‌فر با بیان اینکه در سال گذشته 870 هزار نفر از مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی خراسان رضوی بازدید کردند، افزود: 370 هزار نفر از این بازدیدکنندگان از آرامگاه فردوسی بازدید کردند، یعنی نیمی از آنها مربوط به بازدیدکنندگان از مجموعه آرامگاه فردوسی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: عملیات اجرایی عمارت چهار برج با اعتبار 810 میلیون تومان از سوی شهرداری با نظارت میراث فرهنگی اتمام یافته و به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه بزرگداشت فردوسی نباید به یک روز ختم شود، یادآور شد: شاهنامه حاوی رویدادهایی است که فردوسی به آن پرداخته و هرکدام می‌تواند برنامه یک رویداد فرهنگی باشد، حتی می‌تواند این کار به صورت سریالی دنبال شود، گرچه به موضوع رویدادهای شاهنامه بسیار کم پرداخته شده است.

مکرمی‌فر با بیان اینکه تابلوهای راهنما، ما را به سوی آرامگاه فردوسی هدایت نمی‌کند، تصریح کرد: همچنین خطوط اتوبوسرانی ویژه برای این منظور باید در نظر گرفته شود، این موارد گرچه کم هزینه بوده، ولی خوب است که در دستور کار قرار گیرد.

شاهنامه در ذات منحصر به‌فرد خود ضدغوغا و ضدتفاخر است

معاون فرهنگی شهردار مشهد نیز در ادامه این نشست گفت: در قرن حاضر، بحران فرهنگی همه جوامع بشری را درگیر کرده و در این شرایط، تنها دستاویز نجات برای هر ملتی فرهنگ و ادبیات است.

مهدی زارعی افزود: غنای ادبی مترادف با خودباوری ملی است و در این راستا، ما می‌توانیم به آثاری همچون شاهنامه تفاخر کنیم.

وی با بیان اینکه فردوسی بزرگ‌ترین شاعر حماسه سرای دنیا است، اظهار کرد: فردوسی در حوزه احساس، با قریحه‌ای روح‌نواز و در حوزه فن شعر با نبوغ و استعدادی ذاتی توانست تا گنجینه‌ای همچون شاهنامه را خلق کند که در نهایت سرچشمه حیات فرهنگی دوباره ایرانیان شد.

معاون فرهنگی شهردار مشهد ادامه داد: شاهنامه در ذات منحصر به‌فرد خود ضدغوغا و ضدتفاخر است، در میان آثار ادبی دنیا، شاید بتوان شاهنامه فردوسی را تنها منظومه شعری دانست که حماسه و شجاعت را با چاشنی جوانمردی درهم آمیخته است، در این اثر حماسی، شخصیت‌های ممتاز شاهنامه در عین شهامت، از درجات عالی فضائل انسانی و خضوع پهلوانی هم برخوردار هستند.

هیچ کتابی و اثر فرهنگی به اندازه شاهنامه در جاده ابریشم موثر نبوده است

دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: یکی از اهداف برگزاری چنین همایش‌هایی پیوند شاهنامه با مسائل جهانی است، ما ایرانیان به شاهنامه نگاه ملی داریم، اما جایگاه شاهنامه در درجه نخست جهانی و انسانی و در مرحله بعد ایرانی و ملی است.

علیرضا قیامتی اظهار کرد: فراخوان این همایش از مردادماه سال گذشته آماده شد و به تمامی مراکز پژوهشی و دانشگاهی به خصوص دانشکده‌های ادبیات سراسر کشور فرستاده شد.

وی با بیان اینکه فراخوان این همایش به 52 کشور دنیا از طریق رایزنی خارجی و وزارت خارجه ارسال شد، ادامه داد: در مجموع 320 مقاله و چکیده مقاله از کشورهای مختلف دنیا به دبیرخانه این همایش بین‌المللی ارسال شده است که 49 مقاله خارجی از 21 کشور جز مهمترین مقالات بوده است.

دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با اشاره به اینکه حدود 60 مقاله به مرحله چاپ و سخنرانی می‌رسد، بیان کرد: یکی از اهداف برگزاری چنین همایش‌هایی پیوند شاهنامه با مسائل جهانی است، ما ایرانیان به شاهنامه نگاه ملی داریم، اما جایگاه شاهنامه در درجه نخست جهانی و انسانی و در مرحله بعد ایرانی و ملی است.

قیامتی با تاکید بر اینکه بخش جهانی و برندینگ شاهنامه مورد غفلت واقع شده است، ادامه داد: همه ما وجه همه جانبه‌گری شاهنامه را نادیده گرفته‌ایم، در حالی که شاهنامه اثری جهانی است. گفتار و اندیشه فردوسی فارق از ملیت و دین بوده، بنابراین، هر انسان با باور و دین خود مخاطب فردوسی است.

وی تصریح کرد: شاهنامه بزرگ‌ترین حماسه جهان است و غربی‌ها نیز بر این باور اذعان کرده‌اند، حماسه‌های شاهنامه با هیچ حماسه دیگری قابل قیاس نیست، شاهنامه اثری است که با ستایش خرد آغاز می‌شود.

دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با اشاره به اینکه هیچ کتابی و اثر فرهنگی به اندازه شاهنامه در جاده ابریشم موثر نبوده است، گفت: در کشورهای مختلف دنیا اسم‌های رستم، اسفندیار و سیاوش به فراوانی وجود دارد و این نشان از جهان شمول بودن شاهنامه دارد.

قیامتی عنوان کرد: نام بسیاری از مکان‌های شاهنامه را در کشورهای مختلف مشاهده می‌کنیم، به عنوان مثال تخت رستم را در ازبکستان و تاجیکستان و چند کشور دیگر داریم.

وی ادامه داد: کار نکردن بر روی برندینگ شاهنامه یکی از اشتباهات ما ایرانیان است، در واقع اگر شاهنامه نبود زبان فارسی نبود، اگر فردوسی نبود حتما حافظ و سعدی هم نبودند، اگر فردوسی نبود نوروز و مهرگان را هم در تاریخ کشورمان نداشتیم.

دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم گفت: شاهنامه نامه فرهنگ ایران است و یک بخش شاهنامه اختصاص به جنگ دارد و فردوسی در مابقی این کتاب عظیم به حکایت و پند و اندرز می‌پردازد، در واقع خود جنگ‌ها بیشتر برای پند و اندرز، حکمت و اخلاق به کار رفته است.

قیامتی اظهار کرد: شاهنامه صلح آمیزترین حماسه جهان است و به یقین می‌توان گفت، هیچ‌کدام از حماسه‌های جهان به اندازه شاهنامه حرفی از صلح نزده است، از مهر ورزی و انسان مداری فردوسی مفاهیم اخلاقی و جهان‌بینی انسانی شاهنامه می‌توان صحبت‌های بسیار کرد.

وی با تاکید بر اینکه جهان‌بینی شاهنامه اصل اولی است که به دست فراموشی سپرده شده، افزود:در این همایش در پی تقویت این آرمان هستیم تا تمام دنیا بفهمد که فردوسی برای همه فرمانروایان منشور شهریاری و فرمانروایی نوشته است.

دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با بیان اینکه بعد از هزاره فردوسی این همایش بین‌المللی یکی از معدودترین اقدامات در شناخت و معرفی فردوسی بوده است، متذکر شد:حضور سفیران کشورهایی همچون افغانستان، هندوستان، آذربایجان، ترکیه، گرجستان، قزاقستان، لهستان، انگلستان، اسپانیا در این همایش قطعی شده است.

قیامتی با تاکید بر اینکه این همایش به ثبت جهانی توس نیز کمک می‌کند، ادامه داد: مسیر نیشابور، توس و مرو با دارا بودن دو شاخصه اصلی که یکی به لحاظ باور و مذهب برای ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار است و دیگر آنکه مسیر تجارت و علم بوده نیز بوده که از هر دو جهت مورد غفلت واقع شده، توس محور و کتنون جاده ابریشم بوده، بنابراین، امید است که وجود سفیران ایرانی و خارجی توس بیش از پیش شناخته شود.

رستم در بسیاری از قسمت‌های شاهنامه به عنوان یک بازرگان کالاهای ایرانی را به توران می‌برده است!

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه برای اولین بار است که برای پرداختن به یک اثر ادبی، همکاری نهادهای علمی و پژوهشی با ارگان‌های دولتی اتفاق می‌افتد، گفت: این همایش‌ها می‌تواند چهره واقعی انقلاب ما را که ماهیت فرهنگی هم دارد، برای جامعه بین‌الملل معرفی کند.

جعفر یاحقی خاطرنشان کرد: فردوسی این ظرفیت را دارد که گویای فرهنگ ایرانی باشد، در گذشته‎ها این نقش را به خوبی ایفا کرده است و در آینده هم می‌تواند به همین طریق باشد، اقلیم شاهنامه از محدوده جغرافیای ایران کنونی فراتر است و تمام کشورهای فارسی زبان را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه‌های فرهنگی تا این لحظه عمدتاً ایران شمول بود، اما این همایش برای نخستین بار بُعد بین‌المللی پیدا کرده است.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی با تاکید بر اینکه نباید توس تحت تأثیر مشهد قرار بگیرد، اضافه کرد: توس کلانشهر فرهنگی ایران در گذشته بوده است و مشهد نیز به عنوان کلانشهر مذهبی فعلی می‎تواند در نقش بال‌های پیکره فرهنگی ایران باشد.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: