نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: گناه قابل بخشش و عفو خداوند است اما شرک و نفاق قابل بخشش نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در جلسه تفسیر قرآن در مهدیه مشهد اظهار داشت: عدل و عدالت دارای دو تعریف است که یکی قرار دادن هر چیز در جای خودش است و معنای دیگر عدل این است که حق هر کس را به وی بدهیم. اینکه عدل و قسط در کنار یکدیگر آمده از این باب است که سهم هر کس را باید به وی اعطا کرد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی افزود: گناه وقتی گناه است و زمانی به عنوان گناه مورد عتاب قرار می‌گیرد که فرد اراده گناه و معصیت دارد؛ عقاب در برابر سرکشی در مقابل خداوند و نافرمانی از ذات حق رخ می‌دهد.

علم‌الهدی با بیان اینکه استحقاق ثواب نیز در مقابل اراده بندگی و عبودیت خداوند متعال صورت می‌گیرد ادامه داد: انسانی که خدا و معاد را قبول ندارد و به عنوان نوع‌دوستی دست بیچاره‌ای را گرفته استحقاق ثواب ندارد و البته قطعا این عمل دارای اثر طبیعی خواهد بود اما استحقاق ثواب ندارد زیرا در مقام عبودیت و بندگی خدا صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر در ارتکاب یک گناه عمد قلبی وجود نداشته باشد خداوند متعال آن را می‌بخشد؛ گناهی که با اراده صورت می‌گیرد یا به قلب انسان نسبت دارد و نوع دیگری نیز وجود دارد که عمد غیرقلبی است.

امام جمعه مشهدمقدس اظهار داشت: قرآن حجاب را واجب کرده اما برخی به آن توجه نمی‌کنند و تا تذکر می‌دهیم عنوان می‌شود جوان است که این حرف بی‌معناست. 

علم‌الهدی تصریح کرد: گناه قابل بخشش و عفو خداوند است اما شرک و نفاق قابل بخشش نیست؛ گناه نداشتن سبب می‌شود انسان مستحق عقاب خداوند نباشد اما برای ثواب باید انسان عمل داشته باشد.

 

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: