امام جمعه مشهدمقدس گفت: براساس آیات قرآن کریم، پیامبر اسلام(ص) در تمامی مسائل سیاسی و اجتماعی بر مومنان تقدم دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم ویژه ماه مبارک رمضان در مهدیه مشهد اظهار داشت: آیه ششم سوره احزاب با جمله معروف ولایت آغاز می‌شود؛ پیامبر اسلام از مومنان نسبت به وضعیت آنها اولی است؛ همسران پیامبر نیز در حکم مادران مومنین هستند و در کتاب خدا، اولوالرحام یعنی افرادی که ارتباط خویشاوندی با هم دارند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: مقصود این اولویت پیامبر(ص) این است که اگر پیامبر اسلام(ص) فرمانی دادند و این فرمان خلاف نفس انسان بود؛ باید از فرمان پیغمبر اطاعت کرد و فرمان نفس را کنار گذاشت.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: مقصود دیگر از این آیه حکم پیامبر(ص) است و به معنای حاکمیت پیامبر در مقابل حاکمیت مومنان است یعنی حاکمیت پیامبر بر حاکمیت مومنان ارجح است. البته این دو نظریه صحیح نیست زیرا با سیاق این آیه از سوی احزاب سازگار نیست.

وی با اشاره به اینکه نظریه سوم این است که پیامبر اسلام(ص) در تمام خصوصیات دارای اولویت است تاکید کرد: اراده پیامبر بر اراده انسان مقدم است؛ تصمیم پیامبر(ص) بر تصمیم انسان مقدم است و خواسته پیامبر نیز بر خواسته مومنان مقدم است؛ در مقام مراقبت از جان و مراقبت از مال و حیثیت نیز پیامبر مقدم بر مومنان است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: خوشا به سعادت پدران و مادران شهدا که در مورد این مسئله امتحان پس داده‌اند؛ فرزندشان در راه پیامبر جان خود را از دست داده اما لباس مشکی نمی‌پوشند و اشک نمی‌ریزند و این بسیار باعظمت است؛ پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند مومن ایمان ندارد مگر اینکه پیامبر برای وی از جان و مال و فرزندش عزیزتر باشد و اینکه فرزندی را در راه پیامبر بدهیم بسیار باارزش است.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) جلوتر از همه مومنان در مسائل اجتماعی و اقتصادی است و همسران پیامبر نیز براساس این آیه، مادران مومنان هستند؛ متاسفانه ما هنوز با فرهنگ اسلام انس نگرفته‌ایم.

وی با بیان این نکته که حضور زن در منزل تنها مدیریت خانه نیست گفت: عمده نقش زن، مدیریت همسر است و احترام زن و همسر واجب است؛ نباید موقعیت زن را نادیده گرفت و همسران پیامبر نیز براساس آیه قرآن در حکم مادران امت هستند و البته به اصطلاح این «جعل تشریعی» است.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: