سارقان خشن که در پی اجرای نقشه حیله گرانه یک الماس 13 میلیارتومانی را در مشهد به همراه تعداد زیادی سنگ های قیمتی سرقت کرده بودندطی چندین عملیات ضربتی در نقاط مختلف کشور شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سارقان خشن که در پی اجرای نقشه حیله گرانه یک الماس 13 میلیارتومانی را در مشهد به همراه تعداد زیادی سنگ های قیمتی سرقت کرده بودند،مات توان اطلاعاتی و عملیاتی کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی شدند و طی چندین عملیات ضربتی در نقاط مختلف کشور شناسایی و دستگیر شدند.

*سرقت در پوشش کارشناس

اواخر سال گذشته بود که مرجوعه ای قضایی از سوی شعبه 203 بازپرسی دادسرای ناحیه 2 مشهد روی میز سرهنگ کارآگاه حسین جوانبخت؛ رئیس اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان قرار گرفت.

بازخوانی شکایت مطرح شده از سوی یک شهروند مشهدی گویای انجام سرقتی چند میلیارد تومانی بود. از همین بابت و به توجه به حساسیت ماجرا پرونده برای انجام اقدامات فنی و فوری در اختیار یکی از کارآگاهان زبده تیم یکم عملیات ویژه پلیس آگاهی استان قرار گرفت.

از همین رو بود که سروان «رشید» به صورت ویژه ای بررسی تمامی زوایای پرونده را در دستور کار داد.

همچنین در مرحله اول مالباخته به پلیس آگاهی دعوت و از وی خواسته شد تا موبه مو ماجرای سرقت الماس 13 میلیارد تومانی را برای کارآگاهان توضیح دهد، بدون آنکه حتی کوچکترین نکته ای از قلم بیفتند.

مالباخته هم در تشریح چگونگی وقوع سرقت به ماموران پلیس آگاهی استان گفت: شغل من خرید و فروش سنگ های قیمتی و باارزش زینتی است. از همین جهت هم با افراد زیادی ارتباط و با آنها معامله می کنم. مالباخته ادامه داد: چند روزپیش مثل روزهای دیگر کاری ام فردی با من تماس گرفت و خودش را خرید سنگ قیمتی معرفی کرد. در ادامه هم قرار شد برای دیدن سنگ الماسی که 13 میلیارد تومان ارزش آن بود، از تهران کارشناسی به مشهد بفرستند تا پس از تایید اصالت آن، معامله صورت پذیرد.

همین کار هم صورت گرفت و چند روز بعد فردی که مدعی بود از تهران به مشهد آمده و کارشناس است بامن تماس گرفت، من هم آدرس خانه ام را به او دادم و خواستم به آنجا بیاید تا اصالت الماس را بررسی کند.

*حمله چهار فرد مسلح

چند دقیقه بعد زنگ خانه به صدا در آمد و فرد مذکور پشت در حاضر شد، در را باز کردم و او وارد خانه شد. به سرعت سر اصل مطلب رفتیم و الماس را برای دیدن و تایید اصالت مقابل او گذاشتم. چند دقیقه ای که از حضور او در خانه نگذشته بود، به بهانه ای از اتاق بیرون رفت و در یک چشم به هم زدن همراه با چهار نفری که سر و صورت خورد را بسته و مسلح به سلاح کلت بودند، وارد اتاق شد.

همان لحظه بودن که فهمیدم کارشناسی سنگ و ... همه نقشه سرقت بوده و اودرخانه را برای همدستانش بازکرده، اما کمی دیر شده بود و آنها در ادامه تا جایی که می توانستند من را کتک زدند. آنها باخود طناب و چسب پهن هم آورده بودند تا دست و پای من را ببندند که موفق به این کار نشدند، ولی در ادامه الماس 13 میلیارد تومانی را به همراه ده ها قطعه سنگ قیمتی دیگر که بیش از 2 میلیارد تومان ارزش آنها بود برداشته و به سرعت از محل متواری شدند.

*اقدام ویژه عملیات ویژه

پس از مکتوب کردن تمامی اظهارات شاکی پرونده، نوبت به انجام اقدامات تکمیلی و بررسی تمامی سرنخ های احتمالی از پیش پا افتاده ها گرفته تا رمز گشایی سرنخ های پیچیده و دشوار رسید. در همین زمینه چند روزی به صورت شبانه روزی کارآگاهان تیم یکم عملیات ویژه پلیس آگاهی استان، تمامی زوایای ماجرا را به دقت و هرکدام را چندین بار مورد بررسی قرارداده تا اینکه سرانجام در امتداد یکی از ادله های به دست آمده هویت یکی از اعضای باند که ساکن مشهد بود لو رفت و مشخصات و تصاویر وی در کمترین زمان ممکن روی میز تیم عملیاتی قرار گرفت.

پس از این اقدام در مرحله بعدی کارآگاهان توانستند دیگر اعضای باند و همدستان فرد شناسایی شده را هم رد زنی کرده و پی ببرند که آنها پس از سرقت کردن حدود 15 میلیارد تومان سنگ قیمتی از مشهد به شمال کشور و در آنجا از یکدیگر جدا شده و تعدادی به تهران و چند نفر از آنها هم به زاهدان گریخته اند.

*خیز فروش الماس در آن سوی مرزها

این اطلاعات درحالی از سوی ماموران تیم یکم روی میز رئیس اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان قرار می گرفت که گمانه زنی های قوی گویای این ماجرا بودکه سارقان خشن قصد دارند تا چند روز دیگر الماس 13 میلیاردی را از کشور خارج و آن سوی مرز ها آبش کنند.

برهمین اساس بود که ماجرا به اطلاع بازپرس شعبه 203 دادسرای ناحیه 2 مشهد رسید و در پی آن نیابتی قضایی برای دستگیری متهمان صادرشد.

باتوجه به اینکه اعضای باند در تور اطلاعاتی ماموران قرارداشتند، عملیات همزمانی برای دستگیری آنها در دستور کارماموران قرار گرفت و اعضای باند در مشهد و زاهدان طی یک اقدام ضربتی و برق آسا دستگیر شدند.

*کشف الماس 13 میلیاردی و اعتراف سارقان

در ادامه محل اختفای متهمان بدون فوت وقت مورد تفتیش قرار گرفت و الماس 13 میلیاردی در زاهدان و مابقی سنگ ها هم در مشهد کشف شد.

گزارش ها حاکی است،پس از انتقال متهمان به مقر پلیس برای تکمیل مراحل انتظامی، اعضای باند در بازجویی های صورت گرفته به جرم خود اعتراف و عنوان کردند که قصد داشتند تا در فرصتی مناسب الماس را که به راحتی در بازار ایران قابل فروش نبود به خارج از کشور منتقل و آنجا بفروشند.

کمی بعد متهمان به دادسرا منتقل و در حالی به زندان منتقل شدند که تحقیقات در باره دیگر جرایم احتمالی آنها همچنان ادامه دارد.

 

 

 

به نقل از مشهد فوری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: