معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: شهرستان مشهد با سطح زیر کشت 2 هزار و 200 هکتار گوجه‌فرنگی مقام نخست را در بین شهرستان‌های خراسان رضوی به‌خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، مسعود جوانبخت اظهار کرد: شهرستان مشهد با سطح زیر کشت 2 هزار و 200 هکتار گوجه‌فرنگی مقام نخست را در بین شهرستان‌های خراسان رضوی به‌خود اختصاص داده است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی مشهد با بیان اینکه 7 هزار و 600 مترمکعب نیاز آبی گوجه‌فرنگی در هکتار است، تصریح کرد: آبیاری سطحی با راندمان 46 درصد، از مصرف آب بالایی حدود 16 هزار متر مکعب در هکتار  برخوردار است و در همین راستا مدیریت و اداره تولیدات گیاهی مشهد اقدام به برگزاری کلاس‌های متعدد در راستای کاهش هزینه‌های تولید و مصرف بهینه آب کرده است.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته برای یک هکتار کشت گوجه‌فرنگی دو لیتر در ثانیه آب در نظر گرفته می‌شد اما امروز با راهنمایی‌های لازم و آموزش بهره‌برداران برای کشت گوجه‌فرنگی به 0.7 لیتر آب نیاز است.

جوانبخت با تاکید بر اینکه ما توانسته‌ایم آب را در کشت گوجه‌فرنگی بهینه مصرف کنیم، خاطرنشان کرد: با کشت گیاه در خزانه و انتقال آن در اردیبهشت به زمین اصلی و نیز آب‌یاری با نوار تیپ و آب‌یاری قطره‌ای راندمان تولید را به 90 درصد رسانده‌ایم.

مدیر جهادکشاورزی مشهد تصریح کرد: اکنون آب مصرفی در هکتار برای گوجه‌فرنگی در مشهد حدود 8 هزار متر مکعب است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: