دومین مناظره انتخاباتی میان نامزد جمهوریخواه و همتای دموکرات او در دانشگاه واشینگتن شهر سن لوئیس واقع در ایالت میسوری آغاز شد.

به گزارش ثامن پرس؛ نخستین حاشیه مناظره جنجالی انتخاباتی آمریکا، ترامپ و کلینتون از دست دادن به یکدیگر امتناع کردند.

مشروح اظهارات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این مناظره تلویزیونی از این قرار است:

کلینتون: می‌خواهم فارغ از عقاید نماینده تمامی مردم آمریکا باشم.

ترامپ: از اتفاقات احمقانه که برای آمریکا رخ می‌دهد خسته شده‌ام، هدفم بازگشت بزرگی به آمریکا است. توافق هسته‌ای با ایران یک طرفه بود. 150 میلیارد دلار به کشور تروریستی اهدا کردیم که پیشتر (به خاطر تحریم‌ها) به فلاکت افتاده بود. کشته شدن پلیس در آمریکا یک امر طبیعی شده است.

ترامپ: در دنیایی که تروریست‌‌ها سر می‌برند، از حرف‌های رکیکی که زدم متاسفم اما در عوض (در صورت پیروزی در انتخابات) گروه تروریستی داعش را از میان خواهم برد. من احترام بسیار زیادی برای زنان قائلم. از شنیدن سخنان خود (در رسوایی فیلم منتشر شده) تاسف خوردم.

کلینتون: من از ماه ژوئن تاکید دارم که ترامپ -- به دلیل انتشار فیلم توهین آمیز ترامپ به زنان و نظراتش -- سزاوار فرماندهی کل قوا و ریاست جمهوری آمریکا نیست. ترامپ بارها در تلویزیون و شبکه های اجتماعی به زنان توهین کرده است. او به مهاجران، مسلمانان، اسرای جنگی و بسیاری دیگر بارها توهین کرده است. اگر ترامپ رییس جمهور ماست، پس ما (باید) چه کسی باشیم.

ترامپ: سخنان هیلاری را سال هاست که می‌شنویم، پیشتر کلینتون برای رسیدن به پست سناتوری شعارهای این چنینی داده است، درباره سیاه پوستان، اقلیت‌ها، اما نهایتا پس از پیروزی کاری را صورت نداده است.

ترامپ: من افتخاری برای گفتن سخنان رکیکی که گفتم ندارم، اما هیچ کس به اندازه بیل کلینتون به زنان تجاوز نکرده است! او به یک دختر 12 ساله تجاوز کرده است که همینک در میان حضار است. اما هیلاری از همسرش دفاع کرد. هیلاری باید شرم کند.

کلینتون: سخنان ترامپ بی اساس است. به یاد حرف میشل اوباما افتادم: وقتی آنها خود را پایین میاورند، ما باید مناعت خود را بالا ببریم. ترامپ برای هیچ اشتباهی معذرت خواهی نکرده است.

 

ترامپ برای هفته ها به خانواده سرباز مسلمان کشته شده در جنگ عراق توهین کرد و هیچ گاه از آنها عذر نخواست. او بابت توهین به همه مردم آمریکا باید عذرخواهی کنی. او همچنین به بارانک اوباما -- به دلیل مکان تولدش-- توهین کرده بود.( ادعای ترامپ مبنی بر اینکه اوباما زاده شده آمریکا نیست.)

ترامپ: شما هم به اوباما یک عذرخواهی بدهکارید. پیش از آنکه من به او توهین کنم، تو در انتخابات درون حزبی سال 2008 به او توهین کردی. تو باید به خاطر 33 هزار ایمیلی که پاک کردی عذر خواهی کنی. در صورت پیروزی در انتخابات، دادستانی ویژه برای رسیدگی به پرونده تو انتخاب خواهم کرد.

کلینتون: (رسوایی ایمیل) من یک اشتباه بود و من برای آن بسیار متاسفم. تحقیقات نشان داده که هیچ کس ایمیل من را هک نکرده است. من درباره اطلاعات طبقه بندی شده بسیار حساسم.

ترامپ: فکر می‌کنی پاک کردن 33 هزار ایمیل منطقی بوده، مگر فیلم عروسی دخترت بود! تو باید از خودت بابت پاک کردن ایمیل هایت خجالت بکشی، اگر قانون رعایت شود باید زندانی شوی!

کلینتون: در یک کلام، دونالد دروغ می‌گوید. او می‌کوشد حواس مردم را پرت کند.

ترامپ: طرح بیمه های درمانی اوباما یک فاجعه بود. آمریکا 20 هزار میلیارد دلار بدهی دارد. آمریکا کشوری پر هزینه است. ما باید طرح اوباما را برداشته و با رقابت میان شرکت‌های بیمه ،طرحی بهتر ارائه دهیم. تعرفه ها و هزینه‌های طرح اوباما بسیار بالاست.

ترامپ: برنی سندرز، رقیب درون حزبی هیلاری کلینتون گفت او قوه تشخیص درستی ندارد.

ترامپ: من مخالف اسلام هراسی هستم، مسلمانان اگر مشکلی را در آمریکا دیدند باید آن را گزارش دهند. به اتفاقات وحشتناک در جهان نگاه کنید که تندروهای اسلامی آن را انجام دادند.

کلینتون: متاسفانه حرف های تفرقه افکنان درباره مسلمان مطرح می شود. مسلمانان جایگاه ویژه ای در آمریکا دارند. محمد علی کلی یکی از آنها بود که از میان ما رفت. من عقیده دارم تمامی اقلیت ها در جامعه جایگاهی دارند، مسلمانان بخشی از جامعه ما هستند. من داعش را شکست خواهم داد و بسیاری از کشورها که ائتلاف ضد داعش را تشکیل داده اند از کشورهای اسلامی هستند.

ترامپ: جنگ عراق یک فاجعه بود. کلینتون می خواهد میزان ورود مهاجران سوری به آمریکا را 500 درصد افزایش دهد که ما درباره آنها چیزی نمی‌دانیم. من مخالف جنگ عراق بودم اما کلینتون به آن رای داد.

کلینتون: آمریکا براساس آزادی مذهبی بنیان گذاشته شده است. نمی‌توانیم به افراد براساس عقایدشان اجازه ورود به آمریکا را بدهیم. سایت های تروریست ها از سخنان ترامپ برای جذب اعضای تروریستی جدید استفاده می کنند.

کلینتون: در کاخ کرملین به صورت مستقیم برای هک کردن انتخابات آمریکا تلاش می شود. در تاریخ آمریکا سابقه نداشته که کشوری خارجی (روسیه) بکوشد انتخابات آمریکا را هک کند. روسیه می خواهد ترامپ رییس جمهور آمریکا شود! چون او پوتین را ستایش می کند. اظهار نامه مالیاتیت رو هم منتشر کن!

ترامپ: خیلی مسخره است! من به پوتین علاقه ای ندارم، ولی ما می توانیم کنار روسیه با داعش بجنگیم. بسیاری از کسانی که به کلینتون برای رقابت های انتخاباتی پول داده اند از معافیت های مالیاتی بیشتری برخوردار شده اند.

ترامپ: نحوه مدیریت خروج نیروهای آمریکایی از عراق به وسیله کلینتون و اوباما، باعث به وجود آمدن داعش شد.

سوال: درباره سوریه چه کاری خواهید کرد؟

کلینتون: بشار اسد با حمایت ایران و جنگنده های روسی یک فاجعه در سوریه رقم می‌زند. حامی یک منطقه پرواز ممنوع هستم. به روس ها برای کشیدن آنها به میز مذاکره فشار وارد کردم. من می‌دانم چه گونه با روس ها کار کنم. با کمک روس ها توانستیم بدون شلیک یک گلوله با ایران به توافق هسته ای برسیم.

ترامپ: روسیه در مقوله برنامه هسته‌ای از ما بسیار جلوتر است. داریم شورشیانی را در سوریه مسلح می کنیم که نمی دانیم آنها چه کسی هستند. کلینتون با ایران توافق احمقانه‌ هسته ای را بست و 150 میلیارد دلار را روانه ایران کرد. ایران و بشار اسد و روسیه دارند داعش را از میان می برند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: