پیروزی های مقاومت در عراق و سوریه و تکاپوی آمریکا برای نجات تروریست ها در موصل و حلب، حساسیت مسائل منطقه را به بالاترین حد رسانده است

به گزارش ثامن پرس؛ نبرد سرنوشت برای سوری‌ها در خرابه‌های شام به روزهای حساسی رسیده‌است و با قرار‌گرفتن موصل در آستانه آزادی، حساس‌تر هم می‌شود. یکی از دلایل این حساسیت، تلاش آمریکا و غرب برای انتقال داعش از موصل به سوریه، هم‌زمان با آزادی این شهر شمالی عراق است، همچنان‌که سید‌حسن نصرا... در سخنرانی روز عاشورایش این مسئله را مطرح کرد. به گزارش المنار، نصرا... درباره نشانه‌های این تحلیل این‌چنین گفت: حملات نیروی هوایی آمریکا علیه مواضع ارتش سوریه در دیرالزور، به‌هیچ‌وجه اشتباهی نبوده‌، بلکه یک اقدام عامدانه بوده‌است. هدف از این حمله، نابودی مواضع ارتش سوریه بود تا از این طریق، فرودگاه دیرالزور سقوط کند و پس از آن، تمامی شهر دیرالزور به دست نیروهای داعش بیفتد، زیرا آمریکایی‌ها می‌خواهند نیروهای داعش بر منطقه رقه، دیرالزور تا مرزهای سوریه (با عراق و اردن) تا سخنه و تا نزدیکی تدمر، مسلط شوند.

وعده های سعودی به رئیس جمهور سوری

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از وعده‌های پشت‌پرده سعودی‌ها به این دولت پرده برداشت.

رئیس‌جمهور سوریه در گفتگویی با روزنامه روسی «کومسومولسکایا پراودا»، اعلام کرد: عربستان‌سعودی وعده داده‌بود اگر دمشق با تهران قطع‌رابطه کند، از وی حمایت خواهدکرد.

اسد در این مصاحبه که روز گذشته منتشر شد، همچنین افزود: عربستان‌سعودی قصد دارد از بحران در سوریه برای باج‌گرفتن از دمشق استفاده کند.

بشار اسد در حالی که به سران عربستان‌سعودی اشاره داشت، تصریح کرد: آن‌ها خیلی ساده و صریح به من گفتند اگر از ایران دور شوی و اعلام کنی که همه روابط سوریه با ایران را قطع کرده‌ای، به تو کمک خواهیم‌کرد. وی همچنین گفت: این پیشنهاد بعد از آغاز مناقشه و ناآرامی در سوریه در بیش از پنج سال قبل مطرح شد. رئیس‌جمهور سوریه در ادامه، از عملیات ارتش روسیه در سوریه قدردانی کرد و افزود، با مشارکت نظامی روسیه، تروریست‌های تکفیری در این کشور جنگ‌زده از مناطق اشغال‌شده عقب‌نشینی کرده‌اند.

مرگ یا بازگشت به ترکیه؛ تروریست‌ها انتخاب کنند

رئیس‌جمهور سوریه در این مصاحبه به نبرد موفقیت‌آمیز نیروهای سوریه علیه تروریست‌ها در حلب پرداخت و آن را نبردی سرنوشت‌ساز دانست.

وی گفت: باید به پاک‌سازی این منطقه ادامه دهیم و تروریست‌ها را به ترکیه، یعنی همان‌جایی که از آن آمده‌اند، عقب برانیم یا اینکه آن‌ها را بکشیم. گزینه دیگری وجود ندارد. رئیس‌جمهور سوریه همچنین خاطرنشان کرد بازپس‌گیری شهر مهم و سوق‌الجیشی حلب در شمال‌غرب سوریه، حرکت و پیشروی ارتش سوریه را در آزادسازی دیگر بخش‌های این کشور و بازگرداندن تروریست‌ها به ترکیه، تسریع خواهد‌کرد.

همه تروریست‌ها ماهیت یکسانی دارند

رئیس‌جمهور سوریه در اظهارات اخیر خود، همچنین به همسویی گروه‌های تروریستی داعش، فتح‌الشام (جبهةالنصره سابق) و گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» پرداخت و تصریح کرد ماهیت آن‌ها با یکدیگر تفاوتی ندارد. وی گفت وقتی گروه تروریستی ارتش آزاد سوریه شروع به گسترش کرد و پنهان‌کردن جنایاتی چون سربریدن غیرممکن شد، غرب مجبور شد وجود جبهةالنصره را بپذیرد، اما این گروه در واقع، ارتش آزاد سوریه است. داعش است. آن‌ها از یک ریشه‌اند و از یک منطقه به منطقه دیگر حرکت می‌کنند.

نشست پنج‌جانبه لوزان

این گفته‌های اسد در حالی منتشر می‌شود که دولت‌های درگیر در سوریه قصد انجام یک نشست در لوزان سوئیس را دارند. به گزارش پرس‌تی‌وی، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، اعلام کرد از آنجایی که مسکو از جانب قدرت‌های غربی اقدام متقابلی مشاهده نکرده‌است، از مذاکرات درباره بحران سوریه در لوزان سوئیس، هیچ انتظار خاصی ندارد.

لاوروف و جان کری، همچنین وزیران خارجه ترکیه، قطر و عربستان‌سعودی قرار است امروز در شهر لوزان، نشستی درباره سوریه داشته‌‌باشند.

لاوروف افزود: در این نشست، می‌خواهیم به امور ملموس بپردازیم و ببینیم که آیا شرکای ما به قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه پایبند هستند یا خیر.

اخیرا روسیه و آمریکا مذاکراتی برای احیای آتش‌بس در سوریه برگزار کردند که با کارشکنی واشنگتن، این مذاکرات عملا به شکست انجامید.

در آستانه این نشست، روز سه‌شنبه، محمدجواد ظریف و لاوروف در یک گفتگوی تلفنی، اوضاع و تحولات سوریه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. به گزارش روسیاالیوم، دو طرف در این گفتگو در‌خصوص اینکه جایگزینی برای حل سیاسی بحران سوریه وجود ندارد، توافق کردند.

سوریه، محور اولین بیانات دبیر‌کل

از طرفی دیگر، سازمان ملل در نشست پنجشنبه خود، بر حل بحران سوریه تاکید کرد. به گزارش فارس، دبیر‌کل جدید سازمان ملل متحد، در اولین اظهاراتش در این سمت، از قدرت‌های جهانی خواست برای حل بحران سوریه، اختلافات را کنار بگذارند. گوتیرز بحران سوریه را جدی‌ترین موضوع در دستور‌کار سازمان ملل قلمداد کرد و با اشاره به نشست آتی در لوزان سوئیس درباره سوریه، افزود: وقت آن است که قدرت‌های جهانی برای پایان‌‌دادن به جنگ، اختلافات را کنار بگذارند.

دعوای دو ابرقدرت شدیدتر می‌شود

این‌ها همه در شرایطی است که دعوای بین روسیه و آمریکا روز‌به‌روز شدیدتر می‌شود. پس از آنکه معارضان (تروریست‌های «خوب» مورد‌حمایت آمریکا) خواستار تسلیحات ضدهوایی شدند، روسیه هشدار داد هیچ گونه تهدیدی علیه نیروهایش در سوریه بدون پاسخ باقی نخواهد‌ماند. به گزارش تاس، ماریا زاخارووا، سخن‌گوی وزارت امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری در مسکو، بار دیگر گفت: روسیه به هیچ‌کس اجازه نخواهد‌داد شهروندان و نظامیانش را تهدید کند. هیچ‌گونه اقدام غیردوستانه‌ای علیه روسیه، بدون عواقب

نخواهدبود.

به گزارش تسنیم، اعضای گروه موسوم به «هیئت عالی مذاکره‌کنندگان» که برای گفتگوهایی دوروزه در ریاض، پایتخت عربستان‌سعودی، گرد هم آمده‌بودند، روز ١٩مهر از حامیان خارجی خود خواسته‌بودند تا برای مقابله با حملات هوایی به حلب، سلاح‌های ضدهوایی در اختیار آنان قرار دهند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: