مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: وقتی برای پوشش فعالیت های‌مان به رسانه ها مراجعه می کنیم، هزینه هایی را مطالبه می کنند. کمیته هم نمی تواند از درآمدهای خود هزینه ای را برای تبلیغات خرج کند. لذا کارهای کمیته ممکن است برای مردم اطلاع رسانی نشود و مغفول واقع شود. این ها برخی ضعف های رسانه ها است.

به گزارش گروه اجتماعی ثامن پرس؛ محسن مسعودیان راد مهم ترین مشکلات محرومان شهر مشهد را تشریح کرد و گفت : اولین مشکلی که می توان گفت شکاف طبقاتی است که در مشهد افزایش یافته است. افزایش فاصله طبقاتی باعث می شود تا بر تعداد محرومین اضافه گردد.

مسعودیان راد با بیان این که مهاجرت بی رویه به مشهد یکی دیگر از مشکلات است، تصریح کرد: اگر مدیریتی قوی برای کنترل ورود و خروج جمعیت در شهر مشهد وجود داشته باشد و بتواند این مهاجرت را مهار کند، می توان بر بسیاری از مشکلات فایق آمد. کمیته امداد و دستگاه های دیگر اقداماتی در جهت فقرزدایی انجام می‌دهند و وضعیت فقرا را ساماندهی می کنند، وضعیت تعدادی از محرومین بهبود می یابد ولی در همین زمان با رشد مهاجرت افراد بیشتری در نوبت برای ساماندهی قرار می گیرند.

وی افزود: این مورد باعث می شود که هیچ زمانی نتیجه خدمات کمیته دیده نشود و فقر در سطح بالایی قرار داشته باشد. رشد لجام گسیخته مشهد و ارزان بودن مهاجرت جاذب فقرای جامعه است.

  مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی با انتقاد از اقدامات بدون برنامه خیریه ها گفت: اقدامات بدون محاسبه موسسه های حمایت کننده و خیریه ها سومین مشکلی است که وجود دارد. در مسئله فقرزدایی تخصص بیشتری نیاز است. به عنوان مثال خیریه های زیادی وجود دارد و اقدامات زیادی انجام می شود ولی اثرگذار نیست و گاهی اوقات اثرات معکوس نیز دارد.

مسعودیان راد در رابطه با خلاهای موجود رسانه‌ای در موضوع فقر اظهار داشت: رسانه ها باید در چند مسئله ایفای نقش کنند. یکی این که حس همکاری و تعاون بین مردم و مخصوصا متمولین فرهنگ سازی شود. مورد بعد این که مسئولین باید نسبت به وظیفه فقرزدایی شان حساسیت نشان دهند. مسئله فقرزدایی در بین مسئولین بعضا به عنوان یک مسئله جدی با آن برخورد نمی شود. یک مسئول نظام اسلامی در هر جایی که هست باید بداند یکی از وظایف سازمانی‌اش توجه به فقر و رفع محرومیت هاست.

وی با اشاره  به این موضع که برخی از فعالیت های کمیته امداد به خوبی پوشش رسانه ای داده نمی شود گفت: به عنوان مثال مردم بدانند که کمیته از فطریه هیچ مبلغی را برداشت نمی کند و تمام آن را به محرومین می رساند. کمیته امداد کمتر از 12 ساعت فطریه را به خانواده های بیمار، صعب العلاج و ... که از قبل شناسایی و دسته بندی شده بودند، رساند.

محسن مسعودیان راد افزود: اگر مردم مطلع شوند که فطریه شان با چه سرعت و کیفیتی تقسیم شده است، اعتماد آن ها به کمیته بیشتر خواهد شد. این اطلاع رسانی وظیفه رسانه هاست.

وی در ادامه به برخی بی‌اخلاقی‌های رسانه‌ای اشاره کرد و گفت: وقتی برای پوشش فعالیت های‌مان به رسانه ها مراجعه می کنیم، هزینه هایی را مطالبه می کنند. کمیته هم نمی تواند از درآمدهای خود هزینه ای را برای تبلیغات خرج کند. لذا کارهای کمیته ممکن است برای مردم اطلاع رسانی نشود و مغفول واقع شود. این ها برخی ضعف های رسانه ها است.

مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی در پایان به فعالیت های کمیته امداد در دهه کرامت اشاره کرد و اظهار داشت: از دهه کرامت به عنوان یک فرصت استفاده می کنیم. گروه های متعددی را به حرم مطهررضوی خواهیم آورد و برنامه های فرهنگی متفاوتی برای شان خواهیم داشت. برنامه هایی از قبیل آشنایی با سبک زندگی، جلوگیری از ناهنجاری ها و آسیب ها که در قالب فضای زیارتی انجام خواهد شد.

مسعودیان را در انتها به برنامه‌های دهه کرامت کمیته امداد استان اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از کارهای کمیته در دهه کرامت طرح مفتاح الجنه می باشد. در این طرح قصد داریم مسئولین را با خانواده‌های محروم و مشکلات آن ها آشنا کنیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: