رویداد مشهد 2017 را هنوز که هنوز است بسیاری نه می‌دانند و نه اشتیاقی دارند بدانند که چیست و قرار است چه تحولی در مشهد بوجود بیاورد. علت این عدم علاقه را البته می‌توان در مسائل متعددی جستجو کرد. برای مثال هنوز که هنوز است نقش مردم در چارچوب فعالیت‌های مربوط به این رویداد تعریف نشده است. نظرخواهی‌های جدی از مردم انجام نگرفته است و در قدمی بالاتر حتی هنرمندان نیز در این زمینه مغفول باقی مانده‌اند.

رویداد مشهد 2017 را هنوز که هنوز است بسیاری نه می‌دانند و نه اشتیاقی دارند بدانند که چیست و قرار است چه تحولی در مشهد بوجود بیاورد. علت این عدم علاقه را البته می‌توان در مسائل متعددی جستجو کرد. برای مثال هنوز که هنوز است نقش مردم در چارچوب فعالیت‌های مربوط به این رویداد تعریف نشده است. نظرخواهی‌های جدی از مردم انجام نگرفته است و در قدمی بالاتر حتی هنرمندان نیز در این زمینه مغفول باقی مانده‌اند.  

نهم تیرماه سال جاری جلسه‌ای در رابطه با این رویداد در ساختمان شهدای دولت استانداری تشکیل شد. نام جلسه و اسم و رسم‌های مسئولین جلسه وزن سنگینی به آن نشست می‌داد. جلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد 2017! ساختمان شهدای دولت استانداری از استاندار و شهردار و رئیس صدا و سیما تا معاون وزیر رئیس شورای شهر و بسیاری دیگر از مسئولین استانی و شهری را در خود جای داده بود. خط محوری و ترجیع بند سخنان حضار آن نشست را مباحث مالی تشکیل می‌داد، اما سوالی اساسی ذهن مخاطبان را به خود جلب می‌کرد و آن اینکه جایگاه هنرمندان در برنامه‌ریزی برای این رویداد کجاست؟

در حالی که حدود یک ماه از آن نشست می‌گذرد و تنها حدود پنج ماه تا شروع رویداد مشهد 2017 زمان باقی مانده است هنوز هم علی الظاهر تماس و ارتباط گیری خاصی با هنرمندان نشده است و هنرمندان قطعه‌ی اصلی گم شده پازل برنامه‌ریزی برای رویداد مشهد 2017 هستند. مساله را عینی‌تر پیگیری کردیم و سراغ یکی از برجسته‌ترین هنرمندان کهنه کار مشهدی و یکی از جوانان هنرمند شهر مشهد رفتیم و از آنها در رابطه با عملکرد مسئولین استانی در مورد رویداد مشهد 2017 پرسیدیم.

فرهاد عظیما در پاسخ به سوال خبرنگار ثامن پرس مبنی بر این که «آیا مسئولین استانی در رابطه با رویداد مشهد 2017 تماسی با شما داشته اند» گفت: مسئولین استانی هنوز تماسی با من نگرفته اند و مشورتی نخواسته اند.

کارگردان انیمیشن «پیام راشل کوری» ادامه داد: خیلی وقت است امیدی به مسئولین ندارم. مسئولین دنبال سوژه های پرخطر نمی روند؛ دنبال کاری می روند که قبلا انجام شده است.

مسئول گروه انیمیشن فاطمه الزهرا (س) با بیان این که اگر نگاه ساختارشکنانه در بعضی حوزه ها مانند بازی داشته باشیم می توانیم در مدیریت رویداد مشهد 2017 اتفاقات خوبی بیافرینیم عنوان کرد: متاسفانه احساس می شود گاهی بودجه ها در مسیر درستی هزینه نمی شود و به عبارتی کرمداران عالم را درهم نیست و درهم داران عالم را کرم نیست.

کارگردان انیمیشن «نبرد خلیج فارس2» ماندگاری و انفجاری بودن طرح را در فعالیت های فرهنگی مسئله اصلی دانست و اظهار داشت: به واقع باید دنبال کارهایی باشیم که دیگران آن ها را انجام نداده اند. برای مثال طرح و ایده بازی pokemon go خیلی پیچیده نیست ولی مهم این است برای اولین بار به ذهن چه گروهی رسیده است.

احمد منصوب نیز با انتقاد از وضعیت بسته مدیرانی که در راس رویداد مشهد 2017 مشغول هستند گفت: مسئولین استانی با من تماسی نگرفته اند.

نقاش برجسته مشهدی در رابطه لزوم ارتباط گیری مسئولین با هنرمندان گفت: مسئولین یا باید خودشان به جنبه های مختلف هنرها مسلط باشند ویا از هنرمندان مشورت بگیرند و از افراد خبره و صاحب نظر بهره بگیرند و به سمت بهترین کارها پیش بروند.

وی افزود: مسئولین باید با دقت نظر و مداقه و فکر و اندیشه به جوانب مختلف کار، فواید و معایب ـ به خصوص کارهای هنری ـ را بررسی نمایند و از این فرصت هم به نحو مطلوبی استفاده کنند تا خلاهایی که در حوزه فرهنگی و هنری وجود دارد را به نحو احسن هم‌پوشانی کنند.

احمد منصوب با اشاره به وضعیت مالی نامناسب هنرمندان اضافه کرد: در خیلی از موارد هنرمند فکر و اندیشه دارد ولی بودجه ای نیست؛ حال که قرار است بودجه ای در این رویداد در نظر گرفته شود؛ مسئولین باید خلاقیت و هنر هنرمند را به این سمت حرکت دهند. 

وی با گلایه از این که مسئولین از ابتدا و حتی در مرحله طراحی لوگو مشورت‌های مناسبی را از هنرمندان نگرفتند؛ گفت: لوگوی طراحی شده برای این رویداد شبیه نارنجک است و من را یاد رویداد های نظامی می اندازد. مدیریت های ما غالبا تخصصی نیستند. مدیریت های هنری، حداقل باید واجد یک هنر باشند.

هنرمند برجسته مشهدی با انتقاد از برخی مدیران گفت: مدیریت باید بلد باشد که چگونه با هنرمند تعامل کند و هنر را بفهمد و بتواند از ابزار هنر ـکه همان هنرمندان هستندـ بهره ببرد و استفاده کند و حرف هنرمند را بفهمد.

در ادامه مجید داوودی در رابطه با بی توجهی مسئولین به هنرمندان گفت: مسئولین شهر ما نه تنها در این رویداد بلکه در هیچ کدام از رویدادهایی که برای آن می خواهند کسب اعتبار کنند، توجه ای به نظر هنرمندان ندارند.

مدیر دوبلاژ مشهدی با اشاره به اینکه مسئولین هیچ گاه برای نظرخواهی سراغ هنرمندان نمی‌روند ادامه داد:  هیچ وقت فکر نمی کنم که مسئولین برای نظرخواهی تماس بگیرند یعنی اگر تماس بگیرند اتفاق شگفت انگیزی می شود. این گونه رفتارها بسیار دور از ذهن است. معمولا مدیران شهری مشهد زمانی به هنرمندان رجوع می کنند که یا می خواهند به آن ها کار سفارش دهند و یا می‌خواهند رویدادی را که برگزار می کنند، از طریق هنرمندان باشکوه کنند و به آن رونق ببخشند؛ اما هیچ وقت سراغ هنرمندان نمی آیند و نظر آن ها را نمی پرسند.

طراح و کارتونیست مشهدی در ادامه با اشاره به لزوم اهمیت دادن به هنرمندان گفت: اگر می خواهیم رویدادی مثل مشهد 2017 را در این شهر برگزار کنیم و یک اتفاق خوب بیافرینیم، قطعا به هنرمندان نیاز داریم.

مجیدی داوودی در انتها با اشاره به سطح بالای هنرمندان مشهدی گفت: شهر مشهد در تمام زمینه های هنری نسبت به سایر شهرهای ایران یا پیشتاز است و یا هم سطح آن‌هاست. سطح هنرمندان و کارهای انجام شده در مشهد بسیار بالاتر از شهرهای دیگر است. شهرداری تهران حداقل از 40% هنرمندان مشهدی برای زیباسازی شهر تهران استفاده می کند.

به نظر می‌رسد آنچه که در مجموعه مدیریتی رویداد مشهد 2017 به طور کامل مغفول واقع شده است توجه به نقش هنرمندان مشهدی و نظرخواهی از آنان است که با یک نمونه گیری از دو تن از صاحب نظران عرصه هنر مشهد این فرضیه تایید شد. امید است که مسئولین محترم استانی و شهری با در نظر گرفتن این مشکل در ادامه مسیر فرصت را از دست ندهند و به هنرمندان توجه بیشتری کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: