به دنبال تجمع سهام داران پدیده ، مجلس، وزرای اقتصاد و دادگستری و کشور را احضار کرد؛

به گزارش ثامن پرس: جمعی از سهام‌داران مجموعه اقتصادی پردیسبان، مال‌باختگان ثامن‌الحجج و پدیده‌شاندیز سه‌شنبه در اعتراض به بلاتکلیفی خود مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

سهام داران پدیده در این تجمع به طولانی شدن زمان بازگشت پولشان اعترض کرده وبا سردادن شعارهایی خواهان استیضاح وزرای مسئول در پرونده پدیده شاندیز شدند.

به‌گفته سهام‌داران پردیسبان، شرکت سرمایه‌گذاری پردیسبان که در ابتدای کار، فعالیت آن از طریق رسانه ملی نیز تبلیغ می‌شده است، بیش از ٩هزار سهام‌دار دارد که درپی غیرقانونی اعلام‌شدن فعالیت دفاتر این شرکت، هیچ‌کس به این سهام‌داران پاسخ‌گو نیست و مسئولان این مجموعه اقتصادی نیز با تغییر محل دفتر فعالیت خود در تهران، از پاسخ‌گویی به سهام‌داران خودداری می‌کنند؛ همچنین مال‌باختگان موسسه ثامن‌الحجج با تجمع مقابل مجلس خواستار رسیدگی نمایندگان به وضعیت این موسسه و مال‌باختگان آن شدند.

برگزاری جلسات اضطراری در کمیسیون اقتصاد و امنیت ملی

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی روز گذشته در جمع سهام‌د‌اران پدیده که در مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده بودند، حاضر شد. حجت‌الاسلام نصرا... پژمانفر در پاسخ به اعتراض و سوالات آن‌ها عنوان کرد: ما تمام تلاش خود را برای برگزاری جلسات به‌منظور حل مشکلات داریم. وی ادامه داد: قبل از اینکه در جمع شما حاضر شوم، با آقای پزشکیان صحبت کردم و گفتم حق با مردم است و من هیچ جوابی برای آن‌ها ندارم. آقای پزشکیان گفتند بگویم ما مجددا جلسات اضطراری در کمیسیون اقتصاد و امنیت ملی در هفته آینده برای حل مشکل سهام‌داران خواهیم داشت.

حضور پورمحمدی، رحمانی‌فضلی و طیب‌نیا در مجلس

همچنین عضو کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون قضایی مجلس گفت: توضیحات درخصوص سهام‌داران شرکت پدیده، نمایندگان سوال‌کننده را قانع نکرد و وزرای کشور، دادگستری و اقتصاد برای پاسخ‌گویی دراین‌خصوص باید در جلسه علنی مجلس حاضر شوند.

محمدعلی پورمختار گفت: وزیر دادگستری برای پاسخ به سوالات شش نفر از نمایندگان درباره انجام‌نشدن اقدامات لازم درخصوص استیفای حقوق سهام‌داران شرکت پدیده‌شاندیز در کمیسیون مجلس حاضر شد. وی افزود: طبق برنامه بنا بود وزرای کشور و امور اقتصادی و دارایی نیز به‌همراه وزیر دادگستری در کمیسیون حضور پیدا کنند که جلسه به‌دلیل حضور‌نیافتن این دو وزیر، فقط با حضور وزیر دادگستری برگزار شد.

عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار کرد: در این جلسه نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه و نصرا... پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از سوال‌کنندگان در جلسه حضور داشتند که پاسخ وزیر آن‌ها را قانع نکرد.

پورمختار خاطرنشان کرد: بنابراین سوال از کمیسیون به صحن ارجاع داده شد و هر سه وزیر دادگستری، کشور و امور اقتصادی و دارایی برای پاسخ به سوال نمایندگان درباره شرکت پدیده باید در جلسه علنی مجلس حاضر شوند.

همچنین ذوالقدر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در تذکری شفاهی به دولت برای تعیین‌تکلیف سهام‌داران پدیده و پردیسبان و پرداخت سهم آن‌ها تذکر داد.نایب‌رئیس مجلس با اشاره به وضعیت بلاتکلیف برخی موسسات مالی غیرمجاز گفت: بانک مرکزی وضعیت موسسات مالی بلاتکلیف در کشور را پیگیری کند.

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یک نماینده گفت: در شرایط کنونی موسسه ثامن‌الحجج و موسسات مشابه آن ازجمله میزان و همچنین شرکت پدیده مشکلاتی دارند که این موضوع باید ازسوی رئیس بانک مرکزی پیگیری شود. وی همچنین از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز خواست مسئولان مربوطه را دعوت کرده تا مشکلات رسیدگی شود تا مردم از بلاتکلیفی دربیایند.

همچنین دکتر رحیمی، نماینده مردم تربت‌جام در مجلس در کانالش درباره حضور وزیر دادگستری در جلسه کمیسیون قضایی نوشت: وزیر دادگستری در جلسه کمیسیون قضایی و حقوقی حاضر شد. در این جلسه انتقاد شدید نمایندگان از نحوه تعامل دادگستری با نمایندگان و رسیدگی‌نکردن به مشکلات مردم ازجمله مشکل پدیده‌شاندیز و... مطرح شد که نمایندگان راضی نشدند و وزیر کشور و وزیر دادگستری باید در صحن حاضر شوند و به سوالات نمایندگان پاسخ دهند.

تاکید معاون اول رئیس جمهور در باره حل مشکل پدیده

همچنین عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، از بررسی وضعیت پروژه پدیده‌شاندیز در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خبر داد.شهباز حسن‌پور‌بیگلری گفت: در این جلسه مقرر شد هرچه‌سریع‌تر مطالبات سهام‌داران پدیده‌شاندیز پرداخت شود. نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه معاون‌اول رئیس‌جمهور نیز در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی حضور داشته است، تصریح کرد: در این جلسه مسئولان حاضر متفق‌القول به تسریع در تعیین‌تکلیف سهام‌داران این پروژه تاکید کردند.

انتقاد از طولانی‌شدن روند حل مشکل پدیده

در این حال نماینده سبزوار، جغتای و جوین در مجلس شورای اسلامی خواستار افزایش تراکم برگزاری جلسات و تسریع در حل مشکلات پدیده شد.

رمضانعلی سبحانی‌فر با اشاره به اینکه در مجلس نهم با پیگیری‌های زیاد به جمع‌بندی‌های خوبی درخصوص حل مشکلات پدیده رسیده بودیم، بیان کرد: برای حل مشکل مردم، بحث ورود پدیده به بورس به میان آمد که متاسفانه روند آن به‌صورت عادی درحال طی‌شدن است. دراین‌میان کار بسیار طولانی شده است؛ چون روند حل مشکلات باید در چهارچوب قانونی طی شود تا کار کاملا قانونی انجام گیرد.

سبحانی‌فر افزود: تاجایی‌که اطلاع دارم، مسئولان مربوطه این مسئله را دنبال می‌کنند؛ اما سرعت پیگیری‌ها کند است و ما را قانع نمی‌کند، باید دراین‌خصوص جلسات متراکم‌تری برگزار شود و تمامی دستگاه‌ها پای کار بیایند؛ چراکه این مسائل به‌صورت بخشی حل نخواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: