به گزارش ثامن پرس،نشست 3 جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه در مسکو در حالی برگزار شد که علیرغم نشست خبری طولانی 3 وزیر، خبر چندانی درباره «جزئیات» مذاکرات انجام شده، به بیرون درز نکرد. با این حال وزیر خارجه روسیه در سخنان خود اشارات جزئی به محتوای گفت وگو ها داشت که مهم ترین آن اعلام خبر سفر آینده بشار اسد رئیس جمهور سوریه به مسکو است که البته زمان آن اعلام نشد. سفر ظریف به مسکو عصر روز گذشته با تصویری که مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه منتشر کرد به پایان رسید؛ تصویری که «لبخند ظریف در پایان سفر چند ساعته به مسکو» را نشان می داد.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ظریف، لاوروف و المعلم در پایان رایزنی ها در نشستی خبری بر «هماهنگی کامل تهران، مسکو و دمشق درباره بحران سوریه و تقویت تلاش در مبارزه با تروریسم در این کشور» تاکید کردند. این نشست در شرایطی برگزار می شد که جبهه مقاومت در شرق حلب در حال تثبیت مواضع خود بوده و تروریست ها نیز در تلاش برای شکستن محاصره هستند.3 وزیر خارجه در این نشست بر نبود اراده سیاسی برای حل بحران سوریه در طرف غربی تأکید کردند. همچنین ایرنا گزارش داد که هر 3 وزیر بر همگرایی کشورهایشان در ادامه مبارزه با تروریسم و تعیین راهکار های آن تأکید کرده اند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در بخشی از این نشست گفت: «ما برای از سر گیری مذاکرات درباره سوریه براساس قطعنامه های بین المللی تلاش می کنیم. واشنگتن هنوز گروه های تروریستی را در سوریه از مخالفان تفکیک نکرده است.» وزیر خارجه روسیه همچنین اتهام حمله روسیه و سوریه به مدرسه ای در حلب را ساختگی دانست و افزود: «آمریکایی ها نتوانستند خودشان را از جبهه النصره فاصله بدهند و گروه های تروریستی در منطقه حضور داشتند   و غیرنظامیان را مورد هدف قراردادند... درصدد هستیم گذرگاه های امنی را فراهم کنیم که غیرنظامیان خارج و از تیررس تک تیرانداز ها رها شوند.»

هدف این است که یک مرکز مبارزه با تروریسم همانند عراق در سوریه تشکیل شود

لاوروف با بیان این که تروریست ها به ساکنان حلب اجازه نمی دهند شهر را ترک کنند، در مورد مذاکرات انجام شده، افزود: گام هایی را که 3 کشور به زودی برای مقابله با داعش و النصره در سوریه اتخاذ خواهند کرد، بررسی کردیم. هدف این است که یک مرکز مبارزه با تروریسم همانند عراق در سوریه تشکیل شود.  وی همچنین از سفر «بشار اسد» به مسکو خبر داد و تصریح کرد: قرار است ملاقاتی بین اسد و ولادیمیر پوتین انجام شود. درباره توافقات بین روحانی و پوتین هم صحبت   و روابط دوجانبه را بررسی کردیم.

ولید المعلم: سیاست واشنگتن مبتنی بر خدمت رسانی به کشور های حامی تکفیری هاست

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه نیز در بخش دیگری از این کنفرانس، از کمک های روسیه و ایران برای مقابله با تروریسم در سوریه قدردانی کرد. معلم خاطرنشان کرد: درصورتی که کشور های حامی تروریست ها تضمین دهند آماده ایم در حلب آتش بس اعلام کنیم. سیاست واشنگتن مبتنی بر خدمت رسانی به کشور های حامی تکفیری هاست.

ظریف: راه حل بحران سوریه، تنها پشت میز مذاکره صورت خواهد گرفت

در ادامه این کنفرانس خبری، محمدجواد ظریف با بیان این که راه حل بحران سوریه، تنها پشت میز مذاکره صورت خواهد گرفت، ضرورت مقابله با استفاده تروریست ها از سپر انسانی را یادآور شد و گفت: اگر اراده سیاسی باشد، امکان برخورد با این پدیده شوم وجود دارد. به گزارش ایلنا ظریف افزود: وضعیت یمن و سوریه همکاری گسترده تر تهران-مسکو را می طلبد.

کری: واشنگتن به کمک ایران و روسیه نیاز مبرم دارد!

در سفر ظریف به مسکو، ابتدا مذاکراتی دوجانبه بین او و همتایان روسی  و سوری اش انجام شد. مذاکراتی که «تقویت و گسترش راهبرد ایران، روسیه و سوریه در مبارزه با تروریسم و همچنین روابط دوجانبه» اعلام شد. از سویی دیگر و همزمان با این نشست، وزیر خارجه آمریکا که کشورش بار ها توافقات دوجانبه با مسکو درباره سوریه را زیر پا گذاشته، ایران و روسیه را به بدعهدی در قبال توافقات صورت گرفته در مورد سوریه متهم کرد و گفت «روی کاغذ قول هایی داده شد، اما در عمل اجرا نشد.»  وی در عین حال بدون اشاره به بدعهدی های کشورش در اجرای تعهدات مذاکرات صلح سوریه مدعی شد: واشنگتن برای حل نزاع در سوریه به کمک ایران و روسیه نیاز مبرم دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: