همواره یکی از مسیرهایی که کلاه برداران را برای چپاول اموال مردم ترغیب می کند، سوء استفاده از اعتقادات پاک آنان است. لذا اسلام، پیوسته توصیه می کند که مؤمن باید کیّس و زیرک باشد

به گزارش ثامن پرس، همواره یکی از مسیرهایی که کلاه برداران را برای چپاول اموال مردم ترغیب می کند، سوء استفاده از اعتقادات پاک آنان است. لذا اسلام، پیوسته توصیه می کند که مؤمن باید کیّس و زیرک باشد تا هیچ کس نتواند از عقاید پاک او سوء استفاده کند. شبکه های مجازی مانند تلگرام نیز از این نظر می تواند خطرناک باشد. اخیراً در جریان یک کلاهبرداری از طریق شبکه اجتماعی تلگرام قرار گرفتیم.

در پی شکایتی از سوی واحد حراست آستان قدس رضوی مبنی بر کلاهبرداری در شبکه‌ اجتماعی تلگرام که مربوط به حوزه حرم مطهر رضوی می‌شد، دستور رسیدگی به این پرونده از سوی سرپرست ناحیه ٢ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد برای شناسایی و دستگیری متهمان، به پلیس فتا صادر شد.

تیمی از کارشناسان پلیس فتا مسئول رسیدگی به این پرونده شدند. در تحقیقات تخصصی کارشناسان در فضای سایبری، مشخص شد که کانالی در شبکه اجتماعی تحت عنوان «خادمان امام رضا(ع)» توسط دو جوان که اصلا خادم حرم نیستند، ایجاد شده که به بهانه‌های مختلفی همچون زیارت نیابتی حرم مطهر، فروش شال‌های متبرک‌شده با ضریح حضرت رضا(ع) و ایجاد مسابقه‌های صوری، مبالغی را از افراد مختلف در سراسر کشور اخذ می‌کنند.

ماموران با انجام یک‌سری تحقیقات تخصصی در فضای سایبری، سرانجام، دو متهم را که دو دانشجو هستند شناسایی و به مرکز فرماندهی پلیس فتای خراسان‌رضوی احضار کردند.

بازپرس شعبه٢٠٧ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد دراین‌باره گفت: دو متهم سوءسابقه ندارند و برای اینکه اعتماد مشتریان خود را برای فروش شال جلب کنند، عکس‌هایی را از مراحل متبرک‌سازی این شال‌ها از زمان خرید تا مرحله نهایی، برای افراد ارسال می‌کردند و شال‌های ٢۵ هزارتومانی را سپس به مبلغ ۵٠ هزار تومان می‌فروختند.

قاضی جواد جاویدنیا افزود: علاوه‌بر این، متهمان روز‌های چهارشنبه برای زیارت نیابتی، از سوی افرادی که خارج از مشهد هستند و شوق زیارت امام‌رضا(ع) را دارند، ثبت نام می‌کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تحقیقات پلیسی از این دو جوان دانشجو ادامه دارد، اظهار کرد: با توجه به گسترش دامنه فعالیت شبکه‌های اجتماعی که بستر مناسبی را برای افراد سود‌جو و فرصت‌طلب مهیا کرده‌است، شهروندان نباید به‌راحتی در هر گروهی عضو شده و به مطالب مطرح شده در این گروه‌ها اعتماد کنند، چرا‌که این افراد با روشی حیله‌گرانه و با دریافت اطلاعات خصوصی کاربران، می‌توانند از آن‌ها اخاذی یا کلاهبرداری کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: