وزیر کشور با اشاره به سود 50 تا 60 میلیارد دلاری قاچاق مواد مخدر برای کشورهای غربی گفت: آمادگی داریم در کشت جایگزین به افغانستان کمک کنیم.

به گزارش ثامن پرس، دومین روز از نخستین نشست استانداران مرزی ایران و افغانستان با حضور وزیر کشور و استانداران خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان از ایران و والیان ولایت فراه، نیمروز و هرات افغانستان و جمعی از مسوولان استانی دو کشور در تالار آینه هتل همای مشهد در حال برگزاری است.

وزیر کشور در ابتدای این دیدار گفت: امیدواریم با لطف خداوند متعال و با همت دو دولت افغانستان و ایران یک رویداد و واقعه تاریخی را در سرزمین پاک خراسان و در جوار امام رضا (ع) برای پیشرفت و توسعه و صلح و امنیت دو کشور پایه گذاری کنیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: ایده تشکیل این جلسه از طریق وزارت کشور و وزارت خارجه ایران مطرح شد و در جلساتی که با رئیس جمهور افغانستان در ایران و افغانستان داشتیم مقرر شد این جلسه برگزار شود.

وی ادامه داد: قطعاً این واقعه برای نسل‌های بعد به عنوان بخشی از تاریخ دو کشور به عنوان خیر بزرگ ثبت خواهد شد و کسانی که موجبات این کار را فراهم کردند به نیکی در یاد و خاطره نسل‌های بعد باقی خواهند ماند.

وزیر کشور با بیان اینکه امروز به واسطه دخالت دول بیگانه و عدم خیرخواهی آنها برای ملت‌های مسلمان ما با شرایطی ویژه مواجه شده‌ایم، ادامه داد: امروز بیگانه‌ها با طرح و تبلیغ جنبه‌های افراطی و خشونت گرایی و غارت و قتل و دود و آتش در حال ترویج اسلام هراسی هستند.

وی افزود: به هیچ وجه با دخالت نیروهای بیگانه در منطقه مساله‌ای حل نخواهد شد، آن‌ها خیر و منافع ما را نمی‌خواهند و ما باید دست به دست هم دهیم و خودمان کارها را اداره کنیم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: ما و افغانستان به دلیل همجواری، همسایگی، قومی و اعتقادات دینی و مسائل امنیتی و تاریخی و فرهنگی نزدیکترین ملت‌ها به هم هستیم و می‌توانیم پرچمدار صلح، امنیت، رفاه، توسعه و پیشرفت برای ملت‌های منطقه باشیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مساله امنیت بسیار مهم است، گفت: نیروهای بیگانه از زمان شوروی و ناتو تخم افتراق را در افغانستان پاشیدند، مساله دیگر مواد مخدر است که قاچاق آن سود 50 تا 60 میلیارد دلاری برای کشورهای غربی دارد اما هزینه‌های آن برای ایران و افغانستان است.

وی ادامه داد: غربی‌ها با همه ادعاهایی که در سازمان ملل و نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ابراز می‌کنند اما در این زمینه هیچ کمکی به ما و افغانستان نکردند و دو کشور باید با هم این مشکل را حل کنند.

وزیر کشور تصریح کرد: غربی‌‌ها سال‌هاست بحث جایگزین کردن کشت در افغانستان را ادعا می‌کنند با این حال با حضور ناتو در این کشور تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ما به تنهایی آماده‌ایم با کمک افغانستان در یک یا دو استان کار کشت جایگزین را انجام دهیم و تضمین می‌کنیم سود بیشتری به افغانستان برسد.

رحمانی‌فضلی در ادامه گفت: مساله دیگر که بین دو کشور وجود دارد معضل قاچاق انسان است، دین اسلام حرمت بالایی برای انسان قائل شده است اما برخی مجبور هستند به خاطر پول کرامت خود را از دست بدهند، باید این مساله را حل کنیم.

وزیر کشور تصریح کرد: ما مشکلی با شما نداریم و هر کس می‌خواهد بیاید ایران در کوتاه‌ترین زمان امکان حضور قانونی را برایش فراهم می‌کنیم، چرا باید جانشان را به خطر بیندازند؟ ما شرایط و مجوزهای قانونی را فراهم می‌کنیم و حرفی نداریم و اگر اراده کنیم این اتفاق بیفتد حتماً این کار می‌شود.

وی ادامه داد: دخالت نیروهای بیگانه چالش دیگر منطقه است، آن‌ها از کوچکترین فرصت برای دخالت در منطقه استفاده می‌کنند.

رحمانی‌فضلی در ادامه در خصوص اهمیت مقوله امنیت گفت: هیچ عقل سالمی ناامنی را توصیه نمی‌کند و امنیت بدون هماهنگی ما محقق نمی‌شود.

وی افزود: وزارت خارجه ایران تقویت تعاملات منطقه‌ای را در دستور کار خود دارد، ما تا کنون دو اجلاس بزرگ با کشورهای همسایه خود داشتیم، ما منطقه به منطقه ارتباطاتمان را وسعت می‌دهیم و امیدواریم همه کشورهای منطقه در یک تعامل مستمر اقتصادی، تجاری، سیاسی و امنیتی پیش بروند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: بازارهای مشترک نزدیک به هم باید تکمیل شود، چرا چشممان به بازارهای دور باشد؟ آن‌ها نفت و منابع ما را می‌خواهند که به پول مفت ببرند و نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد.

وی افزود: آمادگی داریم بخصوص در مناطق مرزی با افغانستان سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم، در منطقه مرزی نیروی انسانی از شما سرمایه گذاری از ما.

وزیر کشور در ادامه گفت: باید دو طرف برنامه زمان‌بندی شده مشخص و پیگیری جدی داشته باشند. برای این نشست دبیرخانه دائمی لازم است. البته ما دولت‌ها نمی‌توانیم به معنای واقعی در همه جوانب کار وارد شویم، باید بسترها را ایجاد و زمینه‌ها را فراهم و قوانین را اصلاح کنیم تا بخش بتواند وارد مساله شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: