مدیر جهاد کشاورزی قوچان با اشاره به سطح زیر کشت 6 هزار و 200 هکتاری گندم آبی و 22 هزار و 500 هکتاری گندم دیم از پیش‌بینی تولید 45 هزار تن گندم در این شهرستان خبر داد.

علی یگانه مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قوچان با اشاره به بارش کم‌سابقه باران در سال جاری به حدود 440 میلی‌متر در این شهرستان که بیش از 100 میلی‌متر بالاتر از میانگین سالانه است، اظهار داشت: عمده کشاورزی قوچان از ابتدای سال تاکنون با خسارت‌هایی مثل تگرگ، سیل و طوفان روبرو شده که حدود دو هزار هکتار بین 10 تا 100 درصد به‌ویژه در روستای مشکانلو خسارت دیده است.

وی با اشاره به اینکه در بحث گندم دیم 15 درصد افزایش سطح زیر کشت داشته‌ایم، گفت: سطح زیر کشت گندم آبی 6 هزار و 200 هکتار و گندم دیم 22 هزار و 500 هکتار بوده که پیش‌بینی تولید 45 هزار تن گندم دیم در این شهرستان وجود دارد.

مدیر جهاد کشاورزی قوچان با یادآوری این مطلب که در حال حاضر سه مرکز دولتی و یک مرکز مباشری با مدیریت تعاون روستایی در این شهرستان کار خرید تضمینی گندم را انجام می‌دهند، بیان کرد: تاکنون حدود 15 هزار تُن گندم خریداری شده که پیش‌بینی حدود 30 هزار تن خرید تضمینی می‌شود که 40 درصد نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد بود.

یگانه مقدم میزان پیش‌بینی‌شده برای تولید جو در این شهرستان را با سطح زیر کشت 6 هزار و 500 هکتار آبی و 13 هزار هکتار دیم را 35 هزار تن برآورد کرد و افزود: تاکنون حدود 6 هزار تن به‌صورت تضمینی خریداری شده و 5 مرکز مباشری توسط تعاون روستایی آمادگی خرید تضمینی جو را دارند.

وی با تأکید بر این موضوع که کشت کلزا مزیت‌های فراوانی در حاصلخیزی زمین، پایداری تولید غلات و کنترل آفات و بیماری‌های گندم داشته و نیاز آبی کمتری دارد، تصریح کرد: میزان نهایی جمع‌آوری شده کلزا به 130 تن رسیده که نسبت به سال گذشته دارای پیشرفت است.

مدیر جهاد کشاورزی قوچان این شهرستان را قطب تولید بذر استان خراسان رضوی دانست و اضافه کرد: بخش عمده مزارع بذری استان در قوچان و باجگیران قرار دارد که به‌طور معمول در خشک‌سالی‌ها تولید کمتر می‌شود اما امسال باوجود فراوانی‌ها پیش‌بینی تولید یک هزار و 500 تن در مزارع بذری می‌رود که بهترین‌ها انتخاب خواهند شد.

یگانه مقدم با بیان اینکه بیمه کشاورزی در مقایسه با دیگر بیمه‌ها دارای ریسک بالایی است و یک صنعت زیان‌آور محسوب می‌شود، گفت: کشاورز برای بیمه پول کمی پرداخت می‌کند و غرامت نیز به‌طور معمول متناسب درآمد نیست یعنی به‌نوعی بیمه تنها هزینه‌ها را پوشش داده و از ورشکستگی جلوگیری می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه بیمه‌ها هنگام عقد قرارداد باید کشاورز را از جزئیات آگاه کنند که این بیمه درآمدی نیست، عنوان کرد: عمده کشاورزان تصور درستی از بیمه محصولات کشاورزی خود ندارند و وقتی پرداخت غرامت‌ها با تأخیر انجام می‌شود کشاورز برای فصل بعدی انگیزه‌ای برای بیمه مجدد ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی قوچان با یادآوری اینکه برآورد خسارت ناشی از بارش نزولات جوی سال جاری حدود 40 میلیارد تومان به قنوات، کانال‌ها، اماکن دامی، زراعت و باغ در این شهرستان است، تصریح کرد: بازدیدها انجام و مستندات به استان اعلام‌شده است اما تحت پوشش بیمه‌ای در میان خسارت‌دیده‌ها کم وجود دارد.

یگانه مقدم یادآور شد: انتظار می‌رود مسئولین از محل مدیریت بحران یا محل‌های دیگر کمک بخش این حوزه برای جبران خسارت‌ها باشند تا مانع خارج شدن کشاورزان از گردونه کار و فعالیت در این عرصه مهم شوند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: