هم زمان با حضور سفیر فرانسه در مشهد، نقش این کشور را در مسائل مهم پس از انقلاب بررسی می شود؛

به گزارش ثامن پرس؛ رضا حاتمی وفا- فرانسه، کشوری است واقع‌در اروپای غربی با تاریخی کهن و پرفرازونشیب. این کشور دومین استعمارگر بزرگ جهان است که در سده‌های 17 و 20 میلادی پشت‌سر بریتانیا درحال فتح نقشه جغرافیا بود. امپراتوری که البته در طول زمان صدها تکه شد، اما امروز فرانسه باز هم به لطف میراث استعماری، بمب‌های هسته‌ای و دارابودن ششمین اقتصاد دنیا، هنوز از قدرت‌های جهانی است و در شورای امنیت سازمان ملل نیز حق وتو دارد. البته موسیوها تقریبا فاز رفتاری‌شان با کشورهای درحال‌توسعه و کمترتوسعه‌یافته را تغییر داده‌اند؛ اما خوی استعماری آن‌ها کماکان در افغانستان، عراق و شمال آفریقا مشهود و محسوس است.

از معرفی فرانسه که بگذریم، برای اولین‌بار بعد از چند سال، در مهر سال گذشته هیئتی فرانسوی وارد مشهد شد. در همان زمان گفته شد که این هیئت قرار است در سرفصل‌های ساختمانی، سازه‌های پیش‌ساخته، معماری شهری، پروژه‌های پلی و فولادی و نیز مهندسی زیرساخت از پروژه‌های شهری مشهد بازدید کند و حتی قرار شد به‌خاطر همان «روابط تاریخی» که دیپلمات‌ها خیلی از آن خوششان می‌آید! مذاکره‌ و انعقاد تفاهم‌نامه‌ای هم صورت بگیرد؛ البته پی این موضوع را گرفتیم و مشخص شد آن آمدن‌ها و رفتن‌ها خیلی هم نتیجه‌ای نداشته و تا امروز عملا در حد همان آمد‌وشد باقی مانده است. این مطلب را بهاروند، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی در گفتگو با ما این‌گونه توضیح می‌دهد: «سال گذشته یک هیئت اقتصادی فرانسوی به مشهد سفر کرد؛ اما تا امروز نتیجه‌ای در بر نداشته است». این مسئول نیز همچون دیگرکارشناسان، کارشکنی‌های پسابرجامی را باعث و بانی اتفاقات می‌داند.

بگذریم...

چند جمله درباره «فرانسوا»

آنچه باعث شد باز درباره فرانسه بنویسیم، نه حضور یک هیئت بی‌خاصیت، که آمدن بالاترین مقام رسمی موسیوها در ایران، به مشهد است. «فرانسوا سنمو» سفیر جمهوری فرانسه در ایران به مشهد آمده است و چند قرار ملاقات هم دارد که به آن‌ها اشاره می‌شود.

اول، چندجمله‌ای درباره «فرانسوا» بگوییم. او سوابق مهمی همچون ریاست بخش اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه را در پرونده کاری خود دارد. طبق یک حکم صادره وظیفه این سازمان، جستجو و بهره‌برداری از اطلاعات مؤثر درزمینه تامین امنیت فرانسه و شناسایی و ممانعت از فعالیت‌های جاسوسی علیه منافع فرانسه در خارج از قلمرو این کشور و تامین ارتباط ضروری با دیگرسرویس‌ها یا نهادهای مربوطه به‌منظور تلفیق اطلاعات موجود است. فعلا به سوابق درخشان! «فرانسوا» و ازآن‌طرف هشدارهای مختلف درباره بازشدن باب نفوذ در کشور، کاری نداریم.

بگذریم...

جالب است بدانید «فرانسوا» قرار است در مشهد برای اساتید دانشگاه فردوسی، از برجام سخن بگوید و برود! البته خیلی از اساتید ما اگر به آن‌ها اجازه داده شود، به این سفیر فرانسوی توضیح خواهند داد که او نمی‌تواند رفتار جنایت‌آمیز فرانسه با ایرانی‌ها را پشت‌گوش بیندازد و با یک آب‌نبات‌چوبی به‌نام برجام، کام تلخ مردم و اساتید و دانشجویان زخم‌خورده از سیلیِ استعمار را شیرین کند. البته از قبل - از صحبت‌های رئیس دانشگاه- می‌دانیم که این موسیوی فرانسوی می‌آید و حرف‌هایش را می‌زند و می‌رود و کسی هم اجازه ندارد به ساحت والای! آن جسارتی کند. لذا این گزارش را می‌نویسیم، اگر به جناب «سنمو» رسید که فبها، یک سوغاتی از ما داشته باشند و الا در حد همان تنویر افکار مسئولینِ خیلی خوشبین، ما را بس است!

 

از سوپراتانداردها تا موشک‌های اگزوست

برای این مهم، به دو مقطع در رابطه با رفتار فرانسوی‌ها با جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم. ابتدا مقطع جنگ تحمیلی و کمک افسارگسیخته موسیوها به صدام و ماجراهای دیگری که در دهه60 به‌وقوع می‌پیوندند و بعد، برجام و کارشکنی‌ها و پلیس بد بازی‌های فرانسوی است. البته به این دو مقطع می‌توان میزبانی موسیوها از منافقین را نیز اضافه کرد که سال‌هاست ادامه دارد.

پژمان پورجباری، نویسنده و محقق تاریخ جنگ درباره رفتار فرانسوی‌ها در جنگ علیه ایران به شهرآرا می‌گوید: «عراق در ابتدای جنگ تحمیلی فقط می‌توانست تا بندر امام جلو بیاید و امکان پیشروی بیشتر نداشت؛ اما بعد از آن بالگردهای فرانسوی پیشرفته و موشک‌هایی که توسط همین بالگردها پرتاب می‌شد، کشتی‌های نفتی و تجاری ایران را هدف قرار می‌دادند و این موضوع ازلحاظ اقتصادی، روی ایران فشار می‌آورد. بعد از آن هواپیماهای سوپراتاندارد را عراق از فرانسه اجاره کرد که این موضوع در طول تاریخ بی‌سابقه است. عراق با همین هواپیماهای سوپراتاندارد توانست خودش را به خاک ایران برساند و نفت‌کش‌های ایران را هدف قرار دهد و این کمکی بود که فرانسه، هوشمندانه به عراق کرد. موشک‌های اگزوست جزو پیشرفته‌ترین تجهیزات جنگ دریایی است. ایران امکان این را نداشت که از این تجهیزات استفاده کند و بسیار شرایط نابرابری ایجاد شده بود. بالگردهای فرانسوی قابلیت مین‌ریزی در خلیج فارس را ایجاد کرده بود. محدوده بندر امام‌خمینی(ره) توسط همین بالگردها مین‌ریزی شد. ازآن‌طرف عراق با کشتی‌های مین‌روبی فرانسوی در مناطقی که ایران می‌توانست عکس‌العمل انجام دهد، مین‌روبی می‌کرد. در همان اوایل جنگ، فرانسه در آب‌های آزاد برای برقراری امنیت حضور بیشتری پیدا کرد و این دخالت در ایام جنگ را هم نمی‌توان نادیده گرفت. فرانسه در انتقال تکنولوژی و فناوری حساس به عراق نقش مهمی داشت. بین دو تا سه‌میلیارد دلار فقط کمک فناوری و تکنولوژیکی به عراق داشت؛ یعنی زمانی‌که حتی سیم‌خاردار در اختیار ما نمی‌گذاشتند، فرانسه دو‌ تا سه‌میلیارد دلار فناوری‌های حساس را کمک و حوزه کارشناسی را پشتیبانی می‌کرد. فرانسه تنهادولتی است که به‌صورت مستقیم در توسعه تسلیحات هسته‌ای (‌و نه فقط صنعت هسته‌ای‌) با عراق مراوداتی داشت.» و... .

ماجرای خون‌های آلوده

نقطه تاریک دیگر در پرونده فعالیت فرانسوی‌ها در ایران به ماجرای خون‌های آلوده برمی‌گردد. حدود سه دهه قبل و در جریان جنگ ایران و عراق و در خلال سال‌های 62 و 63، انستیتو «مریو» که اکنون در مالکیت شرکت سنوفی اَوِنتیس فرانسوی است، فاکتور‌های انعقادی آلوده به «اچ‌‌آی‌وی» را برای استفاده بیماران هموفیلی به برخی کشور‌ها ازجمله آلمان، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و... صادر کرد. همین‌مسئله باعث شد تعدادی از بیماران هموفیلی و تالاسمی که از این فراورده‌ها به‌عنوان دارو استفاده کردند، به این ویروس مبتلا شده و ضمن آلوده شدن برخی اطرافیانشان جان خود را از دست بدهند. نتیجه سهل‌انگاری دولت فرانسه در دوران نخست‌وزیری «لوران فابیوس» شناسایی شد. پرونده این رسوایی همچنان بدون دریافت غرامت باز است.

فابیوس در بحبوحه برجام، وزیر امور خارجه فرانسه بود و سفرش به تهران دو هفته پس از امضای برجام، داغ بیماران هموفیلی آلوده به ایدز ایرانی را تازه کرد.

 

میزبانی از قاتلان 17هزار ایرانی

فرانسه سال‌هاست که ملجأ و مأوای منافقین است. قاتلان هفده‌هزار ایرانی بی‌گناه به‌راحتی در این کشور جولان می‌دهند و فرانسوی‌ها نیز به اسامی و اداهای مختلف، از آ‌ن‌ها حمایت می‌کنند. اوج خوش‌خدمتی پاریس به اعضای فرقه رجوی، به تیرماه امسال برمی‌گردد؛ جایی‌که سازمان منافقین با مجوز و حمایت دولت فرانسه، نشستی را در حومه پاریس برگزار کرد که ضمن آن، ترکی‌الفیصل رئیس سابق استخبارات سعودی، سخنرانی کرد. البته منافقین، تنها تروریست‌های تحت‌لوای دولت فرانسه نیستند. اسناد مختلفی از حمایت‌های پاریس از تکفیری‌های داعش تاکنون منتشر شده است. البته مردم فرانسه بارها چوب حمایت‌ دولت این کشور از تروریست‌ها را خورده‌اند.

 

سخن برجامی جناب سفیر

فرانسوی‌ها که نقش پلیس بد را در مذاکرات هسته‌ای داشتند، بارها به توصیه رفقای سعودی و صهیونیست خود زیر میز مذاکره زدند. درباره برجام قضاوتی نداریم؛ اما چطور همین‌ کشور با این سابقه بد که مسئولان وزارت امور خارجه، خیلی بهترش را می‌دانند، بیشترین سهم را در قراردادهای نیم‌بند پسابرجامی دارد؟ معامله با ایرباس و تسخیر بازار خودروی ایران توسط شرکت دست‌چندم ماشین ساز اروپا یعنی پژو و قراردادهای نفتی با توتال ازجمله این قراردادهاست.

حالا سفیر جمهوری فرانسه در ایران، به مشهد آمده تا برای اساتید ما از برجام سخن بگوید.

ممکن است توپ «نرسیدن میوه‌های برجام» را هم در زمین ایران ‌بیاندازد و حرفی هم از کارشکنی‌های فرانسه در روند اجرای برجام نخواهد زد.

 

امیدواریم...

محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با شهرآرا می‌گوید هماهنگی لازم برای سفر سفیر فرانسه به مشهد با وزارت خارجه انجام شده است و با توجه به اینکه در همایش مذکور، اساتید مختلف دانشگاه فردوسی در رشته‌های مختلف حضور دارند، فرانسوا سنمو تنها به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

با‌این‌حال برخی فعالان دانشجویی مشهد این نگاه را ندارند و سفر آقای سفیر را درراستای ماموریت ویژه‌ای می‌دانند که برای او تدارک دیده‌ شده که با توجه به سوابق اطلاعاتی جناب «سنمو»، بدیهی به نظر می‌رسد.جناب سفیر در مشهد با استاندار خراسان‌رضوی نیز دیداری داشته است. رشیدیان در این دیدار از ظرفیت‌های مشهد اعم از وجود معادن سرشار و غنی سنگ‌آهن، 46ماده معدنی، فعالیت 9 واحد فولادی، وجود 6هزار واحد صنعتی، تولید محصولات باغی و زراعی استراتژیک مانند زعفران و پسته و... سخن گفته است.

سفیر فرانسه هم حضور این کشور در حوزه‌های نفت و خودرو و... را نمادی برای برقراری تجاری با ایران در سایر حوزه‌ها توصیف کرد و خواستار گسترش روابط با خراسان‌رضوی شد؛ گسترشی که امیدواریم درنهایت مثل قرارداد قبلی پژو یک‌طرفه نقض نشود، مثل قرارداد اخیر پژو محرمانه نباشد و مثل قرارداد توتال مادام‌العمر نشود! امیدواریم در راه کسب سرمایه‌های خارجی، هویت مشهد که همینطوری‌اش توسط خودی‌ها به تاراج رفته، اسیر دست بیگانه نشود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: