دستگاه‌های قضایی و اجرایی به صنایع آلاینده اطراف مشهد کارت زرد دادند.

به گزارش ثامن پرس؛ شهر مشهد با جمعیت بیش‌از سه‌میلیون‌نفری خود و حضور سالیانه بالغ‌بر 25میلیون زائر که اکثرا با خودروهای شخصی وارد این شهر می‌شوند، جزو شهرهای آلوده کشور به حساب می‌آید. منابع مختلفی نظیر خودروها و آلودگی مربوط به هواپیماها از علل ایجاد آلودگی این شهر شده است؛ اما یکی دیگر از منابع مهم آلایندگی در شهر مشهد، وجود صنایع اطراف این شهر یا همان منابع ثابت آلودگی است.به‌گزارش شهرآرا، استان خراسان‌رضوی بالغ‌بر شش‌هزار واحد صنعتی را در دل خود جای داده است و بسیاری از این واحدهای صنعتی در اطراف شهر مشهد هستند. در این بین، برخی صنایع وجود دارند که آلودگی‌های زیست‌محیطی و فاضلابی را تولید کرده و سبب‌ساز افزایش آلودگی در این کلان‌شهر کشور شده‌اند.

هرچند اقدامات فراوانی برای کاهش آلودگی صنایع صورت گرفته و البته برای این صنایع هم جرائمی در نظر گرفته شده اما چه متولیان امر محیط‌زیست و صنایع استان و چه صاحبان صنعت دراین‌راستا باید گام جدی‌تری بردارند. درهمین‌راستا، معاون دادستان مشهد با تاکید بر اینکه بحث محیط‌زیست و پیشگیری از آلودگی هوا یکی از دغدغه‌های اصلی دستگاه قضاست، اظهار کرد: تمامی واحدهای صنعتی و تولیدی مکلف به رعایت استانداردهای لازم زیست‌محیطی هستند.محمد بخشی‌محبی بااشاره‌به اینکه در قانون بهسازی محیط‌زیست اختیار لازم به سازمان محیط‌زیست جهت ورود به موضوع صنایع آلاینده داده شده است، عنوان کرد: متولیان حوزه محیط‌زیست حتی در مواقعی بدون اجازه دادستانی نیز می‌توانند در این حوزه ورود پیدا کنند.وی با بیان اینکه اگر آلایندگی واحدی حاد نباشد، با تذکر و اصلاح کار مشکل حل می‌شود، اما در موارد حاد و شدید آلایندگی توسط واحد تولیدی، ممکن است کار به پلمب آن واحد نیز کشیده شود، خاطرنشان کرد: وظیفه ما حمایت از تولید است اما در چهارچوب قانون، تمام واحدهای صنعتی باید درقبال مسائل زیست‌محیطی حساس باشند.بخشی‌محبی با هشدار به واحدهایی که فاضلاب خطرناک دارند، گفت: یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی بحث فاضلاب صنایع است و درصورتی‌که واحدی دارای فاضلاب خطرناک باشد، به پلمب آن نیز اقدام خواهد شد.

سازمان‌های مرتبط پای‌کار بیایند

همچنین دادستان مشهد دراین‌خصوص گفت: به‌طورقطع، هوای پاک از حقوق اولیه شهروندان بوده و دستگاه قضا درجهت احقاق حقوق شهروندان به‌جد پیگیر این مسئله است.غلامعلی صادقی افزود: باتوجه‌به اهمیت این موضوع، دادستانی و دادگستری پای‌کار آمدند و امیدواریم سازمان‌های مرتبط هم به‌صورت جدی پای‌کار بیایند.

سامان‌دهی شن‌شویی‌ها

مدیر محیط‌زیست شهری شهرداری مشهد نیز بااشاره‌به اینکه صنایع مختلف دورتادور مشهد را گرفته‌اند، گفت: در جنوب مشهد معادن، در شرق این شهر کارخانه‌های شن‌شویی، در شمال‌شرق کوره‌پزخانه‌های آجر، در شمال، کارخانه‌های آسفالت و در غرب مشهد نیز صنایع وجود دارد که بسیاری از آن‌ها آلاینده هستند و باید فکری اساسی برای این موضوع بشود. محمد پذیرا ادامه داد: متاسفانه درحال‌حاضر شن‌شویی‌های اطراف مشهد دارای آلایندگی زیادی هستند و 60درصد این شرکت‌ها در جاده سرخس و در ورودی باد شهر مستقر شده‌اند؛ بنابراین باید تمهیدات مناسبی جهت سامان‌دهی این شرکت‌ها اندیشید.وی بااشاره‌به اینکه آلودگی‌های مختلف سبب‌ساز بیماری‌های متعدد خواهند بود، تصریح کرد: متولیان امر باید دراین‌خصوص برنامه‌های مدونی را داشته باشند.

26 واحد صنعتی آلوده

همچنین معاون نظارت و پایش اداره‌کل محیط‌زیست خراسان‌رضوی با‌اشاره‌به وجود صنایع فراوان در اطراف شهر مشهد، گفت: صنایع اطراف شهر مشهد ازسوی محیط‌زیست به‌صورت دوره‌ای پایش می‌شوند و خوشبختانه باتوجه‌به اینکه مشهد به‌عنوان یک کلان‌شهر مطرح است، از لحاظ محیط‌زیستی وضعیت مناسبی را داریم.محمد عرفانی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که صنایع آلاینده مشهد رصد و پایش شوند، تصریح کرد: آلودگی هوا دارای منابع ثابت و متحرک است و صنایع یک بخش از منابع ثابت هستند. وی افزود: طی شش‌ماهه اول سال جاری، 170واحد صنعتی را پایش کردیم که از این بین، 144واحد پاک و بدون آلودگی و 26واحد احراز آلودگی شده‌ا‌ند. عرفانی ادامه داد: واحدهایی که آلودگی آن‌ها احراز شده، جرائم 1درصد مالیات‌ بر ‌ارزش‌افزوده به آنان تعلق گرفته و از بعضی از آن‌ها شکایت شده است.وی بااشاره‌به اینکه 4962فاکتور از واحدها سنجش شده است، ادامه داد: درپی پایش 170واحد در مشهد، از مجموع فاکتورهای مورد سنجش قرار گرفته، 31فاکتور شامل 19فاکتور غبار و 12فاکتور گاز، آلوده بوده است.معاون نظارت و پایش اداره‌کل محیط‌زیست خراسان‌رضوی عنوان کرد: بیشترین آلودگی شهر مشهد مربوط به منابع متحرک نظیر خودروهاست و به‌طورقطع، منابع آلودگی ثابت شهر مشهد تهدیدی برای شهر محسوب نمی‌شود.

هشدار پلمب به نیروگاه توس

وی درخصوص مهم‌ترین منبع آلودگی واحدهای صنعتی در شهر مشهد گفت: مهم‌ترین دغدغه ما از لحاظ آلودگی، مربوط به نیروگاه توس است که بیشترین بار آلودگی را دارد و انتظار این را داریم که در فصل زمستان، نیروگاه به‌هیچ‌عنوان به‌جز گاز، سوخت دیگری را استفاده نکند و امیدواریم پیگیری‌های لازم دراین‌خصوص صورت گیرد. وی ادامه داد: اگر امسال مشاهده شود که نیروگاه از سوخت مایع استفاده می‌کند، حتما به‌سمت پلمب خط مربوط به استفاده از سوخت مایع در نیروگاه توس خواهیم رفت و این هشدار را، هم به شرکت برق و هم به نیروگاه اعلام کرده‌ایم. همچنین رئیس اداره محیط‌زیست، بهداشت، ایمنی و انرژی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی بااشاره‌به اهمیت موضوعات زیست‌محیطی در صنایع، گفت: اولین اقدام ما همگام با اداره‌کل محیط‌زیست استان این بوده است؛ به‌ این‌ ترتیب که هر واحد صنعتی که از نظر محیط‌زیست و آلایندگی دارای مشکلاتی باشد، به‌سرعت وارد عمل می‌شویم. پروانه ندا با بیان اینکه ما آمار مشخصی را از واحدهای آلاینده در دست نداریم، عنوان کرد: اقدامات ما براساس اخطارهایی است که واحدهای صنعتی دریافت می‌کنند. وی درخصوص تسهیلات دولت برای رفع مشکل زیست‌محیطی واحدهای آلاینده، گفت: ما تسهیلات خاص موضوعات زیست‌محیطی نداریم اما در بودجه سال94، تسهیلاتی در اختیار اداره‌کل محیط‌زیست قرار گرفت که ما نیز بر مبنای این تسهیلات حدود 192واحد را معرفی کردیم؛ بااین‌حال عملا تا این لحظه، تخصیصی دراین‌باره اعلام نشده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: