تغذیه مناسب در روزهایی که هوای شهرهایمان آلوده است، اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

به گزارش ثامن پرس، در روزهای اخیر به خصوص در شهرهای تهران و مشهد وضعیت آلودگی هوا به مرز هشدار رسیده است به گونه ای که در روز اخیر تهران آلوده ترین روز خود را در سال جاری تجربه می کند.

از نکات مهمی که باید در این ایام رعایت کرد، مواظبت از بدن به شکل های گوناگون در این هوای آلوده است.به گونه ای که علاوه بر حفاظت باید در مسائل غذایی نیز از خوراکی هایی که در هوای آلوده می تواند به ایمنی بدن کمک کندف استفاده کرد و در کنار آن نیز توصیه های بهداشتی رعایت کرد.

اثرات آلودگی هوا بر بدن

تحریک چشم، گلو و ریه‌ها، سوزش چشم سرفه و احساس سنگینى در سینه، علایمی است که بعد از ایجاد آلودگی هوا در بسیاری از افراد دیده می‌شود.

البته واکنش افراد به آلودگی متفاوت است.

ممکن است کسی از احساس سنگینى در قفسه سینه و سرفه بسیار ناراحت باشد و شخص دیگری هیچ واکنشى نشان ندهند و متوجه آلودگى هوا نباشند.

به ویتامین بیشتری نیاز داریم

تغذیه مناسب در روزهایی که هوای شهرهایمان آلوده است، اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

شما با تغذیه خوب می‌توانید تا حدودی آثار منفی این آلودگی بر جسم تان را کمتر کنید.

در این شرایط مصرف غذاهایی که آنتی اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتن دارند توصیه می‌شود.

درواقع هنگام آلودگی هوای استنشاقی، مقدار زیادی رادیکال آزاد در بدن تولید می‌شود که سبب کاهش توان فرد در انجام کارهای روزمره زندگی شده و حتی در دراز مدت می‌تواند بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، عروقی و انواع سرطان را ایجاد کند.

برای به حداقل رساندن عواقب ناشی از تجمع رادیکال‌های آزاد در بدن مصرف

آنتی اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی بیشتر کنید و سبزیجات و میوه‌هایی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو، غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوس دار بیشتر بخورید.

ویتامین‌های ‏D،C‏ و ‏E‏ ضد آلودگی هوا هستند.

با خوردن کرفس، گوجه فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو، جوانه گندم، روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز، شیر، کره و زرده تخم مرغ این ویتامین‌ها را به بدن‌تان برسانید.

مواد غذایی حاوی پکتین هم سرب موجود در هوا را می‌گیرند و مانع از نفوذ سرب به سلول‌های بدن می‌شوند

مصرف روزانه یک عدد سیب می‌تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد.

میوه‌هایی مانند پرتقال و توت فرنگی نیز سرشار از پکتین بوده و برای کاهش عوارض آلودگی هوا مفید هستند.

مصرف شیر و فرآورده‌های آن باعث نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می‌شود و به دلیل وجود ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری‌های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می‌کنند، التهابات و بیماری‌های دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد.

نوشیدن آب زیاد هم باعث می‌شود املاح اضافی از بدن خارج شده و ذرات آلودگی مدت کمتری در بدن باقی بماند.

از طرف دیگر بعضی خوراکی‌ها در این شرایط مفید نیستند و اثرات منفی آلودگی هوا را بر بدن بیشتر می‌کنند.

بهتر است در این روزها غذاهای چرب به خصوص چربی‌های جامد حیوانی و گیاهی، تنقلات کم ارزش مثل چیپس، پفک و نوشابه‌های گازدار و مواد غذایی حاوی مواد نگهدارنده مثل سوسیس و کالباس نخورید.

و البته در کنار همه اینها به این فکر کنید که شما چه کاری می‌توانید برای کاهش آلودگی هوا انجام دهید و چقدر می‌توانیم برای نجات خودمان و فرزندان‌مان از این شرایط مؤثر باشیم.

مرگ و میر در هوای آلوده  افزایش میابد

طبق گزارش های ثبت احوال کشورمیزان مرگ و میر در کلان‌شهرها با افزایش آلودگی هوا افزایش می‌یابد.

وی افزود که آمار دقیقی برای این نوع مرگ‌ها وجود ندارد.

»گفته می‌شود سالانه بیش از ۴هزار و ۴۰۰ شهروند در تهران و بیش از ۳هزار و ۲۰۰نفر در مشهد و ۲هزار و ۷۰۰ نفر را در اصفهان براثر آلودگی هوا جانشان را از دست می‌دهند.

آمارهایی که گاهی تکذیب می‌شوند و گاهی هم گفته می‌شود بیشتر از این است

توصیه هایی برای مقابله با هوای آلوده

در شرایط هوای آلوده از ماسک مناسب استفاده کنید. البته نه ماسک های پارچه ای یا دندانپزشکی. در واقع ماسک باید از جنس فیبر باشد و بعد از هر بار مصرف هم تعویض شود.

اما تنها ریه شما نیست که در مقابل آلودگی هوا آسیب پذیر است. پوست تان هم در چنین شرایطی در معرض خطر قرار می گیرد. به همین دلیل و به خاطر اینکه ذرات ریز ناشی از آلودگی هوا روی سطح پوست می‌نشینند، هنگام شست و شوی دست و صورت ، به آب خالی اکتفا نکنید و حتما از صابون های مایع مناسب استفاده کنید. زیرا ذرات معلق موجود در هوا در صورت آمیخته شدن با آب، ماده اسیدی ضعیفی را ایجاد می‌کند که به مرور باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

 گیاه درمانی در خانه!

فکر نکنید آلودگی هوا تنها در بیرون از خانه شما و اعضای خانواده را تهدید می کند. هنگام بروز پدیده آلودگی هوا، فضای داخل خانه هم به اندازه هوای بیرون خانه دچار آلودگی می‌شود و کسانی که در خانه هستند، به خصوص کودکان و سالمندان، ممکن است دچار مشکل شوند. اما می شود تا حدودی هوای خانه را پاکسازی کرد.

یکی از راه های پاکسازی این است که در این روزها میزان حرارت وسیله گرمازا را در کمترین حد خود قرار دهید تا هوای خانه عوض شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: