به نظر میرسد پروژه «مشغول سازی مدیران رسانه ای» دستور کار جدید اتاق فکر رسانه‌ای دولت یازدهم است . ناکامی های دولت در تحقق وعده های انتخاباتی و شکست برجام سبب شده تا دولت تنها راه را افزایش هجمه علیه منتقدین و تخریب رسانه‌ها تشخیص دهد.

به گزارش ثامن پرس؛اظهارات تکان‌دهنده آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره فشارهای آقای حسن روحانی به ایشان برای توقیف رسانه‌های منتقد حائز چند نکته است:  

1.  برخورد دولت با منتقدین و رسانه‌های منتقد در دولت یازدهم تبدیل به یک مکانیزم و روش خاص شده است، روشی که بر محور تناقض گویی می چرخد و  با شاخص‌ها و مؤلفه‌های منطقی قابل ارزیابی نیست، منطقی که روحانی و دولتش دارد متفاوت از دیگر منطق‌های موجود است که مصداق آن را در برجام به خوبی می‌بینیم؛ این در حالیست که آقای روحانی  وجود نگاه پارادوکسی در بدنه دولت را باور ندارد.

2.  نکته قابل تامل  بدعت جدید دولت در شیوه برخورد با رسانه ها است که بدون اعلام مصادیق تخلف به رسانه ها و تذکر دادن به آنها توقیف می‌شوند. در حالی که از لحاظ حقوقی ابتدا  باید مصادیق تخلف به رسانه اعلام شده و سپس تذکر داده شود و  در صورتی که رسانه مورد نظر به تذکر اعتنا نکرد با استفاده از سازوکارهای قانونی با آن برخورد شود. چنین رفتارهای غیرقانونی از رییس جمهوری که خود را حقوق دان میداند دور از انتظار است.

3.  گرچه برخورد خشن با منتقدین و مخالفین و  اقدامات حقوقی و قضایی بر علیه رسانه‌های منتقد  از سوی رییس جمهور مسبوق به سابقه است؛ اما شواهد حاکی از آنست که در حال حاضر این پروژه وارد فاز جدیدی شده است. توقیف چندباره هفته نامه 9دی، ناپدید کردن پایگاه خبری-تحلیلی جهان نیوز بدون تذکر قبلی، شکایت‌های مکرر از خبرگزاری دانشجو، کشاندن پای دکتر سلام به دادگاه، ایجاد فشار قضائی جدی بر رسانه‌های دانشگاهی مانند خبرنامه دانشجویان ایران و در منگنه قرار دادن مجموعه‌هایی چون هفته‌نامه پنجره، رجانیوز و ...از جمله دلایلی است که ناظران سیاسی و رسانه‌ای از آنها به عنوان وقایع آغازین فاز جدید اقدامات دولت یازدهم در برخورد با منتقدین نام می‌برند.

4.  به نظر میرسد پروژه «مشغول سازی مدیران رسانه ای» دستور کار جدید اتاق فکر رسانه‌ای دولت یازدهم است .  ناکامی های دولت در تحقق وعده های انتخاباتی و شکست برجام سبب شده تا دولت تنها راه را افزایش هجمه علیه منتقدین و تخریب رسانه‌ها تشخیص دهد.  ظاهرا تیم آقای روحانی بنا دارد در مدت زمان باقی مانده با برخوردهای حقوقی و قضائی اهالی رسانه را مکرراً به دادگاه بکشاند، حداکثر فایده این کار "تلف کردن وقت مسئولین رسانه‌ها" در دادسراها و دادگاه‌ها و کاهش انتقادها است.

5.  برخورد های  متناقض و گزینشی با رسانه ها و تشدید  هجمه ها و فشارها بر منتقدین  دولت حسن روحانی را در آزمون نقد پذیری جدی قرار داده است؛ آزمونی که می تواند نقش بسزایی در آینده دولت داشته باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: