مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از فراخوان کشوری به بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و اعزام 400 نفر به حاشیه شهر خبر داد.

 محمدحسین پیله چیان در نشست خبری اردوهای جهادی استان خراسان رضوی که صبح امروز در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه فردوسی برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد فراخوان کشوری به دانشگاهای علوم پزشکی سراسر کشور داده است، خاطر نشان کرد: قرار است در بازه یک ماهه 400 دانشجوی پزشکی سراسر کشور به مناطق حاشیه شهر مشهد بروند و با هدف ارتقاء سلامت و تفهیم مسائل بهداشت به روستائیان خدمت رسانی کنند.

وی با اشاره به اینکه نحوه عملکرد این گروه از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی است، افزود: در کنار فعالیت‌های فرهنگی، آموزش بهداشت، غربالگری و درمان و ارجاع به بیمارستان و برپایی ایستگاه‌های پیراپزشکی، بینایی سنجی و غربالگری از طریق کلاس‌های آموزشی آموزش داده می‌شود.

مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه قرار است آستان قدس، دانشگاه علوم پزشکی و سپاه شهید برونسی در هزینه‌های کمک کنند، تصریح کرد: پیش بینی شده که فقط 3 میلیارد و 660 میلیون ریال هزینه تجهیزات و اسکان گروه‌های جهادی این گروه شود که در قالب 40 گروه 10 نفره از 20 مرداد تا 20 شهریور در حاشیه شهر مشهد فعالیت می‌کنند.

پیله چیان نسبت جنسیتی اعزامیان را 60 درصد خانم‌ها و 40 درصد آقایان دانست و خاطر نشان کرد: چند گروه از دانشجویان روانشناسی، علوم تربیتی، و مشاوره خانواده به این مناطق اعزام و در کنار گروه‌های پزشکی فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه خدمت رسانی‌ها باید در مناطق کم برخوردار باشد و از حاشیه نشینی کم کند، گفت: بحث سلامت و توجه به آن یکی از فعالیت‌های عمده اردوهای جهادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که با توجه به اینکه دانشجوها در این رشته‌ها آموزش دیده‌اند در عرصه‌های فرهنگی، آموزش بهداشت، غربالگری و درمان فعالیت می‌کند.

مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی مشهد از برگزاری دوره آموزشی «سفیران سلامت» توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و افزود: این دوره آموزشی برای 120 نفر از دانشجوهای غیر مرتبط با پزشکی کل دانشگاه‌های استان از روز جمعه آغاز شده و تا روز دوشنبه در پردیس دانشگاه علوم پزشکی درحال برگزاری است.

پیله چیان با اشاره به اینکه در پایان این دوره، به دانشجویان گواهی اعطا می‌شود، تصریح کرد: در این دوره آموزشی، آموزش‌هایی مثل خود مراقبتی، اصول کاربردی تغذیه، کمک‌های اولیه، سلامت دندان و دهان، بهداشت محیط و کار، سلامت باروری و غربالگری بیماری‌های واگیر آموزش داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت و درمان در اردوهای نوروزی 290 نفر ویزیت عمومی شده‌اند، گفت: بین 300 نفر دارو توزیع شده و به 140 نفر خانوم آموزش و مشاوره بهداشتی و به 500 نفر آموزش بهداشت محیط داده شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: