صبح امروز در برخورد دوقطار در مسیر تبریز به مشهد 44 نفر کشته و 103 نفر زخمی شدند.

به گزارش ثامن پرس، بامداد امروز در اثر برخورد دو قطار در نزدیکی ایستگاه سمنان، یکی از قطارها دچار حریق شد و سبب کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنان شد. این قطار از سمت تبریز به سمت مشهد درحال حرکت بوده است.

تعداد کشته های قطعی اعلام شد

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس، اظهار داشت: دقایقی پیش عملیات امدادی و اورژانسی در حادثه ریلی سمنان واقع در ایستگاه هفت خوان پایان یافت.

وی افزود: آمار نهایی جانباختگان این حادثه به 44 نفر رسیده است.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: در این حادثه 82 نفر مصدوم شده بودند که 17 نفر بستری هستند و بقیه پس از مداوا ترخیص شده اند.

البته شاهین فتحی معاون عملیات امداد و نجات، تعداد مصدومان را بیش از 100 نفر عنوان کرده وزیر راه نیز آمار مصدمان را 103 نفر عنوان کرده است.

قطار دوم به محل حادثه رسید

قطار دوم تبریز ـ مشهد بالاخره بعد از 12 ساعت گرفتار شدن در ایستگاه گرداب به سمت مشهد حرکت کرد.

قطار دوم مسیر تبریز ـ مشهد که ساعت 12:50 روز گذشته با فاصله یک ساعته از قطار حادثه‌دیده از تبریز به سمت مشهد حرکت کرده بود و ساعت 8 صبح امروز در ایستگاه گرداب متوقف شده بود، حدود ساعت 20 به سمت مشهد حرکت کرد.

قطار دوم تبریز ـ مشهد بعد از 12 ساعت توقف در ایستگاه گرداب در استان سمنان دقایقی قبل بعد از سوار کردن مردن مسافران خود به سمت مشهد حرکت کرد.

ستاد مدیریت بحران تشکیل شد

جلسه ستاد مدیریت بحران استان سمنان به این منظور تشکیل شد تا مشخص شود حادثه چگونه رخ داده است و اقداماتی که بعد از آن صورت گرفته، چگونه بوده است.

وی افزود: همه این سخنان باید از ابتدا بررسی و پیاده‌سازی شود تا ببینیم چه گفت‌وگوهایی صورت گرفته و چه علایمی داده شده است و به چه دلیل این حادثه رخ داده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: پس از حادثه‌ای که در سال‌های گذشته رخ داد، با سامانه‌های اتوماتیک توانسته بودیم وضع ایمنی را این محور که شلوغ‌ترین محور کشور است، برقرار کنیم و حادثه‌ای را پس از آن نداشتیم.

13950905125350671_PhotoL

آخوندی افزود: کمیسیون بررسی سوانح راه‌آهن درباره دلیل نهایی رخداد این حادثه اظهار نظر خواهد کرد اما در جلسه امروز در استانداری سمنان، رسیدگی به مجروحان و آسیب‌دیدگان این سانحه مورد بررسی قرار گرفت.

اسامی مجروحان اعلام شد:

اسامی مصدومان

 اسامی مصدومان حادثه قطار مسافربری منتقل شده به بیمارستان ولایت دامغان به شرح زیر است:

1- زینب احمدی 

2- فرشته احمدی 

3- آیت‌الله عالیشاه 

4- محمد بهلولی 

5- علی‌اصغر اصغری 

6- عطا علیپور 

7- محمدجعفر یغماییان

8- همت جورسی 

9- علیرضا ناجی 

10- احمد جورسی 

11- احمد بهاری 

12- عارف نجف‌پور

13- حسین  علیپور 

14- داود بیرانی 

15- شیدا وطن‌خواه 

16- سعید ستوده 

17- فاطمه یغماییان 

18- داود زمانی 

19- شمسی وطن‌خواه 

20- نیرنگ پران 

21- غلام ارشدی 

22- محمد خسه‌جهانی 

23- اسدالله کاویان 

24- عمادالدین حسینی 

25- ملیکا حسینی 

26- محمد رسوبی 

27- کبری بهاری 

28- سجاد عزیزی 

29- سامان بشیری 

30- طیبه میصئه 

31- اصغر پرویزی 

همچنین اسامی 9 نفر از مجروحان این حادثه که به بیمارستان کوثر سمنان انتقال یافته‌اند به شرح زیر است:

1- احسان احمدی 

2- حمزه صمدیان

3- علی داوری‌پناه 

4- امیر دانشور 

5- احمد الله‌وردی 

6- عطار راحلی 

7- شهرام پورعزیزی 

8- بهزاد رهبری 

9- رضا غفوری

13950905135236140_PhotoL

«عملکرد ناقص سیستم ATC»، «نقص سوزن» و «سرعت‌ قطار» 3 دلیل احتمالی‌ وقوع حادثه امروز هفت‌خوان

یک منبع آگاه با اشاره به حادثه امروز تصادف دو قطار مسافری در ایستگاه هفت‌خوان، به 3 دلیل احتمالی وقوع این حادثه اشاره کرد و گفت: البته علت اصلی و فنی بروز این حادثه پس از بررسی کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن اعلام می‌شود.‌

یکی از مسئولان حاضر در محل حادثه برخورد دو قطار مسافری سمنان-مشهد و تبریز-مشهد‌ با اشاره به ابعاد مختلف بروز این حادثه، به خبرنگار فارس گفت که دلایل مختلفی را می‌توان برای وقوع این حادثه متصور بود که باید به صورت فنی بررسی شود.

وی ادامه داد: کمیسیون عالی بررسی سوانح راه‌آهن در محل حادثه حضور دارد و مشغول بررسی علت وقوع این حادثه است.

وی اظهار داشت: 3 دلیل عمده را می‌توان برای وقوع این حادثه متصور بود که البته این دلایل احتمالی است و باید به تأیید کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن هم برسد.

این منبع آگاه گفت: خط‌‌آهن تهران-مشهد به سیستم کنترل اتوماتیک (ATC) تجهیز شده است که ایمنی سیر را افزایش می‌دهد اما می‌توان متصور بود که این سیستم به خوبی عمل نکرده است.

13950905135233410_PhotoL

وی ادامه داد: ممکن است پس از آنکه سوزن ریل برای انتقال قطار تبریز-مشهد به بلاک فرعی عوض شده است، این سوزن برنگشته باشد و بدین ترتیب قطار بعدی (سمنان-مشهد) هم در ادامه، از طریق همین خط، با ذهنیت اینکه این خط به خط فرعی وصل نیست، وارد بلاک فرعی ‌شده و به قطار برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: ممکن است سوزن برگشت این خط خوب عمل نکرده باشد و یا اینکه سرعت قطار مشهد-سمنان در این مقطع زیاد بوده باشد.

 این در حالی است که خط‌آهن تهران-مشهد به سیستم کنترل اتوماتیک (ATC) مجهز است و طبق این سیستم اگر لکوموتیوران هم قصد داشته باشد، سرعت قطار را افزایش دهد، این سیستم مانع سرعت گرفتن غیرمجاز قطار ‌می‌شود.

بنابراین گزارش پیش‌ از این مدیرعامل راه‌آهن در این‌باره گفته بود: همه شبکه ریلی به سیستم کنترل اتوماتیک ورود ایستگاه‌ها در حال تجهیز هستند که به سیستم ATC معروف است؛ این سیستم خطای انسانی را کاهش داده و مانع افزایش سرعت می‌شود و اگر اتفاقی برای لکوموتیوران رخ دهد، قطار متوقف خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: