شورای عالی فضای مجازی سیاست گذار اصلی در عرصه شبکه های اجتماعی است اعضای آن 7 نفر از 27 نفر دولتی هستند و 20 نفر حاکمیتی هستند پس توان رای گیری و یک اقدام حاکمیتی وجود دارد.

مومنی نسب در پاسخ به سوال خبرنگار ثامن پرس مبنی  بر این که راهکارهای مقابله با تلگرام با توجه به این که به احتمال بالا دولت در ماه های آینده اقدامات خاصی در حوزه کنترل نفوذ از طریق این شبکه ها انجام نخواهد داد چه خواهد بود گفت: آقای روحانی اشتباهات محاسباتی زیادی در چند سالی که رئیس جمهور شدند انجام دادند. شما می بینید در رابطه با برجام، تمرکز زیاد روی رفع تحریم ها و عدم تمرکز روی حل مشکلات داخلی با استفاده از توامندی های داخلی از اشتباهات ایشان بود.

معاون سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تکیه به واردات به جای تولید داخلی، استفاده از نیروهای بازنشسته در بدنه دولت و استفاده نکردن از نیروهای جوان، به کار گرفتن عناصر مسئله دار در دولت در همان روزهای اول، کارهای نپخته ای مانند عضویت اعضای دولت در فیس بوک و امثالهم نشان از این داشت که با یک شتابزدگی به دنبال بدنه اجتماعی هستند.

وی یکی از اشتباهات محاسباتی آقای روحانی را تکیه زیاد روی شبکه های خارجی دانست و اظهار داشت: در واقع به نظر می رسد مشاوران آقای روحانی ـ نصرالله جهانگرد و ابوالحسن فیروزآبادی ـ به ایشان القا کرده اند که این شبکه ها می توانند خلاء صدا و سیمای صد دردصد موافق دولت و نقش اپوزیسیون حاکمیت را در کشور بازی کنند.

کارشناس و فعال فضای مجازی افزود: آن ها نمی توانند از رسانه ملی برای اهداف سیاسی استفاده کنند، در نتیجه فکر می کنند می توانند با شبکه های موبایل این کار را انجام دهند. در صورتی که حواسشان نیست این شبکه ها تا وقتی مدیریتش در دست خود این ها نباشد، حتی فضای این شبکه ها را نمی توانند مدیریت کنند.

معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین قرارگاه فضای‌مجازی بسیج کشور تصریح کرد: من معتقدم که این ها اشتباه می کنند. شبکه های اجتماعی مانند تلگرام بوجود نیامدند که به یک جناج خاص در ایران کمک کنند بلکه بوجود آمدند که اساسا نظام جمهوری اسلامی را با چالش رو به رو کنند.

جهانگرد و فیروزآبادی آگاهانه مهندسی افکار عمومی را به خارج از کشور واگذار می کنند

مومنی نسب در رابطه با مدیریت افکار عمومی در انتخابات سال گذشته گفت: در انتخابات گذشته نحوه مدیریت کلیک یا مدیریت افکار عمومی به شکلی به وسیله تلگرام در کشور اتفاق افتاد که هیچ کدام از جناحین طمع پیروزی را نتوانستند بچشند ولی تنها کسی که توانست جشن پیروزی بگیرد بی بی سی بود.  لیستی را اعلام کرده بود که متاسفانه همان لیست در تهران رای آورد و این نشان می دهد که مدیریت در خارج از کشور رخ می دهد.

وی با بیان این موضوع که مشاوران رئیس جمهور مهندسی افکار عمومی را به خارج از کشور واگذار می کنند عنوان کرد: برخی در بدنه دولت مانند بعضی از مشاوران اقای روحانی که نام بردم این ها می دانند که چکار می کنند. بعید می دانم خود آقای روحانی و دوستان واقعی ایشان از این ماجرا اطلاع داشته باشند. فکر می کنم آن ها از ماجرایی که در حال رخ دادن است اطلاعی ندارند ولی افراد مانند جهانگرد حتما می دانند چه اتفاقی در حال افتادن است.

کارشناس و فعال فضای مجازی افزود: اگر مدیریت افکار عمومی به خارج از کشور واگذار شود و به همین شکل ادامه داشته باشد، انتظار نداشته باشید اتفاق خوبی نه برای دولت و نه برای ما بیفتد. هر کسی هم به این بازی کمک کند در واقع در بازی انگلیس افتاده است یعنی اختلاف بینداز و حکومت کن.

ورود به تلگرام یک بازی باخت باخت است

معاون سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ورود به بازی شبکه هایی مانند تلگرام که به وسیله رژیم صهیونیستی و آمریکا و انگلیس مدیریت می شوند را یک بازی باخت باخت دانست و تاکید کرد: من معتقدم افرادی که در کشور اهل فکر و اندیشه هستند و افراد دلسوزی که متوجه هستند و بصیرت کافی دارند باید مراقب باشند.

وی ادامه داد: بازی کردن در زمین دشمن طبق فرمایش حضرت آقا خطاست چه ببریم چه ببازیم در هردو صورت به سود دشمن است یعنی برد و باخت هم در چارچوب منابع دشمن مطرح می شود.

مومنی نسب با بیان این که آن ها دوست دارند این زمین را تعاملی و دوطرفه کنند تصریح کرد: ما نباید این کار را انجام دهیم. تضادها را در این شبکه ها افزایش ندهیم به شکلی که باعث اختلاف شود. چون با این اختلاف، اصل نظام و اصل منافع ملی به خطر می افتند.

وی افزود: نهادهایی که مسئولیت دارند باید سریعا سرویس های داخلی را تقویت و پرسرعت کنند تا مردم خودشان به سمت سرویس های داخلی کشیده شوند.

شبکه های اجتماعی یک موضوع حاکمیتی است نه حکومتی

معاون مرکز فضای‌مجازی بسیج کشور شبکه های اجتماعی را یک موضوع حاکمیتی دانست و گفت: شورای عالی فضای مجازی سیاست گذار اصلی در این عرصه است اعضای آن 7 نفر از 27 نفر دولتی هستند و 20 نفر حاکمیتی هستند پس توان رای گیری و یک اقدام حاکمیتی وجود دارد.

وی ادامه داد: دادستانی کل کشور و قوه قضاییه بر اساس ماده 21 و 22 و 23 جرایم رایانه ای مقام رسیدگی کننده به پرونده می تواند دستور مسدودسازی نرم افزار را بدهد. یعنی قوه قضاییه برای مسدودکردن تلگرام هیچ نیازی به رضایت و مصوبه دولت ندارد و خودش راسا می تواند اقدام کند.

کارشناس و فعال فضای مجازی با بیان این که کشور در بن بست وجود ندارد تشریح کرد: اگر همه توان مان را به جای بازی کردن در زمین دشمن، برای بیرون کردن دشمن از زمین خودمان بگذاریم، حداکثر تا یک ماه می توان این نرم افزارها را از کشور جمع کرد و این اتفاق به احتمال قریب به یقین بیفتد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: