به گزارش ثامن پرس؛ بر اساس بررسی های کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در سال 94 بیش از 96 درصد منابع هدفمندی یارانه ها صرف پرداخت یارانه نقدی شد و چیزی برای بهداشت، مسکن و اشتغال نماند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بررسی نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طبق تبصره 20 قانون بودجه سال 94 قرار بود مبلغی حدود 54 هزار و 300 میلیارد تومان در 5 موضوع در کشور هزینه شود. جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه با بیان اینکه دولت به جای این مبلغ، حدود 43 هزار و 500 میلیارد تومان در اختیار داشت، گفت: از این رو دولت با  20 درصد کاهش منابع روبه رو شد.

 

 

وی در مورد منابع مصرف این مقدار پول به 5 حوزه مصرح در قانون اشاره کرد و افزود: دولت در جزء اول(کمک به تولید) حدود 1.3 درصد و در جزء دوم یعنی بخش سلامت حدود 2 درصد هزینه کرد و 96 درصد از منابع هم صرف پرداخت نقدی شد.

 

به گفته جعفرزاده به خاطر کسری  20 درصدی منابع دولت نتوانست در جزء چهار و پنج که مربوط به مسکن حمایتی زوج های جوان و اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بود هزینه ای کند. این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین به تعداد افرادی که یارانه نقدی ماهیانه دریافت می کردند اشاره و خاطرنشان کرد: در اسفند سال 93، حدود 76 میلیون و 712 هزار نفر یارانه می گرفتند که این تعداد در اسفند سال 94، به 74 میلیون و 679 هزار نفر رسید یعنی حدود یک میلیون و 900 هزار نفر از تعداد یارانه بگیران کم شدند.

 

در همین حال مفتح، سخنگوی این کمیسیون نیز جزئیاتی در  مورد عملکرد هدفمندی در 4 ماهه اول امسال ارائه کرد. به گزارش اقتصادنیوز و بر اساس اظهارات مفتح در پایان تیرماه 75 میلیون و 225 هزار و 708 نفر یارانه نقدی دریافت می کردندکه تا پایان همین ماه 4 میلیون نفر از دریافت یارانه حذف شدند و یارانه 800 هزار نفر از آنها بعد از اعتراض مجددا وصل شد. جزئیات خرجکرد منابع یارانه را در جدول زیر می بینید.  

 

ربیعی: دولت در حذف یارانه ضربتی عمل نمی کند

اما وزیر کار هم که میهمان کمیسیون برنامه مجلس بود در گفتگو با خبرگزاری مجلس درباره حذف یارانه ثروتمندان، با بیان اینکه دولت در حذف اقشار پردرآمد در هدفمندی یارانه ها ضربتی عمل نخواهد کرد، گفت: این وزارتخانه به دنبال آن است که با شناسایی دقیق، به تدریج افراد را از لیست یارانه بگیران حذف کنیم.


 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: