نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی مواد معدنی در استان گفت: با راه‌اندازی صنایع کوچک از مهاجرت روستاییان در خراسان جنوبی جلوگیری شود.

به گزارش ثامن پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی صبح امروز در دیدار با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی  اظهار داشت: بخش صنعت، معدن و تجارت در عین حال که در تمامی کشور اهمیت دارد در خراسان جنوبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های چندین ساله مشکلات زیادی برای کشاورزی ایجاد کرده و امیدی دیگر به این بخش نیست بیان کرد: از طرف دیگر آب وارداتی صرفه اقتصادی برای استان ندارد.

وی تصریح کرد: همچنین استان در بخش معدن ظرفیت قابل توجه‌ای داشته و مرزی بودن استان زمینه تجاری خوب است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی مواد معدنی در استان تاکید کرد و گفت: اگر ذخایر معدنی به صورت خام از استان صادر شود تنها گرد و غبار آن برای مردم باقی می‌ماند بنابراین باید در جهت توسعه صنایع معدنی طرح و مشوق های کارآمد در نظر گرفته شود.

عبادی با اشاره به سه طرح صنعتی نیمه تمام در استان اظهار داشت: طرحهای بزرگی در استان هستند که چند سالی سرمایه‌گذاری عظیمی در آن ها انجام شده اما به خاطر اندکی متمم نقدینگی بدون استفاده مانده است.

وی تاکید کرد: باید تامین نقدینگی برای این واحدها تسریع شود در غیر این صورت تمام سرمایه‌گذاری انجام شده محبوس و به ضرر است.

عبادی با اشاره به اینکه در حال حاضر برخی از مردم روستاهای استان حتی آب خوردن خود را با تانکر تامین می‌کنند بیان داشت: با این وضعیت دیگر امیدی برای ماندن در روستاها نیست و با افزایش مهاجرت به شهرها علاوه بر متروکه شدن بسیاری از روستاها مرزها خالی شده و این تبعات جبران‌ناپذیری خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در همین راستا نیاز است که صنایع کوچک که قابلیت دارد در روستاها راه‌اندازی شود تا از مهاجرت روستاییان جلوگیری شود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی همچنین تعطیل شدن بسیاری از واحدهای تولیدی استان را پدیده نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: برخی از این واحدها به دلیل اینکه به موقع رسیدگی نشده‌اند به مرز تعطیلی کشیده شده‌اند.

عبادی باید بیان اینکه صنعت، معدن و تجارت داروی درمان استان است نقش ویژه‌ای در اقتصاد استان تاکید کرد: سرنوشت جامعه در اقتصاد بوده و اگر اقتصاد دچار مشکل شود مشکلات زیادی برای کشور ایجاد می‌شود.

حفاظت از اموال عمومی و دولتی از دست سو استفاده کنندگان

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی همچنین در جمع کارکنان و مسئولان ثبت اسناد استان گفت: تلاش کنند تا اموال عمومی و دولتی از دست سو استفاده کنندگان محفوظ بماند.

عبادی اظهار داشت: در روایات مال و جان در یک ردیف هستند لذا در روایات هم آمده است که مال خود را دست افراد ناتوان ندهید چرا که قوام شما به مال است.

وی با اشاره به اینکه قوام یک جامعه به اقتصاد آن است افزود: اقتصاد در هر جامعه‌ای نقش خون در بدن را دارد که اگر مشکل پیدا کند کل جامعه دچار اشکال خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه کسی که مشکلات اقتصادی او را زمین‌گیر کرده باشد از نظر فکر و عقیده آسیب می‌بیند گفت: بسیار کار ارزشمندی است که مردم در سایه انضباط اسناد احساس امنیت کنند.

عبادی با بیان اینکه باید برای مردم شرایطی فراهم شود تا ضمن اینکه زودتر و راحت‌تر بتوانند املاک خود را سند کرده و یا از سند عادی به سند رسمی تبدیل کنند رضایت کافی را از روند طی شده داشته باشند گفت: کارها باید طوری پیش رود که در آینده تبعاتی برای جامعه نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه همان طور که مردم در جهت مالکیت خود در خصوص اموال سهمی دارند از نظر شرع مقدس دولت هم دارای اموالی است گفت: اموالی که به تعبیر قرآن در اختیار خدا و رسولش است اموال عمومی است لذا اموال عمومی و دولت باید از دسترس سو استفاده کنندگان دور بماند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی بر نظارت هر چه بیشتر بر اسناد در استان تاکید کرد و گفت: اگر مشکلی پیش بیاید ضعف نظارت را نشان خواهد داد.

عبادی با اشاره به اینکه کار اداره اسناد با سایر نهادها و ارگانها ارتباط دارد تصریح کرد: با تبادل‌نظر و ارتباط بیشتر می‌توان سو استفاده‌ها را کم کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: