از امروز به‌مدت یک سال، مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ازسوی سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) معرفی می‌شود و قرار است این شهر که به برکت وجود بارگاه منور رضوی برای همه شیعیان شناخته‌ شده، به همه دنیا معرفی شود


 به گزارش ثامن پرس؛  مصطفی یاوری‌نسب- پایتخت معنوی ایران، بزرگ‌ترین کلان‌شهر مذهبی دنیا و حالا پایتخت فرهنگی جهان اسلام است.از امروز به‌مدت یک سال، مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ازسوی سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) معرفی می‌شود و قرار است این شهر که به برکت وجود بارگاه منور رضوی برای همه شیعیان شناخته‌ شده، به همه دنیا معرفی شود.تصمیمی که 28آذر سال90 در هفتمین کنفرانس وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در الجزایر گرفته شد و حالا پس از 5سال به مرحله اجرا رسیده است. در‌این‌میان به‌دلیل شیطنت برخی کشورها و البته بی‌تدبیری مسئولان، میزبانی برگزاری نشست وزرای کشورهای اسلامی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سال2017 از مشهد گرفته شد و به شهر «سنار» سودان با 150هزار نفر جمعیت سپرده شد؛ اما نباید از این فرصت ارزشمند برای انتقال فرهنگ اسلامی‌ایرانی با تکیه بر آموزه‌های رضوی غافل شد و به برگزاری چند همایش و سمینار در این سال کفایت کرد.هیئت‌دولت در جلسه سوم مرداد سال جاری تشکیل شورای سیاست‌گذاری رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» را به تصویب رساند و رئیس‌جمهور از همه وزرا و دستگاه‌های اجرایی درخواست کرد تا تمام تلاش خود را برای معرفی تمدن و عرفان و فرهنگ اسلامی در سال2017 داشته باشند؛ اما با تامین‌نشدن منابع مالی لازم برای اجرای برنامه‌های پیش‌بینی‌شده و احتمال ادامه این روند در سال جاری، به نظر می‌رسد نباید منتظر اتفاقی خاص در این رویداد جهانی بود.

موضوعی که لزوم حضور و مشارکت سازمان‌های مردمی را بیش از گذشته پررنگ‌ کرده است و به‌عبارتی باید چشم‌انتظار حضور مردم بود.

آغاز برنامه‌ها با استمداد از امام‌هشتم(ع)

درهمین‌رابطه سخن‌گوی پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای مشهد2017 با آغاز سال جدید میلادی و با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مشهد آغاز می‌شود.

سیدسعید سرابی افزود: روز دوشنبه ١٣دی‌ماه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار خراسان‌رضوی و اعضای شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مشهد٢٠١٧ به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند.

دبیر شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی پایتخت فرهنگی جهان اسلام ادامه داد: در ادامه این برنامه‌ها زنگ پایتخت فرهنگ اسلامی در یکی از مدارس مشهد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار خراسان‌رضوی به صدا درخواهد آمد و از المان «مشهد2017» در میدان شهدا رونمایی خواهد شد.

وی همچنین از برگزاری شورای سیاست‌گذاری پایتخت فرهنگ اسلامی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در استانداری خراسان‌رضوی خبر داد و گفت: در این جلسه گزارشی از اقدامات و برنامه‌های پایتخت فرهنگی جهان اسلام و افتتاحیه آن در ٥بهمن‌ماه ارائه می‌شود.سرابی خاطرنشان کرد: همچنین در آغاز این رویداد بین‌المللی، دیدار با علما، روحانیون و اساتید دانشگاه نیز صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به حضور 2هزارو500 میهمان رسمی داخلی و خارجی در مراسم افتتاحیه رسمی معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان‌اسلام اظهار کرد: این مراسم از پنجم بهمن‌ماه آغاز می شود و به‌مدت 3 روز ادامه خواهد داشت که «عبدالعزیز‌بن عثمان‌التویجری»، مدیرکل آیسسکو به‌عنوان میهمان اصلی و 250 میهمان خارجی از 52 کشور و هزارو500 میهمان ازجمله از مسئولان و نخبگان کشوری نیز دیگردعوت‌شدگان به این مراسم هستند.

پیام به شهرداران جهان اسلام

جانشین شهردار مشهد در ستاد مشهد2017 نیز در گفتگو با خبرنگار ما به برنامه‌های شهرداری مشهد در نخستین روزهای آغاز معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام اشاره کرد و افزود: برنامه‌های شهرداری با ارسال پیام شهردار مشهد به شهرداران کشورهای اسلامی آغاز شده و مطابق برنامه‌ریزی و زمان‌بندی انجام‌شده، اقدامات اجرایی خواهد شد.

علی‌اصغر عنابستانی بیان کرد: در هفته ابتدایی، تبیین موضوع پایتخت فرهنگی جهان اسلام توسط مدیران شهری برای اقشار مختلف مردم در چهارچوب برنامه‌های تدارک‌دیده‌شده انجام می‌شود و قرار است هر شب یکی از مسئولان شهری با حضور در سیمای خراسان‌رضوی به تشریح فرصت‌های ایجاد‌شده در این سال برای مشهد بپردازد. وی خاطرنشان کرد: 18دی‌ماه سال جاری نیز همایشی درهمین‌راستا در مشهد برگزار خواهد شد تا به جنبه‌های اقتصادی، فرهنگی، بین‌الملل و امنیت ملی، معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام پرداخته شود.

جانشین شهردار مشهد در ستاد مشهد2017 همچنین از رونمایی المان2017 واقع‌در میدان شهدا و نشست رسانه‌ای با مطبوعات و خبرگزاری‌ها در هفته جاری خبر داد و گفت: مهم‌ترین رویداد سال2017 که شهرداری در سال جاری میلادی برگزار می‌کند، اجلاس شهرداران جهان اسلام خواهد بود که قرار است در این اجلاس کار تدوین منشور مدیریت اسلامی آغاز شود.عنابستانی تاکید کرد: برنامه‌های دیگری نیز برای سال2017 در بخش‌های مختلف تدارک دیده شده که به‌تدریج اجرایی خواهند شد که ازآن‌جمله می‌توان به حمایت شهرداری از برگزاری مسابقات بین‌المللی کشتی جهان‌پهلوان تختی در مشهد اشاره کرد.

راه‌اندازی رادیو تصویری زیارت

مدیرکل صدا‌وسیمای خراسان‌رضوی نیز درهمین‌رابطه از راه‌اندازی رادیو تصویری زیارت در دی‌ماه سال جاری هم‌زمان با آغاز رویداد مشهد2017 خبر داد.محسن نصرپور با اشاره به دستور مستقیم ریاست رسانه ملی برای راه‌اندازی این رادیو، اظهار کرد: علاوه‌بر‌این، 29 طرح و برنامه متنوع در موضوعات و ساختارهای مختلف در حوزه‌های صدا، سیما، خبر، پژوهش، فنی و رادیوهای برون‌مرزی دری، ازبکی و تاجیکی ارائه شده است.

نشست بین‌المجالس زنان کشورهای اسلامی

مدیرکل بانوان استانداری خراسان‌رضوی نیز برنامه‌های رویداد پایتخت فرهنگ اسلامی ویژه حوزه زنان را اعلام کرد و گفت: با شروع سال2017، مشهد به‌مدت یک سال پایتخت فرهنگ اسلامی خواهد بود و این فرصت حداقل تا سال2024 دیگر تکرار نخواهد شد.

فرشته حسین‌زاده‌سلجوقی افزود: برگزاری نشست بین‌المجالس زنان کشورهای اسلامی، برگزاری نمایشگاه توانمندسازی زنان جهان اسلام و برگزاری المپیاد ورزش‌های بومی زنان اسلامی، ازجمله‌برنامه‌های اصلی ویژه رویداد مشهد2017 در حوزه زنان است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: