حجم زیادی از آلودگی صوتی شهر مشهد ناشی از تردد هواپیماهاست.

به گزارش ثامن پرس؛علیرضا ظهیری- «صدا» یا «صوت» عبارت است از امواج طولی که از ارتعاش سریع اجسام و مواد اعم از جامد، مایع و گاز تولید می‌شود و آلودگی صوتی عبارت است از پخش و انتشار هرگونه صوت، صدا و ارتعاش بیش‌از حد مجاز در فضای باز و غیرسرپوشیده. حد مجاز آلودگی صوتی که «استاندارد آلودگی صوتی» هم نامیده می‌شود، میزان و مشخصات ویژه‌ای است که باتوجه‌به اصول حفاظت محیط‌زیست و بر مبنای واحد اندازه‌گیری صدا برای منابع مولد آلودگی صوتی و فضای موردانتشار و محیط‌های مختلف تعیین می‌شود.به‌گزارش شهرآرا، معضل آلودگی صوتی در کنار آلودگی هوا یکی از مسائل مهم زیست‌محیطی در شهرهای صنعتی و درحال‌توسعه و نیز کلان‌شهرهاست که در طولانی‌مدت بر سلامت شهروندان تاثیرات جدی و جبران‌ناپذیری را برجای می‌گذارد. در این میان، کلان‌شهر مشهد با تردد روزانه بیش‌از یک میلیون خودرو، فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌وساز، عبورومرور روزانه بیش‌از 180 تا 200فروند هواپیما و فعالیت‌های صنعتی و تولیدی، از این نوع آلودگی رنج می‌برد.

 

ورود ویژه شورا در بحث آلودگی

درهمین‌رابطه، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه شورای اسلامی شهر مشهد از سه سال قبل، ورود ویژه‌ای را به بحث کاهش و بررسی آلودگی در مشهد داشته است، گفت: درهمین‌راستا، اعتبارات ویژه‌ای را در زمینه خرید دستگاه‌های سنجش آلودگی در نظر گرفته‌ایم و طی تفاهم‌نامه‌ای با محیط‌زیست، بررسی آلودگی‌ها در سطح شهر مشهد برعهده شهرداری گذاشته شده است.غلام‌حسین صاحبی بااشاره‌به اینکه درحال‌حاضر بیش‌از 20دستگاه سنجش انواع آلودگی‌ها در سطح شهر مشهد نصب شده است، عنوان کرد: همچنین دستگاه‌های سنجش برای آلودگی‌های صوتی خریداری و نصب شده است. وی با ابراز تاسف از اینکه در برخی نقاط شهر مشهد درصد آلودگی به‌ویژه آلودگی صوتی بالا بوده است، افزود: ازجمله نقاطی که ضریب آلودگی صوتی در آن بالاست، محدوده پروازی هواپیماهاست که از حد استانداردها و هشدار بسیار بالاتر است.

 

مسیر پروازی اصلاح شود

صاحبی عنوان کرد: در کارگروه آلودگی استان نیز چندین‌بار موضوع آلودگی صوتی مطرح شد و دراین‌راستا، دستگاه‌های اجرایی استان نظیر استانداری و محیط‌زیست باید جهت پروازی در شهر مشهد را تعیین‌تکلیف کنند و این مسیر پروازی به‌طورقطع باید اصلاح و تغییر پیدا کند.وی افزود: شهرداری مشهد درخصوص آلودگی صوتی با آغاز حرکت انتقال مشاغل مزاحم به‌ویژه در حوزه آلودگی صوتی و ارائه تسهیلات مناسب، کارهای خوبی را آغاز کرده است. عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه ما درخصوص افراد عادی و شخصی اهرم فشار قوی داریم و با استفاده از قانون درخصوص اصلاح آلایندگی یا آلودگی صوتی مشاغل اقدام می‌کنیم، ادامه داد: متاسفانه این موضوع وقتی به دستگاه‌های دولتی بر‌می‌گردد، این نهادها به‌راحتی زیر بار نمی‌روند و این درحالی است که باید این دستگاه‌ها درمورد حل معضل آلودگی در شهر مشهد پیش‌قدم باشند. وی افزود: متاسفانه بیشترین آسیب‌ها دراین‌خصوص ازسوی دستگاه‌های دولتی است و موضوع آلودگی هوا و صوتی ناشی از حرکت هواپیماها در سطح شهر مشهد باید به مطالبه عمومی تبدیل شود تا شاید این معضل را هم بتوان حل کرد.

 

فرودگاه را به ما بدهند

وی با تاکید بر اینکه شهرداری و شهردار مشهد و همچنین شورای اسلامی چندین‌بار برای حل معضل آلودگی‌ها مختلف ناشی از هواپیما اعلام آمادگی کرده‌اند، عنوان کرد: ما باز هم اعلام می‌کنیم که درجهت حل مشکلات مردم، زمین فرودگاه مشهد تحویل شهرداری شود و از این طرف ما با سرمایه‌گذار درجهت ساخت فرودگاه در نقطه‌ای مناسب از شهر وارد مذاکره می‌شویم و شهرداری دراین‌رابطه تمام‌قد اعلام همکاری خواهد کرد؛ اما شرط لازم برای این کار، آمدن دستگاه‌های مرتبط در پای‌ کار است.مدیر محیط‌زیست شهری شهرداری مشهد نیز با بیان اینکه طی یک‌ماه‌ونیم گذشته، 5دستگاه سنجش آلودگی صوتی در سطح شهر مشهد نصب شده است، گفت: 5ایستگاه آنلاین سنجش صوت در نقاط چهارراه شهدا، تقاطع مصلی و چمن، تقاطع مفتح، میدان تقی‌آباد و میدان 15خرداد قرار گرفته است که وضعیت صوت را به‌صورت آنلاین اعلام می‌کند. محمد پذیرا عنوان کرد: باتوجه‌به اهمیت و بروز بیماری‌های مختلف ناشی از این آلودگی، لزوم توجه به این معضل ضروری است. پذیرا با‌اشاره‌به اینکه با‌توجه‌به گزارش‌های ارائه‌شده از دستگاه‌های سنجش آلودگی صوتی در سطح شهر مشهد، میزان آلودگی صوتی این شهر به‌صورت میانگین 10درصد بیشتر از حد استاندارد است، تصریح کرد: دو دستگاه در کریدور هوایی شهر مشهد است و زمانی‌که هواپیمایی عبور می‌کند، میزان سنجش آلودگی بسیار بالا می‌رود و به 30 یا 40درصد بیشتر از حد مجاز می‌رسد. وی ادامه داد: در‌حال‌حاضر سهم آلودگی صوتی ناشی از تردد هواپیماها مشخص نیست اما تا حدود یک ماه دیگر براساس براوردهای دستگاه‌های سنجش، به اطلاعات اولیه دست خواهیم یافت.همچنین رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی با بیان اینکه اطلاعات دقیقی برای میزان آلودگی صوتی در شهر مشهد وجود ندارد، اظهار کرد: وضعیت آلودگی در کلان‌شهری همچون تهران، به مرز هشدار رسیده است و طبیعی است که اگر فکری برای شهر مشهد نشود، این وضعیت را نیز برای این شهر خواهیم داشت. فاطمه دوستی با تاکید بر اینکه در مناطق مسکونی از ساعت 7صبح تا 22، آلودگی صوتی نباید بیشتر از 55دسیبل و در شب از ساعت22 تا 7صبح، از 45دسیبل نباید بالاتر باشد، تصریح کرد: خوشبختانه شهرداری مشهد ایستگاه‌هایی را برای این موضوع در سطح شهر نصب کرده و مطالعاتی را هم دراین‌خصوص آغاز کرده‌ است. وی در‌رابطه‌با آلودگی صوتی ناشی از تردد هواپیماها افزود: درخصوص آلودگی صوتی و آلودگی ناشی از آلاینده‌ها با شرکت فرودگاه‌های استان مکاتباتی را داشته‌ایم، اما موضوع کنترل آلودگی برای فرودگاه کار کوچکی نیست؛ البته انتظار ما ارائه برنامه‌ای برای حل موضوع همانند تغییر مسیر پروازی یا تغییر مکان فرودگاه است که متاسفانه تاکنون چنین برنامه‌ای هم ارائه نشده است. لازم به ذکر است درخصوص مشکلات ناشی از آلودگی هواپیماها با مدیران فرودگاه استان تماس داشتیم که هیچ‌کدام از مدیران پاسخ‌گو نبودند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: