عرضه کارت‌های اعتباری در سه سطح برنزی (تا سقف 100 میلیون ریال)، نقره‌ای (تا سقف 300 میلیون ریال) و طلایی (تا سقف 500 میلیون ریال) از مهر ماه آغاز می‌شود برای هر متقاضی واجد شرایط، بر اساس اعتبارسنجی و بررسی توان پرداخت شهروندان یک کارت اعتباری اعطا می‌شود این کارت‌ها علاوه بر امکان خرید کالا، امکان خرید و تأمین انواع خدمات از جمله خدمات آموزشی، درمانی، بیمه‌ای، حمل و نقل و... را برای مردم فراهم می‌کند

به گزارش ثامن پرس؛ یک مقام مسئول با اشاره به ابلاغ بخشنامه صدور کارت‌های اعتباری توسط بانک مرکزی به شبکه بانکی در ۳ سطح برنزی، نقره‌ای و طلایی، گفت: عرضه کارت‌های اعتباری از مهر ماه آغاز می‌شود.

به گزارش بانک مرکزی، فرشاد حیدری با بیان اینکه در راستای برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت در سال جاری مبنی بر تحرک بیشتر در بخش واقعی اقتصاد، افزایش تقاضای کل برای خروج از رکود و افزایش رفاه خانوارها، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بخشنامه صدور کارت‌های اعتباری را به شبکه بانکی ابلاغ کرد، گفت:این کارت‌ها برای تأمین تسهیلات خرد و ایجاد رضایت بیشتر هموطنان در استفاده از تسهیلات خرد بانکی است.

معاون نظارت بانک مرکزی، افزود: برای هر متقاضی واجد شرایط، بر اساس اعتبارسنجی و بررسی توان پرداخت شهروندان، یک کارت اعتباری اعطا می‌شود.

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، کارت‌های اعتباری براساس عقد مرابحه و نرخ سود آن بر پایه نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود. بر اساس اعلام بانک مرکزی، کارت‌های اعتباری در سه سطح برنزی (تا سقف 100 میلیون ریال)، نقره‌ای (تا سقف 300 میلیون ریال) طلایی (تا سقف 500 میلیون ریال) و برحسب توان بازپرداخت اقساط متقاضیان صادر خواهد شد.

با استفاده از کارت‌های اعتباری، معاملات به‌صورت واقعی‌تر انجام شده و از انجام معاملات صوری جلوگیری می‌شود؛ چرا که این کارت‌ها سبب حذف دریافت فاکتور توسط شهروندان و ارائه آن به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات خواهد شد و رفت و آمد به بانک‌ها را کاهش خواهد داد.

رواج سریع‌تر کارت‌های اعتباری موجب افزایش سطح رضایت مردم از نظام بانکی می‌شود و هموطنان می‌توانند نیازهای مالی خود را برای خرید کالاها و خدمات تأمین کنند. این کارت‌ها علاوه بر امکان خرید کالا، امکان خرید و تأمین انواع خدمات از جمله خدمات آموزشی، درمانی، بیمه‌ای، حمل و نقل و... را برای مردم فراهم می‌کند.

نحوه استفاده از کارت‌های اعتباری به این صورت خواهد بود که شهروندان در طول ماه نسبت به خرید کالا و خدمات مورد نیاز خود اقدام می‌کنند و چنانچه قادر به پرداخت بدهی خود در پایان ماه نباشند، مانده بدهی آنان به مدت ۱۲ تا ۳۶ ماه تقسیط می‌شود.

کارت‌های اعتباری بتدریج جایگزین تسهیلات خرد مانند تسهیلات خرید خودرو، کالای مصرفی با دوام، جعاله و... می‌شود.

بر اساس بخشنامه ابلاغی به شبکه بانکی کشور، بانک‌ها موظف شده‌اند تا پایان شهریور سال جاری، اقدام‌های لازم برای اجرایی شدن این خدمت جدید را فراهم و کارت‌های اعتباری را به مشتریان ارائه کنند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: