گزارشی از واکنش طنازانه کاربران شبکه های اجتماعی به اتفاق دیروز در تهران

به گزارش ثامن پرس،عصر روز گذشته حوالی ساعت 17 صدای شلیک سامانه‌های پدافند هوایی در مرکز تهران شنیده شد. به گزارش رسانه ها، این تیراندازی ممتد بود و چند دقیقه به طول انجامید.

آنچه که مردم شنیدند اطمینان خاطر به آنهاست

 امیر سرتیپ الهامی معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی در گفت وگو با شبکه خبر در این باره گفت: «یک فروند پرنده بدون سرنشین فیلمبرداری (کوادکوپتر) وارد منطقه ورود ممنوع شده بود که برابر روش های جاری پرنده بعد از اولین رگبار از محدوده خارج شد و برای تامین امنیت مردم منطقه تیراندازی خاتمه یافت.» اتفاق روز گذشته درحالی است که  سوم دی ماه جاری نیز پدافند هوایی با تیراندازی به یک کواد کوپتر که وارد محدوده پرواز ممنوع شده بود، آن را ساقط کرد.

معاون عملیات پدافند هوایی خاتم الانبیاء در ادامه توضیحات خود با بیان این که «این موضوع تهدید خاصی به حساب نمی‌آید» تصریح کرد: «نیاز اصلی، تأمین امنیت شهر بود. ضدهوایی‌ها تیراندازی را متوقف کردند و این پرنده نیز از محدوده دور شد.» الهامی گفت: آنچه که مردم شنیدند اطمینان خاطر به آنهاست که فرزندان آنها در پدافند هوایی آماده هستند.

یک مقام مسئول در قرارگاه پدافند هوایی ارتش نیز به تسنیم گفت: یک فروند کوادکوپتر در حال نزدیک‌شدن به منطقه پرواز ممنوع در تهران از منطقه میدان ولیعصر بود که شناسایی شد. همچنین یک مقام مسئول در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما تصریح کرد: این کواد کوپتر در منطقه پرواز ممنوع اقدام به پرواز کرده که با اقدام سریع پدافند و توپ های 23 میلی متری ضد هوایی منطقه را ترک کرده است. وی افزود: پدافند به سرعت این پرنده را شناسایی و تکلیف آن را معلوم  می‌کند که از کجا پرواز کرده و با چه هدفی در منطقه پرواز ممنوع بوده است.

معاون فرماندار تهران: پدافند هوایی دانشگاه تهران، ریزپرنده را ساقط کرد

در عین حال معاون فرماندار تهران از ساقط شدن این پرنده بدون سرنشین خبر داد. علی اصغر ناصربخت، معاون سیاسی انتظامی فرمانداری تهران، در گفت‌وگو گفت: پس از رویت این ریزپرنده، پدافند هوایی بیت رهبری و دانشگاه به سمت این شیء شلیک کردند و نهایتا پدافند هوایی دانشگاه این ریزپرنده را ساقط کرد. وی در ادامه افزود: هنوز معلوم نیست این ریزپرنده متعلق به کدام نهاد و سازمان بود که با پیدا کردن لاشه آن تحقیقات آغاز می‌شود، اکنون تحقیقات در حال انجام شدن است. اما درحالی که روز گذشته شایعاتی مبنی بر پرواز یک فروند جت جنگنده نیروی هوایی ارتش منتشر شد، امیر سرتیپ  نصیرزاده معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی هرگونه عملیات پروازی توسط این نیرو را تکذیب کرد و گفت: تنها قرارگاه پدافند هوایی ارتش  با کوادکوپتری که وارد حریم هوایی تهران شده بود، مقابله کرد.  

فرود کوادکوپتر روی پشت بام یکی از منازل مسکونی

در عین حال «علی اصغر ناصر بخت» در مصاحبه دیگری حرف خود را اصلاح کرد و گفت: ریزپرنده ناشناس مشاهده شده در محدوده مرکزی پایتخت، پس از شلیک پدافند هوایی مستقر در دانشگاه تهران از محدوده پرواز ممنوع خارج شد. الف نیز به نقل از معاون انتظامی فرمانداری تهران نوشت: کوادکوپتر  روی پشت بام یکی از خانه های مسکونی در تهران نشسته است و مأموران در آستانه دسترسی هستند.

همدانی: پهپاد روی یکی از پشت بام های خیابان طالقانی فرود آمده است

محسن نسج همدانی سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری تهران با اشاره به اینکه شهروندان در تماس هایی که داشتند، اعلام کردند که پهپاد روی یکی از پشت بام‌های خیابان طالقانی فرود آمده است، گفت: چون ناشناس است نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم که چیست؟ اما پیش بینی می‌کنیم این شیء پرنده برای افراد محقق، دانشجو و مستند ساز باشد و جای هیچ نگرانی نیست. سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری تهران با اشاره به اینکه چون خبر اعلام شده در رابطه با فرود پهپاد روی پشت بام، گزارش‌های مردمی است باید تحقیق صورت گیرد، افزود: در حال حاضر عوامل آتش نشانی در حال فعالیت هستند که به این پهپاد دسترسی پیدا کنند و هنوز قطعیتی در این رابطه وجود ندارد. جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران نیز در گفت‌وگو با ایلنا، درباره شایعاتی مبنی بر حرکت خودروهای آتش‌نشانی پس از فعالیت پدافند هوایی گفت: چنین چیزی اتفاق نیفتاده و ما هیچ‌گونه تماسی برای درخواست کمک در این زمینه نداشته‌ایم.

واکنش طنازانه کاربران شبکه های اجتماعی

در پی انتشار این خبر برخی از کاربران شبکه های اجتماعی این مسئله را تبدیل به سوژه طنازی خود کردند. کاربری در این باره می نویسد: «باور کنید الان یک عده منتظرن جنگ شده باشه، امتحان‌های این هفته شون لغو بشه!» کاربری دیگر می نویسد: «از شجاعت ملت همین رو بگم که به جای فرار، از تیراندازی فیلم و عکس میگیرن!» دیگری می نویسد: «در پی شنیده شدن صدای شلیک پدافند هوایی در تهران، کارلوس کی روش بار دیگر استعفا داد!» دیگری مطرح می کند: «زمان جنگ صدای شلیک میومد ملت می رفتن زیر زمین، الان همه رفتن پشت بوم فیلم بگیرن!» کاربر دیگری نیز نوشت: «امنیت، یعنی شنیدن صدای ضدهوایی در تهران برای شهروندان عجیب باشد، که عجیب هم بود. درود بر امنیت سازان». «ژانر عاشقانه در ‌همه حال: قلب من ریزپرنده بود و چشمان تو پدافند هوایی دانشگاه تهران .» «یه عده گفتن پدافند دانشگاه افسری زده، یه سری گفتن دانشگاه تهران زده. دانشگاه نباید امنیتی باشد (با لهجه دکتر عارف)» در همین حال عصر دیروز تصاویر متعددی از خیابان های تهران و پشت بام ساختمان های مشرف به منطقه ای که این اتفاق رخ داد منتشر شد که در آن مردم با خنده و طنز نسبت به شلیک های پدافند که در حال انجام بود واکنش نشان می دادند. حتی در بسیاری از تصاویری که منتشر شد مردم در گوشه ای از خیابان ایستاده بودند و با لبخند مشغول تصویر برداری از امنیت آسمان تهران بودند.

   فراخبر

نعمتان مجهولتان

یزدان پناه- در این تصویر هزاران حرف و هزاران شکر نهفته است. شکر برای آرامش خاطری که مردم عزیز ایران دارند؛ آن هم در این منطقه نا امن که زبانه های آتش و ناامنی دیگر برای همه عادی شده است.  امروزه در بسیاری از کشور های منطقه صدای شلیک پدافند تداعی گر ناقوس مرگ و بدبختی برای آن هاست اما اینجا  در ایران اسلامی مردم  خاطرجمع از قدرت امنیتی و نظامی کشور‌شان به صدای سهمگین و پدافند هوایی لبخندی از سر آرامش می زنند و آن را بهانه ای می کنند برای طنازی در شبکه های اجتماعی.بی شک همه می دانیم که مشکلات متعددی  پیش پای مردم است اما با چشم و زبان انصاف که ببینیم و قضاوت کنیم، تصدیق خواهیم کرد که این لبخند در وانفسای همه این مشکلات بسیار گرانبها و با ارزش است. بهایی  سنگین که همه باید قدرش را بدانند. چه این که این لبخندها از پس خون هایی است که مردم مقاوم ایران برای امنیت و آرامش‌شان داده اند هنوز هم شهدای مدافع حرم گواهی خون هایی است که همین مردمی که در عکس می بینیم می دهند تا تفسیر کنند این حدیث نبوی را که «نِعْمَتَانِ‏ مَجْهُولَتَانِ‏ الْأَمْنُ وَ الْعَافِیَة».

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: