روزنامه‌واشنگتن‌پست راهکارهای برکناری رئیس‌جمهور تازه‌آمده آمریکا را بررسی کرد

به گزارش ثامن پرس،آمریکا هنوز از شوک‌های 3 هفته نخست ریاست‌جمهوری ترامپ بیرون نیامده، باید منتظر شوک بعدی باشد. مستاجر جدید کاخ سفید که حالا با ژست یک دیکتاتور خود را به عنوان صاحبخانه بلامنازع آن مطرح می‌کند نه تنها از حکم نهایی استیناف برای لغو فرمان ضدمهاجرتی‌اش عقب ننشسته، بلکه از صدور فرمان جدید امنیتی در اوایل هفته آینده خبر می‌دهد. حکمی که احتمالا تا اواسط این هفته صادر شده و محدودیت‌های مهاجرتی جدیدی را در زمینه حفظ امنیت علیه هرگونه تهدید احتمالی مطرح خواهد کرد. در حالی که پس از حکم دادگاه فرجام فدرال، وزارت دادگستری آمریکا از دادگاه عالی درخواست تجدیدنظر و مداخله فوری کرده است خود رئیس‌جمهور نیز در سفر بازگشت از فلوریدا به خبرنگاران گفته بود چند حکم ضدمهاجرتی جدید در آستین دارد. او سپس جمعه گذشته در کنفرانس خبری مشترکش با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفت: «ما به خاطر امنیت بیشتر کشورمان، به‌سرعت وارد عمل خواهیم شد و کاری خواهیم کرد. شما هفته آینده شاهد آن خواهید بود».  در این میان سوال اینجاست که آیا حاکمیت مرکزی آمریکا توان تحمل این همه تنش در درون خود را دارد.

ترامپ مأیوس شده است

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی آمریکایی معتقد است که دونالد ترامپ پس از تعلیق فرمان حکومتی در ارتباط با ممنوعیت سفر اتباع کشورهای مسلمان به آمریکا، از ریاست‌جمهوری مأیوس شده است. پل استریت در مصاحبه با شبکه پرس‌تی‌وی گفت که رئیس‌جمهور جدید آمریکا گمان می‌کرد وزارت دادگستری دولتش در پرونده تجدیدنظر حکم دادگاه منطقه‌ای موفق خواهد شد، به‌طوری‌که بعد از این حکم در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «در دادگاه شما را می‌بینم، امنیت کشور در خطر است». اما به گفته این نویسنده اهل ایالت ویسکانسین، ترامپ بعد از حکم نهایی استیناف مدعی شده است که دادگاه فرجام فدرال در ارتباط با این موضوع حتی صلاحیت قضایی یا حق اظهارنظر ندارد. او همچنین در مسیر سفر خود به فلوریدا، در جمع خبرنگاران گفته است که درصدد امضای یک «دستور جدید» درباره مهاجرت است. بدین‌گونه استریت معتقد است که ترامپ وضعیت کنونی را نوعی «بن‌بست» در ارتباط با قانون اساسی تلقی می‌کند و پرونده تنها در دادگاه عالی قابل رسیدگی است.

 احتمال استیضاح ترامپ

کاتلین پارکر، تحلیلگر روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی با عنوان «ریاست‌جمهوری 2 ساله‌ ترامپ» درباره احتمال استیضاح او می‌نویسد: «خبر خوب این است که ما ظرف 2 سال یک رئیس‌جمهور جدید خواهیم داشت و خبر بد این است که آیا ما این دوره را طولانی خواهیم کرد یا خیر». او چنین استنتاج می‌کند که شماری کافی از شهروندان آمریکایی از جمله بیشتر رأی‌دهندگان مستقل آماده نقش بر آب کردن برنامه‌های رئیس‌جمهور جدید و اقدامات وحشتناکش هستند و میزان حضور در انتخابات میان دوره‌ای سال 2018 قابل توجه خواهد بود. در نتیجه اگر دموکرات‌ها بتوانند اکثریت را در 3 مجلس کنگره به دست آورند روند استیضاح (رئیس‌جمهور) تنها 30 ثانیه طول خواهد کشید. او همچنین راه‌های قانونی دیگر برای برکناری رئیس‌جمهور آمریکا از جمله شهادت اکثریت کابینه و معاون ترامپ به مصدومیت یا بیماری او یا عدم صلاحیت رئیس‌جمهور را بررسی کرده که در این صورت مایک پنس، معاون او جایگزینش می‌شود. نکته اینجاست که این مقاله جنجالی روزنامه آمریکایی، ایده مقاله هفته گذشته «جیمز وینستاین» در روزنامه انگلیسی گاردین مبنی بر احتمال شورش خود جمهوری‌خواهان علیه ترامپ از طریق کودتا یا استیضاح را تایید می‌کند. از طرف دیگر گاردین، نزدیک‌ترین روزنامه بریتانیا به نولیبرال‌ها و دموکرات‌های آمریکا ایده‌پردازی درباره تبعات ریاست‌جمهوری ترامپ در ایالات متحده را تا سطح پیش‌بینی جنگ داخلی در این کشور به سبک قرن نوزدهم پیش برده است. «پل میسون» درباره وقوع «جنگ داخلی دوم» در آمریکا با اشاره به دیدگاه‌های مشاوران و نزدیکان ترامپ، بویژه استیو بنون و نوت گینگریچ، رئیس پیشین خانه نمایندگان هشدار می‌دهد. او مشخصا موضوع اقدام ترور آبراهام لینکلن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا توسط طرفداران برده‌داری را در سال 1961 پیش می‌کشد که به بروز جنگ خونین داخلی بین ایالات شمالی متحده و کنفدراسیون ایالات جنوبی انجامید. جالب اینکه میسون، تنها راه جلوگیری از جنگ داخلی در آمریکا را نوع دیگری از جنگ، یعنی جنگ مدنی یا نافرمانی عمومی مسالمت‌آمیز مقابل ترامپ برمی‌شمارد و لغو حکم ضدمهاجرتی رئیس‌جمهور با دفاع دستگاه قضایی از قانون اساسی و مقاومت احتمالی کنگره را موضوعی مثبت می‌داند حال آنکه همین نافرمانی مدنی آمریکا را به وضعیتی شبیه جنگ داخلی سوق می‌دهد.

نخستین مهاجر اخراجی دولت ترامپ

دولت آمریکا با اخراج نخستین مهاجر غیرقانونی از این کشور برنامه جنجالی ترامپ را آغاز کرد. بازدید ژنرال جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا از منطقه مرزی ایالت آریزونا با مکزیک در حضور فرماندار این ایالت به منزله آغاز نمادین برنامه‌ای است که ترامپ در نخستین روزهای ورودش به کاخ سفید امضا کرد و عمدتا شهروندان مکزیکی‌تبار ساکن ایالات متحده را شامل می‌شود. معترضان به برنامه سختگیرانه اخراج مهاجران از آمریکا پنجشنبه گذشته با تجمع در منطقه مرزی سعی کردند مانع حرکت خودروی حامل «گوادلوپ گارسیا»، مادر مکزیکی‌تبار به آن سوی مرز شوند. آنها شعار می‌دادند: «ترامپ باید بفهمد که مردم از خودشان دفاع می‌کنند». این زن یک روز جلوتر در حالی دستگیر شد که برای کنترل سالانه مدارکش به اداره مهاجرت مراجعه کرده بود. خانم گارسیا ریوس که نخستین قربانی برنامه اخراج مهاجران غیرقانونی محسوب می‌شود با وجود اقامت بیش از 20 ساله در آمریکا و داشتن 2 فرزند دیگر نمی‌تواند طبق قانون به این کشور بازگردد. او به این دلیل که قبلا برای پیدا کردن کار از مدارک جعلی استفاده کرده بود مشمول برنامه اخراج شده است. ژاکلین دختر ۱۴ ساله گوادلوپ گارسیا بعد از آگاهی از اینکه مادرش را به مکزیک فرستاده‌اند به خبرنگاران گفت که این واقعا دردناک است و هیچ‌کس نباید شاهد دور شدن مادر از فرزندانش باشد. به گزارش یورونیوز، وکیل گارسیا با اشاره به اینکه اخراج این زن مکزیکی تنها به این خاطر صورت گرفته که او 4 ماه مسن‌تر از شرایط قانونی بوده است از شکست سیستم مهاجرتی آمریکا سخن گفت.

کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به بحرین

در حالی‌ که نقض حقوق‌بشر در بحرین بویژه در آستانه سالگرد انقلاب این جزیره تشدید شده است، مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند دونالد ترامپ بزودی با نادیده گرفتن محدودیت‌های اعمال شده از سوی باراک اوباما، با ارسال بسته‌ها و محموله‌های تسلیحاتی به بحرین، موافقت می‌کند. واشنگتن‌تایمز به نقل از یک مقام آمریکایی مسؤول نقل‌و‌انتقالات تسلیحات نوشت: «دولت جدید آمریکا قصد دارد بسته فناوری مربوط به موشک‌های دقیق هدایت‌شونده را برای ریاض و یک قرارداد چند میلیارد دلاری را برای فروش جنگنده‌های اف 16 به بحرین تصویب کند».

اسلوونی، اسم رمز روابط روسیه و آمریکا

رئیس‌جمهور روسیه خواستار از سرگیری روابط میان مسکو و واشنگتن با توجه به منافع دو ملت شد. ولادیمیر پوتین روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با بروت پاهور، رئیس‌جمهور اسلوونی در مسکو گفت: «روابط روسیه و آمریکا بویژه در 5 سال گذشته بشدت کاهش‌ یافته و با توجه به منافع مردم روسیه و آمریکا نیاز است این روابط از سر گرفته شود». او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره غیرمستقیم به اصالت همسر ترامپ اعلام کرد لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی می‌تواند مکان مناسبی برای نخستین دیدارش با رئیس‌جمهور جدید آمریکا باشد. اگرچه رئیس‌جمهور روسیه گفت انتخاب محل برگزاری این دیدار تنها بر عهده مسکو نخواهد بود. اسلوونی که یکی از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می‌آید زادگاه ملانیا ترامپ، همسر رئیس‌جمهور آمریکا به شمار می‌آید. جالب اینکه لیوبلیانا محل نخستین دیدار پوتین و جورج دبلیو بوش پسر، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در سال 2001  نیز بود. روابط روسیه و آمریکا به پایین‌ترین سطح پس از پایان جنگ سرد رسیده است. روابط 2 کشور پس از برگزاری همه‌پرسی در شبه‌جزیره کریمه در سال 2014 و الحاق مجدد این منطقه به فدراسیون روسیه تیره شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: