معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان‌رضوی از برگزاری نخستین جشنواره ملی تئاتر رادیویی معلولین با هدف بهره‌گیری از هنر برای توانمندسازی معلولین در مشهد خبر داد.

به گزارش ثامن پرس،مسعود فیروزی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دفتر معاونت توانبشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: نخستین جشنواره ملی تئاتر رادیویی معلولین با هدف بهره‌گیری از هنر برای توانمندسازی معلولین در مشهد 26 تا 28 بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.

وی با اشاره به شرکت 35 اثر نمایشی رادیویی به دبیرخانه این جشنواره بیان کرد: شهرستان‌هایی همچون مشهد، خواف، تربت حیدریه، قوچان، چناران، نیشابور، گناباد و بجستان با ارسال آثار خود در این جشنواره شرکت کردند که از میان آنها، آثاری از شهرستان‌هایی از جمله مشهد، تربت حیدریه، قوچان و نیشابور برای اجرا انتخاب شدند.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی یکی از شروط شرکت در این جشنواره را دارا بودن حداقل 30 درصد معلولیت گروه نمایشی برشمرد و یادآور شد: آنچه که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، میزان بیشتر معلولیت در گروه‌های نمایشی شرکت کننده در این جشنواره بود که این امر نشان دهنده توجه گروه‌های مذکور به اهداف سازمان بهزیستی است.

فیروزی ادامه داد: گروه‌های شرکت کننده در این جشنواره باید در مدت 30 دقیقه نمایشنامه آثار خود را خوانش کنند و علاوه بر این، در حاشیه نخستین جشنواره ملی تئاتر رادیویی معلولین نیز دو کارگاه آموزشی برگزار می‌شود و از دو گروه تئاتر صحنه‌ای خراسان رضوی که در جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر معلولان اصفهان مقام کسب کرده‌اند نیز تجلیل می‌شود.

وی با اشاره به 17 اثر برگزیده این جشنواره در بخش‌های مختلف همچون کارگردانی، خوانش نمایشنامه، نویسندگی، بازیگری و موسیقی همراه با پوستر متذکر شد: محور اصلی بیشتر آثار ارسال شده به این جشنواره اجتماعی بوده که در قالب بیان مشکلات معلولین در جامعه بیان شده است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به فعالیت 65 گروه هنری در حوزه‌های مختلف موسیقی، عکس و تئاتر معلول گفت: 30 تا 50 درصد گروه‌های هنری فعال معلولین خراسان رضوی، معلولیت جسمی، حرکتی و ذهنی دارند.

فیروزی هنر را بخشی از توانبخشی معلولین برشمرد و افزود: فعالیت‌های هنری می‌تواند سبب ارتقاء حس اعتماد به نفس، افزایش عزت نفس، حضور اجتماعی فعال و توجه جامعه به توانمندی‌‌های معلولین شود که همه این موارد از جمله مهم‌ترین اهداف توانبخشی آن‌ها محسوب می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: