معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پخش آهنگ و نماهنگ دراثنای مراسمات بلامانع است اما اگر موضوع گردهمایی، اجرای منحصربه‌فرد یک قطعه موسیقیایی باشد، در هر دانشگاهی و به هر شکلی از آن ممنوع و غیرقانونی خواهد بود.

به گزارش ثامن پرس؛ سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سومین روز از نشست سالانه مسئولین بسیج دانشجویی کشور که شب گذشته در محل تالار همایش‌های آستان قدس رضوی برگزارشده بود، تشکل بسیج را در زمره مهم‌ترین پاسداران آرمان‌های انقلاب در کشور دانست و اظهار داشت: وقتی بسیج به‌عنوان شاخصه انقلابی گری در دانشگاه که مرکز فرهنگ و پژوهش است، ورود پیدا می‌کند و صفوف به‌هم‌پیوسته دانشجویان بسیجی را تشکیل می‌دهد، فرصت فوق‌العاده‌ای برای استفاده حداکثری از ظرفیت فضای دانشگاهی فراهم می‌آورد؛ چراکه پایه‌های اعتقادی دانشجویان بسیجی انقلابی شاخه‌های هرزی را که ممکن است به روند تولید علم در دانشگاه‌ها صدمه بزند، هرس کرده و ازاین‌رو، بسیج می‌تواند موتور محرک دانشگاه باشد.

 

معاون فرهنگی وزیر علوم از جنبه‌های مختلف اهمیت حضور دانشجویان بسیجی در فضای ارتباطات مجازی سخن گفت و خاطرنشان کرد: مرزهای علم و دانش امروزه تا جایی گسترش‌یافته که نمی‌توان منکر اهمیت فضای مجازی در کسب علم شد. به جرأت می‌توان ادعا کرد که اگر پژوهشگری در امر ارتباطات مجازی اعم از شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت و استفاده از امکانات و قابلیت‌های آن ناتوان باشد، باید از به نتیجه رساندن مطالعات خود چشم‌پوشی کند.

 

وی ادامه داد: در چنین شرایطی، دانشجویان بسیجی با باورهای اسلامی و اعتقادات به‌حق خود، باید در این فضا حضور پیدا کنند تا علاوه بر جنبه‌های سلبی که به‌صورت خودکار باعث جمع شدن بساط بی‌اخلاقی‌ها می‌شود، خود نیز بر سرعت توسعه اقلیم اندیشه اسلامی بیفزایند؛ چراکه دانش، علم و تکنولوژی یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی گفتمان بسیج به دیگران است.

 

سید ضیاء هاشمی در اظهارنظری جالب‌توجه، بابیان اینکه اردوهای جهادی می‌تواند جایگزین مناسبی برای اردوهای مختلط دانشجویی باشد، گفت: اگرچه اسلام بر مراقب مؤمنان نسبت به زندگی پس از مرگ، در عالم آخرت تأکیدات بسیار داشته است، اما توجه به امور دنیوی و حیات جسمانی نیز بسیار ضروری است؛ تا جایی که در سیره امام علی (ع) مشخصاً گفته‌شده که حضرت، شب‌ها به عبادت و نماز شب و روزها به کاشت نخل و حفر چاه می‌پرداخت.

وی تصریح کرد: مطابق مصوبه قانون هشتم شورای فرهنگی وزارت علوم که در سال ۸۸ به تصویب رسیده است، برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی مطلقاً غیرقانونی است؛ اگرچه اردوهایی که به همراه استاد و با مقاصد آموزشی و علمی برگزار می‌شود، از این قانون مستثنا است اما باقی موارد شامل اردوهای فرهنگی، ورزشی و تفریحی ممنوع و تاکنون با هرچه موردی که ازاین‌دست گزارش‌شده و ریشه در گردهمایی‌هایی به دعوت خود دانشجویان داشته، برخورد شده است.

هاشمی تأکید کرد: اردوهای راهیان نور، مراسمات معنوی اعتکاف و هم‌چنین اردوهای جهادی که بسیج دانشجویی بانی اجرای آن است، جایگزین مناسبی برای اردوهای دانشجویی است که بعضاً در اثر نبود کنترل‌های لازم، جنبه‌های مختلط و غیر عرفی هم پیدا می‌کند. مطمئناً بافرهنگ سازی های بیشتر دانشجویان فرهیخته ایرانی خواهان آبادانی کشور خود از طریق حضور در اردوهای جهادی خواهند شد.

معاون فرهنگی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها بیان داشت: تعریف مخصوصی از کنسرت وجود دارد و آن اجرای زنده موسیقی به‌صورت منحصربه‌فرد و در حضور دانشجویان است. پخش آهنگ و نماهنگ دراثنای مراسمات بلامانع است اما اگر موضوع گردهمایی، اجرای منحصربه‌فرد یک قطعه موسیقیایی باشد، در هر دانشگاهی و به هر شکلی از آن ممنوع و غیرقانونی خواهد بود.

وی در انتها اظهار داشت: قانون فصل الخطاب و نسخه‌ای است که به‌حق در موقع اختلاف‌نظرها قضاوت خواهد کرد. همه تشکل‌ها و نهادهای دانشگاهی باید ملتزم به قانون باشند و در صورت وقوع پدیده چند عقیدگی پیرامون یک امر، در فضایی دوستانه و مبتنی بر تفاهم و تعقل، به توافقی منطقی دست یابند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: