پرسش وپاسخ های صریح خبرنگاران با شهردار مشهد درباره هزینه تبلیغات شهرداری در صدا و سیما

به گزارش ثامن پرس،شورای اسلامی شهر مشهد در طرحی دو فوریتی، تخفیف تا50 درصد بهای خدمات خط 2 قطار شهری را تا زمان بهره برداری از ایستگاه میدان شریعتی و اتصال خط یک به خط 2 تصویب کرد. همچنین در این جلسه شورای شهر به مصوبات قبلی خود در زمینه هبه زمین برای ساخت مدرسه علمیه و مصوبات اصلاح مواردی از دفترچه ضوابط محاسبات درآمدی شهرداری اصرار کرد، همچنین بخشی از مصوبه شورا در زمینه بازگشایی معابر قسمت شمالی پادگان لشکر77 را تصویب و بر بازگشایی از طریق اعمال ماده 9 اصرار کرد. همچنین الزام شهرداری به افتتاح حساب در بانک شهر و واریز حق بیمه کارگران ساختمانی  در زمان صدور پروانه به این حساب و پرداخت آن به تأمین اجتماعی به صورت ماهیانه و طی چک بانکی از دیگر مصوبات این جلسه بود. به گزارش خراسان رضوی، محمد کمال سروی ها رئیس شورای شهر مشهد روز گذشته در ابتدای صد و شصت ویکمین جلسه علنی شورا به سالروزوفات آیت ا... عبادی امام جمعه فقیدمشهد اشاره وازاین عالم مجاهد یادی کرد.

شفافیت مالی، پاسخگویی و سلامت مالی

"محمدآذری" معاون اداری و مالی شهرداری مشهد در ابتدای جلسه با توجه به  دریافت تندیس سیمین جایزه ملی مدیریت مالی ایران گفت:   این تندیس بدون هیچ‌گونه دخل و تصرف و با نگاه کاملا علمی توسط نهادی که زیر نظر سازمان ملی بهره وری فعالیت می کند به شهرداری مشهد داده شده که شفافیت، پاسخگویی و سلامت مالی سه شاخصه مهم برای اهدای این جایزه بوده است.وی تصریح کرد: این لوح را به نیابت از مردم مشهد به رئیس شورای شهر مشهد که نماینده مردم است تقدیم می کنم که ناشی از عملکرد شهرداری و شورای شهر مشهد است.پس از اهدای لوح و تندیس به رئیس شورا، سروی ها اعلام کرد: این لوح و تندیس را به موزه هدیه می کنیم.اولین دستور کارلایحه شهرداری در خصوص پروژه مشارکتی مجد2 بود که شورا با مشارکت در این پروژه به مبلغ کل 173 میلیارد تومان موافقت و آن را تصویب کرد.براساس نظریه کمیسیون مشارکت های اقتصادی  این پروژه با بیش از 173 میلیارد تومان و با زیر بنای 48246 متر مربع به صورت تجاری مسکونی و دفتر کار با 53.06 درصدسهم شهرداری و46.94 درصد سهم سرمایه گذارمصوب شد.

طرح دو فوریتی تخفیف در بهای بلیت خط

در ادامه طرح دو فوریتی جمعی از اعضای شورا در زمینه تخفیف در هزینه بهای بلیت ( کرایه) خط دو قطار شهری در دستور کار قرار گرفت. نخعی راد، عضو شورا درباره ضرورت تصویب این طرح دو فوریتی گفت: حدود 50 تا60  درصدخط 2را افتتاح کرده ایم و از آن جا که مبلغ550 تومان کرایه برای کل مسیر بوده است و با توجه به این که از مناطق محروم آغاز می شود بهتر است تا وقتی خط 2 به خط یک متصل شود با 40 درصد تخفیف خدمات ارائه شود.وی افزود:پیش بینی ما این است که حداقل زمان بهره برداری برای ایستگاه شریعتی خرداد ماه سال آینده باشد.

اخلاقی عضو شورا با طرح سوالی گفت: عنوان می شود که چون بخشی از خط آغاز به کار کرده ، استقبال نشده است اما استقبال نکردن مردم دلایل دیگری دارد، از جمله این که هر نیم ساعت قطارحرکت می کند و سه رام قطار هم بیشتر نیست.

وی افزود: اگرمردم مسیررا پیاده هم بروند به مقصد می رسند، چگونه این مسئله را به قیمت تعمیم می دهند؟ آیا این موضوع بررسی شده است؟

نخعی راد درپاسخ گفت: صحبت از استقبال نکردن مردم نیست، بدیهی است وقتی خط آزمایشی افتتاح می شود، استقبال کمتر باشد، صحبت این است که برای 50 درصد خط، هزینه استفاده از کل خط را می گیریم.عامری فرد در مخالفت گفت: باید ابعاد اجتماعی و فرهنگی این طرح بررسی شود در حالی که هنوزاین طرح در صحن علنی دریافت بررسی است، هجمه هایی علیه شهرداری آغاز شده است، تبعات اجتماعی آن باید سنجیده شود و چه بسا پیشنهاد بدهیم در این چند ماهه خدمات رایگان باشد چون سرفاصله زمانی زیاد است و به هدف قاطع نیز ختم نمی شود.وی پیشنهاد کرد این طرح به صورت عادی و پس از بررسی در کمیسیون ها به شورا بیاید.صاحبی در موافقت با تخفیف گفت: در حالی که نصف مسیرخط 2قطار شهری افتتاح شده است مردم بایدهزینه کامل را بپردازند که این اجحاف است واین موضوع به سادگی قابل تصمیم گیری است و نیازی به ارسال به کمیسیون های تخصصی ندارد.وی یادآورشد:هنوز بسیاری از مردم از افتتاح خط 2 اطلاع ندارند و حتی درهمین میدان شهدا دنبال ایستگاه قطار شهری می گردند.ابتدا دوفوریت با 18 رای تصویب شد  البته عامری فرد وآصفی یزدی و انتظاری هروی رای مخالف دادند. در ادامه پیشنهاد رایگان بودن این مسیردر دستور کار قرار گرفت و قدیری طرقی در مخالفت گفت: مردم توقعی ندارند، وقتی مردم با شاخه های گل حضور پیدا کردند و مراتب تقدیر و تشکر خود را از شورای قبل که شروع کرده و شورای فعلی که تمام کرده است به جا آوردند، می دانند برای نشستن سر سفره شهر باید حق السهم خود را پرداخت کنند. باید بخشی از هزینه های پروژه را کسب کنیم.صاحبی گفت: اکنون این خط به طور آزمایشی در حال فعالیت است و هر نیم ساعت، یک رام قطار حرکت می کند. تا زمانی که به خط یک متصل شود، حتی اگر شرایطی را فراهم کنیم که مردم رایگان از آن استفاده کنند ارزشمند است. یک بار مزه رایگان بودن را بچشند تا حمل و نقل عمومی توسعه پیدا کند.آذری معاون اداری و مالی شهرداری گفت: اگر رایگان بودن به فرهنگ تبدیل شود، بعد که بخواهیم پول دریافت کنیم با مشکلات عدیده ای روبه روخواهیم بود.پس از این که رایگان بودن رای نیاورد تخفیف 50 درصدی در دستور کار قرار گرفت و دیمه کاردر موافقت گفت:حمل و نقل عمومی در شهرهای پیشرفته رایگان است که این در بهبود سلامت و افزایش کیفیت زندگی شهروندان موثر است و این تصمیم، احساسی نیست و امیدواریم روزی وضعیت اقتصادی شهرداری به گونه ای شود که حمل و نقل عمومی رایگان باشد.وی یادآور شد:بخش اعظمی از هزینه اجرای این پروژه بر دوش مردم بوده است واگر بَرج های شهرداری را کم کنیم این هزینه ها کنترل خواهد شد.عامری فرد در تذکری گفت: به استناد ماده 55 حق بنده تضییع شد چون اجازه صحبت ندادید و تقاضا دارم رای گیری ابطال شود.سروی ها گفت: من احساس کردم حرف تان را زده اید.

عامری فرد گفت: مبنای عمل شما باید آیین نامه باشد نه احساسات شخصی شما.

وی درباره ضرورت رایگان بودن گفت: برای این سه ماه رایگان شود.سروی ها گفت: با توجه به این که 50 درصد خط افتتاح شده است پیشنهاد دادیم تخفیف بدهیم که از پیشنهاد رایگان شروع کردیم که رای نیاورد.درادامه پیشنهاد تخفیف بهای بلیت خط 2 قطار شهری تا 50 درصد  تا زمان بهره برداری از ایستگاه میدان شریعتی  با 16 رای تصویب شد.در ادامه لایحه ای در زمینه صدور مجوزاحداث 13 تصفیه خانه فاضلاب محلی به روش ساخت، بهره برداری و واگذاری در دستور کار قرارگرفت وقدیری طرقی گفت: سوالات و ابهاماتی وجود دارد که باید برطرف شود. این لایحه از دستور کار خارج شد.

اصرار برمصوبه قبلی

دستورسوم این جلسه  اصرار بر مصوبه قبلی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه درباره نامه فرمانداری مشهد در زمینه مصوبه شورا در مورد هبه زمین برای ساخت مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) بود که سهیلی نظریه این کمیسیون را قرائت کرد و به تصویب رسید.در ادامه  نامه شهرداری در خصوص مصوبه شورای شهر مشهد در زمینه بازگشایی معابرقسمت شمالی پادگان لشکر 77 بررسی شد که مصوبه قبلی با اصلاحاتی به تصویب رسید.

اخلاقی در مخالفت گفت: ابطال مصوبه طرح تفصیلی آبشار 2 در خارج از وقت قانونی بوده و ما اکنون کوتاه می آییم به دلیل مصوبه ای که هنوز ابطال نشده است.نخعی راد نیز گفت: کل حقوقی که بایدبابت این اراضی به شهرداری پرداخت می شد 50 میلیارد تومان بود اما بازرسی اعلام کرد 182 میلیارد تومان است که شورا، نظر شهرداری را تایید کرد و بازرسی به هیئت تطبیق گفتند اعتراض کنید. وی افزود: از یک طرف بعضی از اعضای هیئت تطبیق اعتراض داشتند که براساس پپریم نمی توانید حقوق شهرداری را بگیرید و از طرفی اعتقاد داشتند باید حداکثر مبلغ دریافت شود.

نخعی راد تاکید کرد: شورای حل اختلاف در زمان خودش ابطال را انجام نداده و در جلسه ای بوده است که ما نبوده ایم و قرار شد که مجدد بررسی شود.مرتضوی شهردار مشهد نیزگفت: جلسه ای را با ارتش برای شنبه هفته قبل گذاشته بودیم که انجام نشد وبه شنبه هفته آینده موکول شد البته در تهران نیز با امیر صالحی فرمانده نیروی زمینی ارتش جلسه ای داشتیم که تاکیداتی داشتند تا موضوع رفع شود.

شورا به شهرداری تکلیف کرده است که اعمال قانون شود اما هیئت تطبیق اعلام کرده این خلاف قانون است که این از عجایب روزگار است، آیا هر جا اعمال قانون کرده ایم از فرماندار اجازه گرفته ایم؟ اگر به این شکل با مصوبات برخورد شود مصیبت است، واقعا تعجب می کنم که چرا به این شکل سطحی با مصوبات برخوردمی شود. وی تصریح کرد: روز 22 بهمن جلسه حل اختلاف می گذارند و دعوت هم نمی کنند و بعد که اعتراض می شود می گویند، بنای ما براین نیست که با دستگاه های دولتی به خصوص ارتش وارد این موضوعات شویم بلکه با جلسات و گفت و گو رفع خواهد شد.جهانبخش گفت: تاکنون کدام ماده 9 برای دستگاه های نظامی و انتظامی قابل اعمال بوده است؟

در ادامه  نامه فرمانداری درباره مخالفت هیئت تطبیق مصوبات با مصوبه اصلاح مواردی از دفترچه ضوابط محاسبات درآمدی در دستور کار قرار گرفت و اصرار شورا برمصوبه قبلی به تصویب رسید.سهیلی گفت:در ماده 50 قید شده است وضع عوارض جدید باید قبل از 15 بهمن اعلام شود که این مصوبه شورا وضع عوارض جدیدنبوده است. علاوه براین اگر این مصوبه شورا اعمال نشود، افزایش 300 تا 800 درصدی راشاهد خواهیم بود.

اخلاقی نیز گفت:عوارض جدید وضع نکرده ایم اما نحوه محاسبه را تغییر داده ایم.

دیمه کارگفت:تناقض گویی نکنیم و تناقض ننویسیم ، یکی از دفاعیات این بود که افزایش قیمتی اتفاق نمی افتد واکنون که می خواهیم  به نامه   فرمانداری پاسخ بدهند صحبت از افزایش می شود .نخعی رادگفت:افزایش 300 تا 800 درصدی ناشی از مصوبه کمیسیون ماده 64 بوده نه مصوبه شورا. مصوبه شورا کاهش دهنده و محدوده کننده افزایش بوده است.نخعی رادافزود: تبصره ماده 50 قانون مالیات های مستقیم مربوط به وضع عوارض جدید است و ما اصلاح کرده ایم که بیش از نرخ تورم افزایش نیابد، ما برمصوبه اصرار می کنیم.شهردار مشهد نیز گفت: این مصوبه هبه و تخفیف بخشی از عوارض است که شورای شهر این اختیار را دارد.دیمه کارگفت: تغییر قیمت منطقه ای در مسائل مردم تاثیر گذار است و وقتی ابطال شود تاثیرات در زندگی مردم اعمال نخواهد شد.سهیلی گفت: با «پی» و کمیسیون ماده 64 مخالفیم چون مستقیما با مصوبه مجلس مخالفت می کنند و کمیسیون ماده 64 مالیات های مستقیم باید 2 درصد از ارزش ملک را مصوب کند که تخفیف داده و یک درصد را تصویب کرده است که این باعث افزایش 300 تا 800 درصدی می شود که ما داوطلبانه آن را تعدیل کردیم.دیمه کار که در این جلسه با رد مصوبه شورا در هیئت تطبیق موافق بود، در حاشیه جلسه شورا مدعی شد: اگر شورای شهر دفترچه محاسبات درآمدی را تصویب نکند، افزایش قیمت منطقه ای نیز قابل اعمال نیست و نمی تواند افزایش یابد.

افتتاح حساب  برای هزینه بیمه کارگران  به جای واریز به حساب تأمین اجتماعی

در ادامه نظریه کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص طرح یک فوریتی افتتاح حساب در بانک شهر و واریزهزینه بیمه  کارگران در زمان صدور پروانه   به این حساب به جای واریز به حساب تأمین اجتماعی  و ارسال درآمد این حساب طی چک بین بانکی به تامین اجتماعی در دستور کار قرار گرفت و تصویب شد.

بعد از نماز ظهر و عصر که جلسه به ریاست نایب رئیس شورا ادامه یافت، نظریه کمیسیون برنامه  وبودجه در زمینه ارائه تسهیلات به املاک و مستغلات بدون پایانکار ساختمانی در حوزه 4 و 5 درآمدی بررسی و تصویب شد.

هم چنین درادامه آیین نامه ارائه خدمات پزشکی به کارکنان شهرداری به تصویب رسید.

پرسش ها وپاسخ های صریح خبرنگاران با شهردار مشهد درباره هزینه تبلیغات شهرداری در صدا و سیما

شهردار مشهد درباره درست بودن هزینه 5 میلیاردی تبلیغات شهرداری طی چند وقت اخیر، ابتدا گفت که اطلاع ندارم و ریالی از سوی شهرداری پرداخت نشده است و پس از سوال مجدد خبرنگارایسنا، در پاسخ وی گفت: شما مدعی العموم هستید؟ شما قاضی هستید؟ شما سازمان بازرسی هستید؟....

سید صولت مرتضوی شهردار مشهد درحاشیه جلسه علنی روزگذشته شورای شهر مشهد، درپاسخ به سوال خبرنگار ایسنا که پرسید جناب شهردار حدود چندین مرتبه است که ازتلویزیون و شبکه سراسری یک و دو تبلیغاتی از سوی شهرداری پخش و گفته می شود، میزان هزینه ای که به صدا وسیما پرداخت شده 5 میلیارد تومان بوده است  آیا این مسئله درست است؟ گفت: من از چیزی که شما می فرمایید، اطلاعی ندارم. وی درپاسخ به این سوال دیگر خبرنگار ایسنا که یعنی نمی دانید چقدر شهرداری به صدا و سیما پرداخت کرده است؟ اظهارکرد: بابت این برنامه هایی که پخش می شود ریالی از سوی شهرداری پرداخت نشده است این حرف ها چیست که می زنید؟

مرتضوی در پاسخ به این سوال خبرنگارایسنا که یعنی صداوسیما به طور رایگان این ها را پخش می کند؟ صدایش را بلندتر کرد وگفت: من نمی دانم شما بروید از صدا و سیما بپرسید چرا از من می پرسید؟

وی درپاسخ به این گفته خبرنگار ایسنا که «شما شهردارید» اظهار کرد: شما برو از صدا و سیما بپرس چرا پخش می کند؟

وی در پاسخ به خبرنگار ما که  شهرداری یک طرف ماجراست ، گفت: این چه حرفی است که شما می زنید؟

وی در پاسخ به این سوال که «پس شما پولی بابت این ندادید؟»  سوال را قطع کرد و با لحن تندی گفت: آقا جان ما پول دادیم یا ندادیم اطلاعی ندارم....شما مدعی العموم هستید؟

وی در پاسخ به این که  « نه سوال کردند...» گفت: نه شما قاضی هستی؟

وی پس از این که خبرنگار گفت نه، ادامه داد: شما سازمان بازرسی هستید؟؟ خدا خیرتان بدهد شهرداری روابط عمومی دارد...

مرتضوی پس از این توضیح خبرنگار که نماینده مردم در رسانه ها هستیم، اظهار کرد:عزیز دلم؛ از صدا و سیما  پخش می شود شما بخیلی؟شما بخیلی که صدا و سیما کار شهرداری را پخش می کند؟

وی درپاسخ به این توضیح خبرنگارکه "سوال کرده اند، شما به سوال جواب بدهید" گفت: سوال وقتی بی مورد باشد که معنی ندارد...

واکنش 3عضوشورا به مصاحبه شهردار

هم چنین اخلاقی عضو شورا در پاسخ به این سوال که آیا شورای شهر از شهردار در زمینه هزینه برنامه های تلویزیونی شهرداری طی مدت اخیرسوال خواهد کرد؟ گفت: دوستان در جلسات هماهنگی هم گفته اند که هزینه پرداخت به صدا وسیما و افتتاحیه چقدر بوده است و ابهامات و سوالاتی وجود دارد که قرار است گزارش دهند. حجت الاسلام اخلاقی پس از شنیدن فایل صوتی مصاحبه شهردار با خبرنگاران گفت: واقعیت این است که خبرنگاران از مدعی العموم بالاتر هستند، مدعی العموم شخصیت خود را از قانون گذار گرفته اما خبرنگاران شخصیت خود را از مردم گرفته اند. وی درباره رایگان اعلام کردن پخش این برنامه ها توسط صدا و سیما گفت: بعید می دانم که رایگان پخش شده باشد البته از تفاهم نامه کلی آن اطلاع دارم که مبالغی نیز پرداخت می شود اما از این که به چه مبلغی و برای کدام برنامه بوده است اطلاع ندارم. وی درباره مبلغ قرارداد صدا و سیما گفت:برای پخش برنامه در طول سال قراردادی  با صدا و سیما دارند که قول می دهم مبلغ آن را تا پنج شنبه  اعلام کنم.

 وی تصریح کرد: اصل تبلیغات و خبردارشدن مردم از کارها لازم است  اما به کیفیت  و حجم آن انتقاد دارم و گاهی آن را زیاده روی می دانم .

 اخلاقی گفت: اگر با خبرنگاری که نماینده مردم است به تندی و پرخاش صحبت کنیم به مردم جسارت کرده ایم ولی احساس می کنم شهردار متوجه نشده است، باید این گونه هم توجیه کنیم. وی درباره تذکر و سوال از شهردار گفت: مردم محرم هستند و هر چه به انتهای کار می رویم باید شفاف تر عمل کنیم.وی در پاسخ به این سوال که آیا شورا در این زمینه( نظارت)  شفاف عمل کرده است، گفت: شفافیت کامل نبوده است.سهیلی نایب رئیس شورای شهر مشهد نیزدرپاسخ به این سوال که آیا شورای شهر از شهرداری درباره هزینه برنامه های تلویزیونی سوال کرده است یا خیر؟ گفت: بودجه روابط عمومی را کلان و برای کل فعالیت های روابط عمومی در نظر می گیریم و برای روابط عمومی تعیین نمی کنیم که با صدا و سیما و روزنامه ها قرارداد ببندید و وارد این بحث ها نمی شویم. طبیعی است که شهردار هم اطلاع نداشته باشد. وی افزود:طبیعی است که صدا و سیما برنامه  هایی که به سفارش ماست پولش را هم می گیرد.  سهیلی تصریح کرد: در زمان تفریغ بودجه 94 این موارد بررسی و جواب داده خواهد شد. سهیلی پس از شنیدن فایل صوتی مصاحبه خبرنگاران با شهردارگفت: از شهردار سعه صدر بیشتری انتظار داریم. وی یادآورشد: این که رسانه ها مصرباشند و سوال کنند  به صدا  وسیما پول داده شده یا نه، حق رسانه هاست و جای ناراحتی ندارد.هم چنین فیاضی عضو شورای شهر گفت: رسانه ها نماینده افکار عمومی هستند و نباید تصور کنیم که اگر سوالی می پرسند در جایگاه قاضی و یا دستگاه های بازرسی هستند.وی تصریح کرد: وظیفه خبرنگار طرح سوال و وظیفه مدیران پاسخ دادن به آن ها است.آقای شهردار در پاسخ به سوال خبرنگاران می توانست اعلام کند که اطلاعات لازم را فعلا در دست ندارم و جواب آن را در آینده اعلام خواهم کرد. اینگونه سخن گفتن با خبرنگاران دور از انتظار بوده و جالب نیست. وی تصریح کرد: بنده به عنوان عضو شورای شهر و نماینده مردم در جلسه آتی شورای شهر این موضوع را مطرح کرده و از شهرداری می خواهم که اطلاعات لازم را در رابطه با تبلیغات این مجموعه به شورای شهر و خبرنگاران اطلاع رسانی کند، همواره به نظر رسانه ها به عنوان نماینده افکار عمومی باید احترام گذاشت و جایز نیست که با این ادبیات پاسخ آن ها را بدهیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: