مدیر اجرایی صنف رنگ‌فروشان تهران با بیان اینکه تذکرات لازم به فروشندگان «اکیل و سرنج» داده شده، گفت: برخی گمان می‌کنند این مواد پس از پرتاب، منفجر می‌شوند در صورتیکه ممکن است هنگام فعل و انفعالات این دو ماده جرقه و انفجار ایجاد شود.

به گزارش ثامن پرس،سعید میرزاییدرباره خطرات نگهداری مواد محترقه و «اکیل و سرنج» در منازل اظهار کرد: شهروندان در چهارشنبه آخر سال مراسم برگزار و شادمانی می‌کنند اما متأسفانه در سالهای اخیر نحوه برگزاری این مراسم و شادمانی عوض شده و مواد محترقه و خطرناک وارد این مراسم شده است.

مدیر اجرایی صنف رنگ‌فروشان تهران ادامه داد: اکیل و سرنج یکی از مواد خطرناکی است که وارد مراسم چهارشنبه آخر سال شده که البته هر کدام از این مواد به تنهایی خطری برای مردم و واحدهای صنفی ندارند اما بر اساس یک سری فرمولهای شیمیایی ادغام این دو ماده با یکدیگر مشکلات و خطراتی به وجود می‌آورد لذا هم مردم و هم فروشندگان این مواد باید نکات لازم را مدنظر قرار دهند.

وی با اشاره به تذکرات لازم به فروشندگان این مواد خاطرنشان کرد: از قبل از اسفند ماه مکاتباتی با اعضای اتحادیه صنف رنگفروشان شده و به آنها اعلام شده که این مواد (اکلیل و سرنج) به فروش نرسد و در صورت فروش نیز، این کار با مراقبت خاصی انجام شود، از خریداران کارت ملی تقاضا، به آنها فاکتور رسمی ارائه و تعهداتی از آنها گرفته شود.

میرزایی تصریح کرد: مکان نگهداری این مواد باید در فضای مناسب و خنک باشد و ملاحضات لازم صورت گیرد حتی اگر این دو ماده به مقدار کمی کنار هم قرار گیرند، بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی دچار جرقه و آتش‌سوزی می‌شوند، اگر این مواد به مقدار زیاد نیز در کنار هم قرار بگیرند، شرایط نگهداری آنها مهیا نباشد و افرادی که با این مواد سروکار دارند، اطلاعات کافی در مورد فعل و انفعالات آنها نداشته باشند، باعث انفجار خواهد شد.

مدیر اجرایی صنف رنگ‌فروشان تهران متذکر شد: استفاده از این مواد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، در موارد بسیاری افراد هنگام ترکیب این دو ماده به دلیل شرایط نامناسب محیط و عدم اطلاع از واکنشهای شیمیایی دچار حادثه می‌شوند، برخی گمان می‌کنند فقط این مواد به هنگام عمل کردن و پس از پرتاب دچار جرقه و انفجار می‌شوند در صورتیکه ممکن است هنگام فعل و انفعالات این دو ماده جرقه، انفجار و اشتعال به وجود بیاید.

انتهای پیام/

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: