واردات سنگ‌های فیروزه مصنوعی به‌صورت قاچاق و حتی از مبادی رسمی باعث تعطیلی کارگاه های فیروزه تراشی در استان خراسان شده است.

به گزارش ثامن پرس، هنر فیروزه‌تراشی ازجمله هنرهای ارزشمند در ایران بوده که در خطه خراسان قدمتی افزون بر پنج هزار سال دارد. فیروزه‌تراشی در هنرهای دیگری همچون فیروزه کوبی، حکاکی روی فیروزه و تابلو فیروزه نیز نمایان می‌شود و این هنر را به‌مراتب زیباتر به نمایش می‌گذارد.

معدن فیروزه نیشابور از منحصربه‌فردترین معادن این سنگ در جهان با کیفیت و رنگ بی‌همتا می‌باشد و این خود موجب توجه مردم و صنعتگران به این جواهر شده و پیشه بسیاری از اهالی خراسان در سالیان متمادی کار در این حوزه بوده است.

به‌رغم قابلیت منحصربه‌فرد خراسان رضوی به خاطر معدن یکی از منحصربه‌فردترین سنگ‌های قیمتی، تراشکاران فیروزه با مشکلات فراوانی روبرو هستند و در این میان فیروزه‌تراشی مشهد به‌عنوان قلب تپنده این هنر، این روزها ضربانی کند و نامتوازن دارد.

واردات بی رویه فیروزه به بهای رکود صنعت و معدن داخل

بنا بر گفته‌ی عبدالصمد رحیمی مقدم رئیس اتحادیه فیروزه تراشان، تا دو سال پیش 319 کارگاه تراش فیروزه در خراسان رضوی دایر بوده که از این منظر مقام نخست کشور محسوب می‌شده اما امروز به دلیل تداوم مشکلات مزمن سال‌های قبل، از این تعداد تنها 100 کارگاه فعال فیروزه‌تراشی در خراسان باقی‌مانده است.

از دلایل این تغییر شغل در این صنف می‌توان واردات سنگ‌های فیروزه مصنوعی به‌صورت قاچاق و حتی از مبادی رسمی دانست. به گفته‌ی کارشناسان اکنون دو نوع فیروزه مصنوعی چینی و آمریکایی در بازار موجود می‌باشد که کیفیت هر دو، از نوع ایرانی آن پایین‌تر است.

واردات بی رویه فیروزه به بهای رکود صنعت و معدن داخل

همچنین افزایش قاچاق سنگ فیروزه خام از ایران به خارج کشور و نیز ورود قاچاق همان سنگ پس از تراش و پرداخت، به ایران از دیگر دلایل تعطیلی کارگاه‌های فیروزه‌تراشی در ایران و به‌خصوص خراسان است.

از دیگر مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد سازوکار نامناسب توزیع و مزایده آن بر سر معدن بوده که اغلب سبب گران‌تر شدن مواد اولیه برای تولیدکنندگان و کارگاه‌هایی است که در این بخش فعالیت دارند. درواقع بیشتر از تولیدکنندگان، تجار برای خرید فیروزه در مزایدات شرکت کرده و مشکلاتی را برای تأمین مواد اولیه ایجاد می‌کنند و فعالان در این عرصه مجبور به تأمین مواد موردنیاز خود هستند و درنتیجه به واردات فیروزه‌های آمریکایی و یا چینی روی می‌آورند.

انتظار می‌رود دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت با ورود حساب‌شده به این موضوع مشکلات فعالان این هنر باستانی را حتی‌الامکان مرتفع نمایند تا دیگر شاهد نابودی و قاچاق مواردی که جزئی از فرهنگ ملی ایران است نباشیم.

واردات بی رویه فیروزه به بهای رکود صنعت و معدن داخل

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: