رزمایش مشترک ترکیه و عربستان موسوم به «گرگ صحرا» در حالی در ترکیه آغاز شد که این پنجمین رزمایش مشترک دو طرف در ۱۵ ماه گذشته است.

به گزارش ثامن پرس،به نقل از روزنامه رأی الیوم، رزمایش مشترک عربستان و ترکیه در خاک این کشور اولین تمرین مشترک نظامی دو طرف در سال 2017 و پنجمین رزمایش آنان در طول 15 ماه گذشته است.

این رزمایش کمتر از دو ماه پس از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عربستان، بحرین و قطر صورت گرفته است.

سیر صعودی روابط ترکیه و عربستان

روابط عربستان و ترکیه از زمان ریاست جمهوری اردوغان در اوت 2014 تا و نیز پادشاهی ملک سلمان بن عبدالعزیز از ژانویه 2015 شاهد گسترش زیادی بوده است.

این توسعه روابط یک سال پیش با امضای صورت‌جلسه تشکیل شورای هماهنگی سعودی ــ ترکی با حضور ملک سلمان و اردوغان به اوج رسید.

گسترش همکاری نظامی؛ چهار رزمایش در یک سال

مرحله نخست شورای هماهنگی ترکیه و عربستان چند ماه پیش در آنکارا برگزار شد و به این ترتیب روابط دو طرف به‌سمت هرچه نزدیک شدن پیش رفت و با گسترش آن همکاری مشترک در تمام زمینه‌ها به‌ویژه در بخش نظامی تقویت شد تا جایی که عربستان و ترکیه در سال 2016 چهار رزمایش مشترک برگزار کردند.

از جمله مانورهای مشترک دو طرف مشارکت نیروی هوایی عربستان در رزمایش «النور» بود که در سال 2016 در پایگاه نظامی قونیه در مرکز ترکیه برگزار شد.

این رزمایش دو هفته پس از تمرین نظامی «شاهین آناتول 4» در ماه می همان سال برگزار شد.

ترکیه نیز در ماه مارس 2016 در رزمایش «رعد شمال» در شمال عربستان با حضور 20 کشور جهان از جمله نیروهای موسوم به سپر جزیره مشارکت کرد.

انتهای پیام/*

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: