«قطره‌قطره جمع گردد، وانگهی سیلاب شود»، این حکایت سیل و طوفان در شمال غرب ایران است، حادثه تلخی که حالا هم بیش از ۴۰ کشته دارد و هم احتمالا میلیاردها تومان خسارت.

به گزارش ثامن پرس،هواشناسی از بارندگی در نیمه غربی ایران خبر داده بود، بارانی که با استمرار چندین ساعته سیل به راه انداخت، آذربایجانی‌ها شب و روز گذشته را با خسارت سیلاب به سر کردند و تعداد کشته‌ها و مفقودان سیل هم افزایش یافت تا ایران عزادار شود.

اما همه ماجرای سیل قربانیان آن در کردستان، آذربایجان شرقی و غربی نیست، در اردبیل قطعی برق برخی مشترکان این استان را با مشکل مواجه کرد و خبرهایی از قطع راه ارتباطی در برخی شهرستان‌های آذربایجان غربی نیز مخابره شد، از شب و روز گذشته تیم‌های امداد و نجات راهی روستاها شده و مشغول برآورد خسارات سیلاب و طوفان در مناطق مختلف هستند.

این روایتی کوتاه از وضعیت سیلاب روز جمعه در غرب کشور است، اما سازمان هواشناسی امروز هم نسبت به بروز بادهای توفانی، صاعقه، شکستن درختان و بروز سیلاب در استان‌های غربی کشور و همچنین دامنه‌های البرز ازجمله در استان تهران هشدار داده است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: در حال حاضر تصاویر ماهواره هواشناسی بیانگر پوشش ابرهای جوششی در استان‌های غربی کشور است. همچنین تصاویر رادار هواشناسی و  گزارش‌های ایستگاه‌های هواشناسی بیانگر بارش باران  در برخی استان‌های غرب کشور در ایلام و کرمانشاه و دامنه‌های جنوبی البرز در استان قزوین است.

سازمان هواشناسی نسبت به بروز بادهای توفانی، صاعقه، شکستن درختان و بروز سیلاب در استان‌های غربی کشور و همچنین دامنه‌های البرز ازجمله در استان تهران هشدار داداحد وظیفه هشدار داد: امروز شنبه انتظار می‌رود با تداوم جریان‌های گرم و مرطوب و گذر ناوه تراز میانی سبب بارش‌های رگباری توأم با رعدوبرق و باد شدید موقت، موجب آب‌گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها در کرمانشاه، نیمه جنوبی کردستان، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، نیمه جنوبی همدان، مرکزی،  شرق گیلان،  غرب مازندران  و دامنه‌های البرز در استان‌های  قزوین، البرز و تهران شود.

وظیفه تأکید کرد: انتظار می‌رود در روز یکشنبه نیز بارش‌های رگباری توأم با رعدوبرق و باد شدید موقت، موجب آب‌گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل ، جنوب لرستان، شمال خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری، جنوب همدان، مرکزی،  شرق گیلان،  غرب مازندران و دامنه‌های البرز در استان‌های  قزوین، البرز و تهران شود. مهم‌ترین مخاطره این‌گونه سامانه‌های همرفتیبارش‌های شدید موقت، وقوع صاعقه و تندباد شدید موقت و توفان تندری است که می‌تواند منجر به سیلاب و شکستن درختان شود و رعایت توصیه‌های مشابه امروز برای فردا نیز ضروری است.

از دستور معاون رئیس‌جمهور تا تأکید مراجع

اما وضعیت سیلاب در برخی استان‌های نیمه غربی کشور موجب شد معاون اول رئیس‌جمهور در تماس‌های تلفنی جداگانه با استانداران آذربایجان غربی و شرقی، در جریان آخرین وضعیت خسارات وارده ناشی از جاری شدن سیل در این دو استان قرار گیرد.

 اسحاق جهانگیری در این تماس‌های تلفنی بر ضرورت بسیج همه امکانات برای امدادرسانی به سیل‌زدگان، رسیدگی فوری به وضع آسیب دیدگان و یافتن مفقودان تأکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور خواستار آماده‌باش کامل نیروهای امدادی استان برای تأمین امنیت مردم شدمعاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ستاد مدیریت بحران استان و نیروهای امدادی باید تمام تلاش خود را برای ساماندهی این وضعیت و کمک به آسیب دیدگان حادثه سیل به کار گیرند، خواستار آماده‌باش کامل نیروهای امدادی استان برای تأمین امنیت مردم شد و بر لزوم رسیدگی فوری به وضعیت سیل‌زدگان و جبران خسارات وارده به هم‌وطنانمان در این دو استان تأکید کرد.

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران هم که به دنبال بارندگی‌ها و سیلاب‌های رخ‌داده در آذربایجان شرقی، بنا به تأکید وزیر کشور برای رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان در این استان حضور یافته است در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار داشت: با ورود سامانه بارشی از دیروز به کشور، پنج استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان و زنجان تحت تأثیر قرار گرفت.

همچنین یکی از مراجع تقلید در پیام تسلیتی به خانواده‌های داغدار سیل‌زدگان در استان‌های آذربایجان، از مسئولان و مردم درخواست کرد که به مشکلات آنان سریعاً رسیدگی کنند.

آیت‌الله‌العظمی جعفر سبحانی در پیامی تأکید کرد: به‌حکم این‌که همه مسلمانان موظف به حمایت همه‌جانبه از مصیبت‌زدگان هستند و چون حکم یک پیکر را دارند، از مسئولین ذی‌ربط و تمامی ارگان‌ها و مردم شریف منطقه درخواست می‌کنم به رفع مشکلات آنان سریعاً رسیدگی کنند، ان‌شاءالله در این راه مأجور و مثاب هستند.

۳۰ جسد تشخیص هویت شد

سازمان پزشکی قانونی کشور نیز اعلام کرده است: از صبح امروز تاکنون ۱۸ جسد از قربانیان سیل عجب‌شیر و ۷ قربانی سیل در آذرشهر برای شناسایی به پزشکی قانونی منتقل شدند و کار تعیین هویت روی آن‌ها انجام گرفت.

بر اساس اخبار موجود ۹ جسد دیگر در عجب‌شیر و دو جسد در آذرشهر طی عملیات جستجو پیداشده که در حال انتقال به پزشکی قانونی است.

در استان کردستان نیز به دنبال وقوع سیل چهار جسد در شهرستان سقز و یک جسد در بانه یافت و به پزشکی قانونی ارجاع شد که نسبت به شناسایی این اجساد اقدام شده است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور هم هیئتی را به ریاست مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو مأمور کردحجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور هم هیئتی را به ریاست مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو مأمور کرد که با حضور و سرکشی در ‏استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و همچنین اردبیل، به روند امدادرسانی به سیل‌زدگان رسیدگی و اقدامات انجام‌شده را گزارش دهند.‏

اما در این گزارش مروری خواهیم داشت به آخرین اخبار از وقوع سیلاب در نیمه غربی کشورمان.

آذربایجان شرقی؛ عزای عمومی

سیل روز گذشته خسارت جانی و مالی زیادی به مناطق مختلف آذربایجان شرقی وارد کرد که هنوز برآوردی از میزان خسارات اعلام‌نشده و در این میان بیشترین تلفات و مفقودهای این حادثه تلخ از شهرستان‌های عجب‌شیر و آذرشهر گزارش‌شده است.

وضعیت تلفات ناشی از وقوع سیل در این استان به‌گونه‌ای است که فردا مورخ ۲۷ اردیبهشت ۹۶ به دلیل حادثه جان باختن تعدادی از هم‌وطنان در سیل توسط نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی عزای عمومی اعلام‌شده است.

خلیل ساعی مدیرکل بحران استانداری آذربایجان شرقی افزود: تاکنون جسد ۱۶ نفر در شهرستان عجب‌شیر پیداشده‌اند. نیروهای ارتش، سپاه و هلال‌احمر در مناطق سیل‌زده در تلاش برای پیدا کردن اجساد جان‌باختگان دیگر این حادثه هستند. همچنین از ۱۷ نفر مفقودی در شهرستان آذرشهر تاکنون جنازه چند نفر از سیل‌زدگان پیداشده است

وی ادامه داد: بالگردهای اورژانس، هلال‌احمر و هوانیروز در جستجوی خودروهای گرفتار در سیل  هستند.

مدیرکل بحران استانداری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: میزان خسارت واردشده براثر سیل در شهرستان‌های استان هنوز ارزیابی نشده است.

 

ساعی همچنین در ادامه نجات جان مفقودشدگان را یکی از ضروری‌ترین اقدامات امدادگران مستقر در شهرستان‌های سیل‌زده عنوان کرد و افزود: نجات جان سیل‌زدگان و پیدا کردن اجساد و تعیین تکلیف مفقودی‌ها در اولویت اصلی ما قرار دارد و پس از یافتن اجساد مفقودی اقدام به ارزیابی خسارت‌های واردشده براثر سیل خواهیم کرد.

مسئول روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر آذربایجان شرقی هم از پیدا شدن ۱۴ جسد مفقودشدگان براثر سیل در شهرستان‌های عجب‌شیر و آذرشهر خبر داد.

تاکنون جسد ۲۸ نفر از سیل‌زدگان شهرستان‌های عجب‌شیر و آذرشهر در استان پیداشده استمعاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی هم به رسانه ها گفته است: با تلاش نیروهای امدادی و نظامی تاکنون جسد ۲۸ نفر از سیل‌زدگان شهرستان‌های عجب‌شیر و آذرشهر در استان پیداشده است.

یدالله اللهیاری فرماندار آذرشهر هم با یادآوری اینکه بارش باران روز گذشته در طول ۴۰ سال گذشته در آذرشهر بی‌سابقه بوده است، گفته است: با توجه به حجم سنگین بارش‌ها و ایجاد سیلاب برخی همشهریان اقدام به گرفتن عکس در کنار رودخانه کرده‌اند که این امر موجب شده موج دوم سیل خودروهای آن‌ها را با خود ببرد.

محمدصادق پور مهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه ستاد بحران در عجب‌شیر و آذرشهر تشکیل‌شده است،  اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های اداره کل هواشناسی بارش باران اعلام‌شده بود و امروز در استان بیش از ۴۰ میلی‌متر بارندگی اعلام‌شده است که این میزان در طول چند سال اخیر بی‌سابقه است.

وی با بیان اینکه متأسفانه به خاطر عکس گرفتن مردم در کنار سیل، خودروهای آن‌ها توسط آب مفقودشده است گفت: فرمانداری و نیروهای امدادی شهرستان‌ها در حال امدادرسانی هستند.

آذربایجان غربی؛ مرگ پسربچه

در آذربایجان غربی هم به دنبال بارش‌های شدید باران و وزش باد طی دو روز پنجشنبه و جمعه، یک پسربچه ۱۴ ساله جان خود را از دست داد و برخی از مسیرهای ارتباطی شهرستان‌ها و روستاها تحت تأثیر طغیان رودها قرارگرفت و خساراتی به پل‌ها وارد شد که موجب قطع ارتباط با مرکز استان شده است.

در حال حاضر سه شهرستان ارومیه، نقده و اشنویه گرفتار سیلاب شده و متحمل بیشترین خسارات در بین دیگر شهرستان‌های آذربایجان غربی شده‌اند که با یاری امدادگران امدادرسانی، انتقال و اسکان اضطراری مصدومان و حادثه دیدگان، درصد خسارات به حداقل خود رسیده است.

اولین حادثه برای شروع عملیات نجات ساعت ۹:۵۰ دقیقه صبح ۲۵ فروردین برای شهرستان اشنویه در پی وقوع سیل اعلام شد که مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر به همراه اکیپ پشتیبانی امدادی برای کنترل و هدایت عملیات در منطقه حضور یافت.

به گفته وی برخی از پل‌ها و معابر اصلی اشنویه در جریان شدید سیل قرارگرفته و تردد را برای مردم دشوار کرده است که عوامل امدادی و نهادهای مرتبط با تلاش‌های بی‌وقفه خود درصدد جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی و رفع مشکل حادثه دیدگان هستند.

محمودی از وقوع سیل در شهرستان‌های ارومیه و نقده خبر داده و افزود: روستاهای ارومیه و نقده نیز بر اثر بارش‌های شدید باران دچار آب‌گرفتگی و جاری شدن سیل شده است که امدادرسانی در این نقاط نیز با حداکثر توان ادامه دارد.

وی گفت: در این عملیات بیش از ۶۰ نیروی امدادی و ۱۵ خودرو با تمامی تجهیزات حضورداشته و به دو هزار و ۹۷ نفر خانوار به استعداد ۸ هزار و ۳۴۲ نفر حادثه‌دیده امدادرسانی کرده و همچنان در حال ادامه هستند.

پل هاشم‌آباد در روستای هاشم‌آباد منطقه مرگور ارومیه که تنها راه ارتباطی با مرکز استان بوده بر اثر شدت‌جریان سیل به‌صورت کامل تخریب‌شده و راه ارتباطی ۳۶ روستا قطع‌شده است که فعلاً امدادرسانی از طرف اشنویه به منطقه مرگور جریان دارد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: در پی بارندگی‌های اخیر دو روز گذشته در آذربایجان غربی سه پل در جاده‌های استان تخریب‌شده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی بابیان اینکه ۶۰ روستای استان دچار آب‌گرفتگی شده است، اظهار داشت: بیشترین این روستاها در حوزه شهرستان ارومیه قرار دارند که ۸۰۰ نفر از عوامل راهداری در همه محورهایی که دچار آب‌گرفتگی شده‌اند، حضورداشته و نسبت به انجام عملیات راهداری اقدام می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی در پی بارندگی‌های اخیر، طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی و امام‌جمعه ارومیه، پیامی صادر کردحجت‌الاسلام سید مهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی در پی بارندگی‌های اخیر، طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی و امام‌جمعه ارومیه، پیامی صادر کردند.

امام‌جمعه ارومیه در پیام خود آورده است: خبر انسداد چندین راه روستایی و تخریب بخشی از زیرساخت‌های ارتباطی در برخی بخش‌های استان دردآور است. این‌جانب با ابراز همدردی با انسان‌های شریفی که از بارش‌های اخیر صدمه‌دیده‌اند، ایشان را به صبر در محنت و تشکر از حضرت احدیت بابت ارزانی داشتن نعمت باران دعوت می‌کنم و از مسئولان درخواست دارم با سرعت و دقت مسائل پیش‌آمده را بررسی و در راستای مرتفع کردن مشکلات اقدام کنند.

همچنین بارش شدید باران در دو روز گذشته موجب طغیان رودخانه نازلوچای و رودخانه‌های بخش سیلوانای ارومیه شد. بر اساس اعلام روابط عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان، تمامی مقاطع تحصیلی منطقه سیلوانا امروز شنبه ۲۶ فروردین در نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل شد. 

تندباد اردبیل و قطعی برق

در استان اردبیل نیز مطابق اخطاریه‌های هواشناسی وقوع تندباد در اغلب شهرهای استان اردبیل پیش‌بینی‌شده بود. به‌طوری‌که از صبح جمعه بادهای تند وزیدن گرفته و رفت‌وآمد شهروندان را مختل کرد.

از سویی وزش بادهای تند موجب شد برخی درختان در معابر شکسته و قطعی‌های مقطعی برق تجربه شود. تندباد که همراه با گردوخاک بود، رفت‌وآمد مردم در سطح شهر را دچار مشکل کرده و موجب خسارات جزئی به تأسیسات شهری نیز شده است.

فرماندار مشگین شهر گفت: تندبادهای گرم موجب آب شدن سریع برف‌ها و کدورت آب ورودی به تصفیه‌خانه شهر شده است.

فرماندار سرعین هم از تخریب مدرسه کانکسی روستای تازه کند سرعین به دلیل وقوع تندباد خبر داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل از وقوع سیل در شهرستان نیر و خسارت به مزارع کشاورزی خبر داد و گفت: علاوه بر قطعی‌های مقطعی برق در شهرستان مشگین شهر در روستای کمی آباد و شهرک سینا شاهد قطعی برق بودیم.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل هم گفته است که وقوع تندباد در استان طی دو روز آینده نیز تداوم خواهد داشت.

علی دولتی مهر تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته شاهد وقوع پدیده تندباد در استان بودیم که بیشترین سرعت آن با ۱۳۰ کیلومتر در ساعت در مشگین شهر و کمترین با ۵۰ کیلومتر در ساعت در بیله سوار و خلخال به ثبت رسیده است.

وی افزود: سرعت تندباد در پارس‌آباد ۵۸ کیلومتر در ساعت، در گرمی ۹۷ کیلومتر در ساعت، در سرعین ۷۲ کیلومتر در ساعت، در نیر ۸۶ کیلومتر در ساعت، در اردبیل ۱۲۲ کیلومتر در ساعت، در فرودگاه اردبیل ۶۱ کیلومتر در ساعت، در نمین ۹۰ کیلومتر در ساعت و در فیروزآباد کوثر ۶۵ کیلومتر در ساعت محاسبه شد.

البرز، هشدار هواشناسی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی در استان و همچنین کاهش دید افقی در جاده‌های کوهستانی خبر داد.

مهدی مهرور پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آسمان استان طی امروز و فردا نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش‌های رگباری کوتاه‌مدت و نسبتاً شدید خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه شدت بارش‌ها در ارتفاعات و جاده‌های کوهستانی استان بیشتر خواهد بود، گفت: وزش بادهای لحظه‌ای شدید در دشت‌های جنوبی البرز پیش‌بینی می‌شود.

مهرور با اشاره به بارش تگرگ در ارتفاعات استان، گفت: در پاره‌ای مناطق احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی وجود دارد همچنین در جاده‌های کوهستانی کاهش دید افقی، لغزندگی و اختلال در تردد پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از مدیران دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان خواست به‌منظور فراهم کردن تمهیدات موردنیاز برای مقابله با حوادث و کاهش خسارات احتمالی تدابیر لازم را بی اندیشند.

اداره کل هواشناسی استان البرز هم با توجه به بارش‌های شدید طی دو روز آینده سیلابی شدن رودخانه‌ها و وقوع صاعقه و تندباد شدید را پیش‌بینی کرد.

ایلام، ورود سامانه بارشی

در استان ایلام هم سرپرست پلیس‌راه از مه گرفتگی و کاهش دید در جاده‌های مناطق کوهستانی استان ایلام خبر داده است.

 رضا همتی زاده امروز دراین‌ارتباط اظهار داشت: هم‌اکنون شاهد بارش باران به‌ویژه در شهرستان‌های حوزه شمالی این استان هستیم.

وی عنوان کرد: توده بارشی که از روز گذشته وارد آسمان استان شده که باعث مه گرفتگی و کاهش دید برای رانندگان در جاده‌های مناطق کوهستانی همچون گردنه‌های قلاجه و قلندر شده است که می‌تواند شرایط را برای بروز سوانح رانندگی مستعد کند.

وی با اشاره به اینکه بارش‌های بهاری ممکن است حالت سیلابی پیدا کنند، از عموم مردم به‌ویژه افرادی که در مسیرهای حاشیه رودخانه‌ها رانندگی می‌کنند، خواست از تجمع در این مناطق اجتناب کنند تا شاهد بروز سانحه ناگواری نباشیم.

بوشهر، خلیج فارس مواج می شود

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر هم از وزش باد شدید در استان خبر داد و گفت: خلیج‌فارس مواج و متلاطم می‌شود.

نادر شفیع‌خدایی اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده افزایش تدریجی سرعت وزش باد شمال غربی از عصر امروز تا چند روز آینده است.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر اضافه کرد: همچنین طی این مدت با توجه به وزش شدید باد در مناطق مستعد تولید گردوخاک و کاهش کیفیت هوا، دور از انتظار نیست.

وی افزود: با توجه به افزایش ناپایداری‌های جوی و در پی آن افزایش باد و تداوم وزش باد شدید شمالی طی روزهای یک‌شنبه تا اوایل روز سه‌شنبه نسبت به تلاطم دریا و افزایش ارتفاع موج دریا طی این مدت، هشدار داده می‌شود.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در روزهای یکشنبه و دوشنبه در سواحل استان سرعت باد به بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج به بیش از ۲.۵ متر افزایش یابد.

شفیع‌خدایی بیان کرد: بر همین اساس توصیه می‌شود طی مدت‌زمان مذکور از ترددهای دریایی غیرضروری به‌ویژه تردد شناورهای کوچک و تفریحی خودداری شود. 

چهارمحال، باران و غبار

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری هم گفت: ریز گردهای کشور عراق وارد چهارمحال و بختیاری شده و وضعیت هوای این استان در وضعیت ناسالم قرارگرفته است.

شاهرخ پارسا با اشاره به اینکه ریزگردهای کشور عراق وارد چهارمحال و بختیاری شده است و وضعیت هوای این استان در وضعیت ناسالم قرارگرفته است، اظهار داشت: هوای چهارمحال و بختیاری برای پنجمین روز متوالی ناسالم گزارش می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی بیانگر ورود یک سامانه بارشی به استان از اواخر وقت امروز شنبه است که به‌تناوب تا اواسط هفته رگبار و رعدوبرق، در ارتفاعات شمال غرب بارش برف، وزش باد نسبتاً شدید و در مناطق مستعد بارش تگرگ را در پی خواهد داشت.

خراسان شمالی، افزایش ناپایداری های جوی

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی هم گفت: با افزایش شدت ناپایداری‌های جوی طی ۲۴ ساعت آینده، احتمال وقوع آب‌گرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌های استان وجود دارد.

مجتبی جلالی اظهار کرد: نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی و همچنین تصاویر دریافتی از ماهواره، بیانگر ورود سامانه بارشی به خراسان شمالی است.

جلالی تصریح کرد: پیامد این سامانه بارشی، وزش باد شدید، افزایش ابر، رگبار باران و در پاره‌ای از نقاط همراه با رعدوبرق است.

وی بابیان اینکه این سامانه از امروز شنبه تا ۲۴ ساعت آینده در خراسان شمالی فعال است، گفت: بانفوذ هوای سرد و جریانات شمالی، فردا یکشنبه برشدت ناپایداری‌ها افزوده می‌شود.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی با اشاره به کاهش ۶ تا ۸ درجه‌ای دمای هوا طی این مدت، نسبت به وقوع روان آب، آب‌گرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌های خراسان شمالی هشدار داد.

زنجان، لغزندگی جاده ها

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان نسبت به وقوع وزش باد شدید در استان زنجان هشدار داد و گفت: با توجه به بارش باران و وقوع وزش باد شهروندان زنجان از تردد در مکان های مخروبه خودداری کنند.

صفی الله کرامتی نسبت به وزش باد شدید در استان زنجان طی چند روز آینده هشدار داد و اظهار کرد: با توجه به گزارش هواشناسی وزش باد شدید در استان زنجان به ۷۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد که در این میان شهروندان زنجانی تمهیدات ایمنی را لحاظ کرده و از تردد در ساختمان‌های نیمه‌کاره خودداری کنند. 

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: شهروندان زنجانی با توجه به وزش باد شدید در استان از تردد در محدوده ساختمان‌های نیمه‌کاره ، درختان فرسوده و مقابل شیشه‌ها تردد نکنند.

رئیس پلیس‌راه استان زنجان هم گفت: با توجه به بارش باران سطح جاده‌ها در استان زنجان لغزنده است.

کردستان، ۵ کشته در سیلاب

مدیرکل مدیریت بحران کردستان از شکستگی چندین پل و جاده در روستاهای شهرستان سقز براثر سیل خبر داد و گفت: روز گذشته هم ۵ نفر در استان جان خود را از دست دادند.

آرتیکاس اقبال گفت: روز گذشته یکی نفر از اهالی  روستای «ششه» از توابع شهرستان بانه در رودخانه برویشکانی این شهرستان جان خود را از دست داد.

روز گذشته ریزش و رانش خاک دیوارشمالی پارک کوثر سقز در حاشیه رودخانه، منجر به مرگ چهار نفر شدوی عنوان کرد: همچنین روز گذشته ریزش و رانش خاک دیوارشمالی پارک کوثر سقز در حاشیه رودخانه، منجر به مرگ چهار نفر شد.

وی با اشاره به اینکه امروز تنها در شهرستان سقز  وقوع سیل گزارش‌شده است، اظهار داشت: امروز تاکنون  گزارش فوتی ناشی از سیل نداشتیم ولی شستگی چندین پل و جاده در روستاهای شهرستان سقز اتفاق افتاده که هنوز گزارشی از خسارت‌های آن داده نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران کردستان بابیان اینکه همه نیروهای ستاد بحران استان برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی آمادگی کامل دارند، بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی اداره کل  هواشناسی استان بارش تا ظهر فردا در استان ادامه دارد لذا باید مردم به هشدارهای داده‌شده توجه و از توقف در مسیر رودخانه‌ها پرهیز کنند.

کرمانشاه، آبگرفتگی معابر

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه هم گفت: در برخی نقاط استان کرمانشاه آب‌گرفتگی معابر عمومی و رگبار تگرگ تا صبح فردا پیش‌بینی می‌شود.

محمد خسروی اظهار داشت: بر اساس آخرین تحلیل از داده‌های هواشناسی، هوای استان کرمانشاه طی امروز تا صبح فردا یکشنبه ابری در بعضی ساعات همراه با بارندگی، رعدوبرق و در برخی نقاط با آب‌گرفتگی معابر عمومی و احتمالاً رگبار تگرگ پیش‌بینی می‌شود. 

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه بیان کرد: امکان تشکیل مه صبحگاهی فردا به‌ویژه در مناطق سردسیر و کوهستانی استان چندان دور از انتظار، نیست.

خسروی گفت: از بعدازظهر فردا تا روز سه‌شنبه، با کاهش ناپایداری جو، شاهد افزایش تدریجی دمای هوای روزانه در سطح استان خواهیم بود.

وی بیشترین میزان بارندگی طی ۲۴ ساعت گذشته در استان را جوانرود با ۲۸.۴ میلی‌متر و روانسر با ۲۵.۳ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: میانگین بارش‌ها نیز ۱۲.۴ است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: