معاون وزیر امور خارجه در واکنش به سوالی درباره دستگیری عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان به‌اتهام جاسوسی، گفت: بنده در مقامی نیستم که بخواهم این موضوع را تایید یا رد کنم

به‌گزارش ثامن پرس، عباس عراقچی پنجشنبه گذشته در حاشیه همایش بررسی آثار و پیامدهای برجام باعنوان «برجام، گذشته، حال و آینده»، در جمع خبرنگاران افزود: درباره جاسوس‌بودن آقای دری‌اصفهانی بنده تنها حرف و شایعه شنیدم و امیدوارم مراجعی که باید پاسخ‌گو باشند، رسما دراین‌خصوص توضیح بدهند.

وی افزود: اگر جاسوسی دستگیر شده یا نشده، باید قوه‌قضائیه و نهادهای امنیتی درمورد آن توضیح دهند و صرفا نمی‌توان به شایعات اکتفا کرد.

عراقچی با تاکید بر اینکه بنده در مقامی نیستم که دستگیری کسی را تایید یا تکذیب کنم، گفت: ما نه وظیفه داریم و نه دارای ابزار هستیم که بخواهیم کسی را دستگیر کنیم و این امر برعهده نهادهای امنیتی است که از نفوذ دشمن جلوگیری کنند.

بدعهدی‌های طرف مقابل به هیئت نظارت بر برجام گزارش می‌شود

وی در پاسخ به سوالی درباره واکنش هیئت‌نظارت بر برجام به بدعهدی‌های طرف مقابل، اظهار کرد: رفتار طرف مقابل و بدعهدی‌ها، بدحسابی‌ها و کوتاهی‌های آن‌ها توسط وزارت امور خارجه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی رصد شده و به هیئت نظارت بر برجام گزارش می‌شود.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان ادامه داد: تمام این بدعهدی‌ها به‌دقت دنبال شده و در زمان لازم تصمیمات مقتضی را خواهیم گرفت.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص لغو تحریم‌ها پس از اجرای برجام، گفت: تحریم‌ها تا حدود زیادی رفع شده و مقداری دیگر نیز دارای موانعی است که علت اصلی آن نیز ناشی از بدعهدی‌ها و بدحسابی‌های طرف غربی مذاکرات و به‌ویژه آمریکاست.عراقچی تاکید کرد: ما درحال پیگیری کوتاهی‌ها در اجرای بهینه آثار رفع تحریم‌ها هستیم.

نمی‌خواستیم کسی به ما دیکته کند که چه‌چیزی حق ماست

معاون وزیر امور خارجه در این همایش هم گفت: طی ده سال اعمال تحریم‌ها و تهدیدها، مردم ایران بارها در سنوات اخیر شعار «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» را فریاد کشیده و مقاومت کردند تا به تثبیت آن دست یابند.وی با بیان اینکه انرژی هسته‌ای بیش از آنکه نیاز ما باشد یا نباشد، در درجه اول حق مسلم ملت است، افزود: طرف‌های غربی این حق را برای ما قائل نبودند؛ چراکه ابراز نگرانی می‌کردند، اما ما نمی‌خواستیم کسی در دنیا به ما دیکته کند که چه‌چیز حق ماست.عراقچی اضافه کرد: امروز همه متفق‌القول هستند که برجام حق انرژی هسته‌ای را برای ملت ایران تثبیت کرده و این درحالی است که آمریکا پیش از آغاز مذاکرات، خواستار تمام‌شدن فرایند غنی‌سازی در ایران بود.

زیرساخت‌ها و بنیان‌های تحریم برچیده شده است

وی درخصوص رویکرد دیگرمذاکرات هسته‌ای مبنی‌بر رفع تحریم‌ها، عنوان کرد: هدف دوم ما از مذاکرات، رفع تحریم‌های ظالمانه بود که طرف مقابل در مذاکرات تعهد کرد همه قوانین تحریمی را لغو کند و امروز زیرساخت‌ها و بنیان‌های تحریم برچیده شده است.عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه بخش زیادی از تاثیرات رفع تحریم‌ها خود را نشان داده و بخشی از آن هنوز بروز نکرده است، ادامه داد: درحال‌حاضر همه تحریم‌ها روی کاغذ لغو شده؛ اما تاثیرات لغو آن‌ها در عمل در برخی جاها خود را نشان داده و در برخی جاها این اتفاق هنوز نیفتاده است.وی با بیان اینکه پیش از آغاز تحریم‌ها روزی ٢.۵میلیون بشکه نفت به فروش می‌رسید، عنوان کرد: پس از تحریم‌ها این میزان به روزی یک‌میلیون بشکه کاهش یافته است.

عراقچی با اشاره به فعالیت ١٣ حساب بانکی وزارت نفت در دنیا، خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر خرید‌وفروش‌ها انجام می‌شود و پول‌های بلوکه‌شده نیز آزاد شده و دراختیار بانک مرکزی است؛ البته هنوز روابط بانکی ما به‌طور‌کامل برقرار نیست و در حوزه بانکی با برخی مشکلات مواجه هستیم.

هنوز فضای اعتماد به‌طورکامل ایجاد نشده است

وی اضافه کرد: هنوز فضای اعتماد به‌طورکامل ایجاد نشده و خباثت و بدعهدی آمریکایی‌ها نیز در اینجاست که خود را نشان می‌دهد. آن‌ها می‌خواهند فضایی ایجاد کنند که در کار این شرکت‌ها با ما دشواری به وجود آید.عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: اگر مردم ما حدود ١٠ سال با تحریم‌ها مقابله نمی‌کردند، آن‌ها به این نتیجه می‌رسیدند که تحریم‌ها نتیجه داده و این روند را ادامه می‌دادند؛ اما مردم ما چنان مقاومت کردند که آن‌ها را پای میز مذاکره کشاند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: