سفره افطاری در ماه رمضان می تواند بنا بر سلیقه و علاقه روزداران متفاوت باشد و بعضی ها آن را ساده و با یک فنجان چای، نان و پنیر و خرما برگزار می‌کنند و برخی دیگر مواد غذایی و دسرهایی را اضافه و سفره‌شان را رنگین‌تر می‌چینند.

به گزارش ثامن پرس،در حالی که در روزهای ابتدایی ماه مبارک رمضان سپری می‎شود که  بازار این روزها حال و هوای جدیدی به خود گرفته است. هنوز رکود در بازار حاکم است و فروشندگان سعی  می کنند با تخفیفات چشمگیر کالاهای خود را به فروش برسانند اما این تخفیفات نیز نتوانسته تغییری در شرایط ایجاد کند.

بر اساس این گزارش در حالیکه مسئولان خبر از آرامش در بازار و انباشت کالا در انبارها را می دهند قیمت برخی از کالاهای پر مصرف مانند زولبیا و بامیه و آش و حلیم افزایش یافته است.

با این حال هزینه سفره افطاری در ماه مبارک رمضان برای یک خانواده چهار نفره که شامل اقلامی چون نان سنگک، چای، پنیر، خرما و سبزی خوردن است که به طور متوسط 10 تا 12 هزار تومان می‌شود و اگر اقلام دیگری همچون زولبیا و بامیه، گردو، آش رشته یا حلیم به آن اضافه شود حدود 40 تا 50 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

علاوه بر این می توان به برخی اقلامی که به طور معمول سر سفره افطاری قرار می گیرد، اشاره کرد. نان، پنیر، چای، خرما و سبزی معمولا پایه ثابت سفرهای افطاری هستند و اقلام دیگری مثل شیر، گردو، زولبیا و بامیه، حلیم و آش هم می‌تواند بر اساس سلیقه و البته سطح درآمد افراد در سفره افطاری قرار بگیرد.

بررسی های صورت گرفته از قیمت‌ این محصولات در شروع ماه رمضان، اکثرا تغییر قیمت چندانی در مقایسه با روزها و هفته های قبل پیدا نکرده‌اند.

در این میان انواع نان، ‌نان سنگک معمولا از مصرف بیشتری در ماه رمضان برخوردار است. نان سنگک ساده در نانوایی های سطح شهر 1000 تومان عرضه می‌شود و سبزی خوردن به طور متوسط کیلویی 2 هزار و 500 تومان در مغازه‌های میوه‌ و تره‌بار قیمت دارد.

همچنین قیمت چای به طور متوسط کیلویی 18 هزار تومان است و خرما که یکی از اقلام اصلی در سفره ماه رمضان است، کیلویی 12 هزار تومان در سطح شهر فروخته می‌شود.

شیر که از دیگر اقلامی است که در ماه رمضان با افزایش تقاضا همراه می‌شود در بطری‌های یک لیتری به طور متوسط 2 هزار و 700 تومان قیمت دارد و شیر کیسه‌ای نیز یک هزار و 700  تومان عرضه می‌شود. همچنین پنیر در بسته‌های ۴۰۰ گرمی به طور میانگین 5 هزار و 500 تومان قیمت دارد.

گفتنی است هر کیلو گردو که گران ترین خوراکی در سفره های افطاری است، به طور میانگین 65 هزار تومان عرضه می‌شود.

 بر اساس اعلام رییس اتحادیه کباب، حلیم و غذاهای سنتی تهران هر کیلوگرم حلیم و آش رشته 12 هزار تومان قیمت دارد و هر کیلوگرم زولبیا و بامیه در قنادی های درجه یک رمضان کیلویی 12 هزار تومان عرضه می شود.

در این میان قیمت‌های این اقلام، هزینه یک سفره افطاری مختصر برای یک خانواده چهار نفره که شامل دو عدد نان سنگک، چای، پنیر، خرما و سبزی خوردن باشد به طور متوسط 10 هزار  تا 12 هزار تومان می‌شود.

 

علاوه بر این سفره افطاری که اقلام بیشتری را علاوه بر نان سنگک، چای، پنیر، خرما و سبزی خوردن داشته باشد و شامل اقلام دیگری همچون زولبیا و بامیه، گردو، آش رشته یا حلیم باشد برای یک خانواده چهار نفره بین 40 تا 50 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

براساس گزارش میزان، قیمت انواع مواد غذایی که در این گزارش لحاظ شده بر اساس نرخ‌های متوسط سطح شهر بوده و همچنین با توجه به اینکه چیدن سفره افطار کاملا سلیقه‌ای و تا حدودی براساس سطح درآمد افراد است، هزینه محاسبه شده کاملا نسبی است و به همین دلیل نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آن تعیین کرد و می‌توان مبلغ کمتر یا بیشتر برای آن در نظر گرفت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: