رییس اداره پاسخگویی به سوالات دینی حرم مطهر رضوی گفت: با توجه به افزایش استقبال زائران از پایگاه کبوترانه و دستور تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر گسترش فعالیت‌های فرهنگی، 4 پایگاه فرهنگی در حرم مطهر رضوی احداث شد.

به گزارش ثامن پرس، مهدی لسانی گفت: طی سال‌های گذشته در ورودی سردر غربی صحن جامع رضوی درون مجموعه پایگاه فرهنگی کبوترانه نمایشگاهی با عنوان «در سرزمین نور» فعالیت خود را آغاز کرد و مورد استقبال گسترده زائران رضوی قرار گرفت.

وی درباره فعالیت‌های این چهار پایگاه فرهنگی، تصریح کرد: این پایگاه‌ها در چهار نقطه متفاوت از حرم مشغول فعالیت شدند و هر کدام به نام یک شهید از کشورهای مقاومت نام‌گذاری شده است.

رییس اداره پاسخگویی به سوالات دینی در مورد مکان و نام این پایگاه‌های فرهنگی، گفت: یکی از این چهار پایگاه فرهنگی به نام «شهید بنت‌الهدی صدر» از کشور عراق در صحن هدایت واقع شده است و پایگاه بعدی که در صحن قدس به نام «شهید فتحی شقاقی» دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نام‌گذاری شده است.

وی افزود: همچنین پایگاه فرهنگی «رضوان» که به نام شهید حاج رضوان از شهدای لبنان نام‌گذاری شده است در ضلع غربی بست شیخ طوسی قرار دارد و علاوه بر شهدای کشورهای عربی، پایگاهی نیز به نام «شهید هاشمی‌نژاد» از شهدای ایران در صحن جامع رضوی راه‌اندازی شد.

رییس اداره پاسخگویی به سوالات دینی حرم رضوی در مورد برنامه‌های پایگاه‌‎های فرهنگی حرم، اظهار کرد: مجموعا 100 غرفه در چهار پایگاه مشغول به کار هستند که محورهای فعالیت این پایگاه‌ها شامل آموزش نماز، مهدویت، آموزش آداب زیارت، تدبر در قرآن، پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی و مشاوره می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر پایگاه‌های فرهنگی از ساعت 6 بعدازظهر تا ساعت 12 شب در حال ارائه خدمات به زائران حضرت رضا(ع) است. پایگاه فرهنگی کبوترانه واقع در سردر غربی صحن جامع رضوی ساعت 9 تا 11 شب برنامه‌های خود را ویژه کودکان عرب‌زبان برگزار می‌کند.

لسانی با اشاره به گروه‌های فعال در پایگاه‌های فرهنگی حرم رضوی گفت: فهرست اساتید حرم مطهر رضوی حدود هزار استاد است که این تعداد در قالب شیفت روزانه در پایگاه‌ها به فعالیت می‌پردازند و علاوه بر اساتید روزانه بیش از 150 خادم در زمینه غرفه‌آرایی و انتظامات با این مجموعه همکاری می‌‍کنند. پایگاه رضوان با 56 غرفه بزرگترین پایگاه است و سه غرفه دیگر حرم با میانگین 12 غرفه فعالیت می‌کنند.

رییس اداره پاسخگویی به سوالات دینی حرم رضوی تصریح کرد: هدف از برگزاری این پایگاه‌ها آشنایی با سنت و سیره امام هشتم (ع)، آشنایی با آداب زیارت و تسهیل در دسترسی زائران به خدمات فرهنگی است.

وی ادامه داد: این طرح در مدت تابستان اجرا می‌شود اما با توجه به مکان‌های سرپوشیده حرم رضوی برای بلند مدت به این مکان‌ها انتقال داده می‌شود.

لسانی در مورد رده‌های سنی این پایگاه‌ها گفت: در پنج گروه سنی شامل چهار تا هفت سال، هفت تا ده سال، نوجوانان و بزرگسالان و یک گروه ویژه بانوان که در محل مقبره شیخ طبرسی خدمات فرهنگی خود را به زائران و مجاوران ارائه می‌دهند.

رییس اداره پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به همکاری سازمان‌های مختلف در این طرح گفت: اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی، ستاد اقامه نماز، مرکز تخصصی مهدویت و انجمن راویان دفاع مقدس در این طرح با ما همکاری می‌کنند. سایر بخش‌های آستان قدس مانند پایگاه بسیج حرم، معاونت اماکن متبرکه آستان قدس و مدیریت فرهنگی حرم نیز همکاری دارند.

لسانی با اشاره به بازدید میانگین 5 هزار نفر در مدت 50 روز فعالیت این چهار پایگاه و بیان عملکرد این غرفه‌ها، اظهار کرد: در غرفه‌هایی مانند «زیارت نیابتی» افراد با شهدای ایران و کشورهای مقاومت آشنا می‌شوند و به نیابت از این افراد به زیارت امام رضا(ع) می‌روند و ثواب این زیارت را به شهدا تقدیم می‌کنند.

رییس اداره پاسخگویی به سوالات شرعی  با اشاره به اینکه 80 درصد مخاطب ما را کودکان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: والدین می‌توانند کودکان خود را به این مکان آورده و در مدت یک ساعتی که از این غرفه‌ها دیدن می‌کنند به زیارت یا بازدید از غرفه‌های متناسب با بزرگسالان بروند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: