بدیع الجمال گریوانی بانوی هنرمند بجنوردی که با تبدیل کردن ضایعات کارخانه ای به فرش محلی به نام پالاس برای 83 نفر کار ایجاد کرده است.

به گزارش ثامن پرس به نقل از ساجده، بدیع الجمال گریوانی متولد 1347، دارای تحصیلات ابتدایی و کار آفرین درعرصه بافندگی است.

کار اصلی اش بافندگی لباس با نخ های کرک و کاموا بود و با توجه به اینکه کار بافت با کاموا فصلی است و ایام تابستان و بهار بیکار می ماند با تجربیاتی که از بافت پالاس در زمان کودکی از مادر آموخته بود در فصل های گرم به بافت فرش مشغول می شود.

 

از سال 70 به صورت حرفه ای کار بافت را آغاز کرد، در حالی که بافت قالی و گلیم و پالاس را در دوران کودکی از مادر آموخت.

هم اکنون نزدیک به 23 خانم در بخش بافندگی فعالیت دارند و برای گسترش این حوزه کاری با حمایت های مالی می تواند برای تعداد نیروهای زیادی کار ایجاد کنند.

با توجه به اینکه پالاس از استاندارهای سازمان میراث فرهنگی بهره نمی برد از کمک های مالی این بخش و امکان حضور در نمایشگاه ها بی بهره مانده است. درحالی که برای گسترش کار نیاز به حمایت های مالی است.

 

 

استفاده از نخ های کاموا با توجه به تنوع رنگ استفاده شده در بافت پالاس مورد استقبال بالایی قرار گرفت.

این بانوی هنرمند بجنوردی از مزایای استفاده از این نوع بافت به این موارد تنوع رنگ، مقاومت بالای ریشه ها، قابلیت شستشو، ثابت بودن رنگ نخ های به کار رفته و عدم عبور گردو غبار از بین تارو پودش اشاره کرد.

 

 

تا کنون برای ایجاد شغل نزدیک به 15 میلیون تومان هزینه کرده است و برای گسترش شغل به سرمایه احتیاج دارد.

نیروهایی که با خانم گریوانی فعالیت می کنند کار را تحویل می گیرند ودر منازل در شهر و روستا کار می کنند و در قبال فروش محصولاتشان کسب درآمد می کنند.

بافت این نوع پالاس و طرح هایش مختص روستای گریوان است و بیشتر اقشار از بین بانوان سرپرست خانوار و دختران جوان متقاضی انجام این کار هستند.

 

 

وی 20سال است به صورت کاملا رایگان آموزش بافندگی و فرش بافی را انجام می دهد و به گفته خودش  تقاضا برای انجام کار از سمت بانوان زیاد است ولی با توجه به اینکه مکان مناسبی برای فروش و تقاضا برای فروش کم است تولیدات کمتر شده است.

او ادامه می دهد: با توجه به گران بودن کاموا با کارخانجات بافندگی در تهران و اصفهان قرارداد دارد و با ارسال ضایعات کارخانه های لباس به صورت کیلویی و قیمت کمتر خریداری می کنند و به  بانوان که تعدادشان به 60 نفر می رسد می دهد تا کامواها باز شود و به نخ مورد نیاز برای بافت تبدیل شود سپس این کاموا ها به فرش، پالاس، لباس گرم و اضافات نهاییش برای بالشت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

بدیع الجمال گریوانی اضافه کرد: کمترین قیمت فروش پالاس 27 تومان و بیشترین قیمت فروخته شده 500 هزار تومان هم رسیده است.

این بانوی هنرمند در انتها گفت: : بانوانی که تقاضای انجام این امور را دارند شدیدا به این درآمد احتیاج دارند، تنها آرزویم این است بتوانیم با جذب کمک از سمت حامیان هنر فضای مناسب برای فروش این محصولات ایجاد کنیم تا با هنر این بانوان باری از زندگی هایشان برداشته شود.

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: