تصاویری از استقرار سامانه موشکی اس ۳۰۰ در ایران منتشر شد. این سامانه قادر است که ۲۰۰ هدف را شناسایی و کشف کرده و همزمان با ۱۲ پرنده متخاصم اعم از موشک، جنگنده و بالگرد درگیر شود.

به گزارش ثامن پرس، شب گذشته و در آستانه هفته پدافند هوایی، اولین فیلم از استقرار و مانور سامانه موشکی برد بلند اس‌300 در بخش خبری ساعت 21 شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.

در تصاویر پخش‌شده، لانچرهای سامانه موشکی S300-PMU2 برای اولین بار رسماً به نمایش گذاشته شد. همچنین در این فیلم، استقرار و مانور رادار BIG BIRD یا همان پرنده بزرگ نیز به نمایش درآمد.

پیش از این گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم خبر داده بود که مدل خریداری شده توسط ایران، S300-PMU2 است، مدلی که موشک‌های آن نیز اخیراً وارد کشور شده است. (لینک)

طبق قرارداد بین ایران و روسیه، ایران چهار گردان سامانه موشکی اس300 از روسیه خریداری کرده است که به گفته مقامات روسیه و همچنین وزیر دفاع جمهوری اسلامی تاکنون نیمی از این خرید یعنی دو گردان وارد کشور شده است و طبق اعلام وزیر دفاع ایران، باقی مانده محموله اس 300 نیز تحویل گرفته شده، مهر و موم شده و در آینده نزدیک به کشور منتقل می‌شود.

هر گردان اس300 مدل PMU2 شامل چهار خودروی حامل پرتابگر موشک‌ها است که هر خودرو چهار پرتابگر دارد؛ به غیر از پرتابگرها، سامانه موشکی اس 300 چندین سامانه راداری، پست فرماندهی و ادوات جانبی دیگر نیز به همراه دارد.

اس300 در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس300 پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس300 شناخته می‌شود. آن‌ طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود 5 دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس300 پی‌ام‌یو به شمار می‌رود.

اگر چه هنوز مشخص نیست که این سامانه قرار است که کجا مستقر شود اما در ابتدای گزارش پخش شده در این بخش خبری، با پخش تصاویری از خودروهای حامل تیوب‌های نگهداری موشک‌های هاگ، آن منطقه در کنار تاسیسات هسته‌ای فوردو اعلام می‌شود ولی در بخش بعدی گزارش که مربوط به نمایش سامانه موشکی اس 300 است، محل استقرار این سامانه اعلام نمی‌شود. باید منتظر ماند و دید که آیا مسئولان محل استقرار این سامانه موشکی را اعلام می‌کنند یا خیر.

خودروهای حامل تیوب نگهداری موشک‌ هاگ

تصاویری از بخش‌های به نمایش درآمده سامانه موشکی اس 300 را در ذیل ببینید:

لانچرهای سامانه موشکی اس 300

رادار 64N6E2 BIG BIRD

یکی از بهترین مدل‌های سری P سامانه موشکی اس 300، سامانه‌های پی ام یو 2 هستند که رادار کشف هدف این سامانه 64N6E2 Big Bird نام دارد و می‌تواند حدود 200 هدف را کشف کند. رادار رهگیری این سامانه می‌تواند در شرایط رزمی به طور قطعی، همزمان 12 هدف را رهگیری کرده و اطلاعات به‌دست آمده را به رادار کنترل آتش یا همان رادار درگیری سامانه موشکی منتقل کند ولی با ادوات و تجهیزات به‌روزشده و جدید، طبق اعلام شرکت آلماز - آنتی (تولید کننده این سامانه موشکی) همین سامانه می‌تواند با 36 هدف به‌طور همزمان درگیر شود.

پیش از این و در مراسم رژه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در 29 فروردین ماه سال جاری نیز ادواتی از سامانه موشکی اس 300 رونمایی شده بود که به تفکیک تصاویر آنها را در ذیل می‌توانید ببینید:

رادار پرنده بزرگ (Big Bird) در ایران

پست فرماندهی

سامانه UNIVERSAL

رله ارتباطی اس 350

خودرو کِشنده

پرتابگر موشک

انتهای پیام/

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: