رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: متأسفانه سال گذشته بیش از 50 درصد کارگاه‌های طلاسازی و 20 درصد از واحدهای صنفی به دلیل رکود و مالیات‌های سنگین تعطیل شدند.

به گزارش ثامن، باقر معبودی‌نژاد پیرامون وضعیت بازار طلا و جواهر مشهد اظهار داشت: به علت نوسانات قیمت طلا و تعدد برگزاری مراسم ازدواج در فصل تابستان، استقبال افراد جهت خرید طلا بیشتر شده و شاهد بهبود نسبی بازار طلا و جواهر مشهد هستیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با اشاره به بالا بودن میزان مالیات بر ارزش‌افزوده طلا گفت: هنگامی‌که افراد قصد فروش طلای خود را دارند، 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده که در ابتدا پرداخت کرده‌اند از قیمت طلا کاسته می‌شد که این امر باعث خارج شدن سرمایه‌های مردم از بازار طلا و جواهر و به دنبال آن رکود در بازار است.

وی ادامه داد: طی مذاکراتی که با دولت داشتیم مقرر شد تا مالیات بر ارزش‌افزوده طلا از 9 درصد به 3 درصد کاهش یابد اما پس از گذشت دو سال از اتمام مدت اجرای آزمایشی طرح مالیات بر ارزش‌افزوده، هنوز در این قانون اصلاحاتی صورت نگرفته است.

معبودی‌نژاد تصریح کرد: متأسفانه سال گذشته بیش از 50 درصد کارگاه‌های طلاسازی و 20 درصد از واحدهای صنفی به دلیل رکود بازار و مالیات‌های سنگین، تعطیل شدند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد در خصوص وضعیت صادرات طلا و جواهر نیز بیان داشت: طبق قانون فردی که قصد صادرات طلا و جواهر را دارد باید به میزان صادراتی که انجام می‌دهد طلای خام وارد کشور کند، اما متأسفانه طی سالیان اخیر به دلیل دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده طلا در هنگام واردات آن، صادرات نیز به صفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: طی مذاکراتی که با مسؤولان دولتی داشتیم مقرر شد تا در قبال صادرات طلا، صادرکنندگان ارز وارد کشور کنند تا نیازی به پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده نباشد.

معبودی‌نژاد با اشاره به انتخاب مشهد به‌عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی، بیان داشت: این عنوان به مدت یک سال به مشهد داده‌ شده و چنانچه بتوانیم آن را به مدت سه سال حفظ کنیم، این عنوان برای مشهد دائمی می‌شود که مستلزم کار و همت مسؤولان است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد در پایان از تشکیل کارگروه صادرات و واردات سنگ‌های قیمتی خبر داد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: