رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد معتقد است راهکار قانونی برای مقابله با مافیای مسکن در حریم حرم رضوی وجود ندارد.

به گزارش ثامن پرس،در سال‌های گذشته افزایش تقاضا برای خرید مسکن و تصور سودآوری بالای بخش مسکن، انگیزه ورود سرمایه را به بخش مسکن افزایش داده و بازار مسکن مورد توجه سرمایه داران به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن شده است. این موضوع منجر به  ایجاد چالش‌های متعددی در دوران حاضر که وضعیت رکود مسکن را شاهدیم شده است. در این خصوص و نیز پیرامون دیگر مشکلات این حوزه با رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

جناب صادقی پور لطفا آماری از میزان تخلفات و شکایات ارجاع شده به اتحادیه مشاوران املاک مشهد اعلام بفرمایید.

صادقی‌پور مروی: میزان و تعداد تخلفات با توجه به شرایط بازار و فصل معامله متغیر است اما مسلماً در فصل رهن و اجاره  این میزان  تخلفات افزایش می یابد لذا عدد مشخصی نمی توان ارائه داد.

بیشتر این تخلفات در چه حوزه‌هایی اتفاق می‌افتد؟

صادقی‌پور مروی: برخی تخلفات به کرات تکرار می‌شود و حاصل عدم آگاهی شهروندان از حقوق خود  و سوء استفاده برخی بنگاه‌داران اکثراً غیرمجاز است. بنگاه حق ندارد « ثمن» معامله یعنی همان بیعانه یا پیش پرداخت را دریافت کند.  باید این پول مستقیم بین دو طرف معامله رد و بدل شود. تخلفات و مشکلات اینگونه ‌است. مثلاً خریدار در بنگاه کارت کشیده و بنگاه دار چون جایی ضمانت کرده تمامی پول از حسابش قبل از انتقال به فروشنده برداشت شده است. حالا  از همان روز در دادگاه و کش و قوس به دنبال حل مشکل هستند.

از یک طرف دیگر مرگ و زندگی برای هیچ‌کس خبر نمی‌کند. اگر اتفاقی برای یک طرف معامله بیافتد از لحاظ قانونی و شرعی معامله باید صورت گرفته باشد که خوب با وجود پرداخت به بنگاه اینگونه نمی شود و بازماندگان برای تکمیل معامله به مشکل می‌خورند. یا بخشی از شکایات مربوط به  تهاتر بنگاه دارها و واسطه‌ها با مستاجران است که فرقی با ربا ندارد.

مستاجر پول را به بنگاه می دهد تا بنگاه سود آن را به اجاره تبدیل کند. حالا با گذشت چند ماه دیگر این سود را نمی دهد و موجر حکم تخلیه گرفته و مستاجر هم پولش را داده و هم سقف بالای سرش را می‌بازد. نهایتا توجه و دقت عمل شهروندان یکی از مهمترین نکات برای جلوگیری از بروز مشکل و تخلف است.

 همان‌طور که می‌دانید در خصوص شرایط بازار مسکن مخصوصا اجاره در حوزه رضوی عجیب و غریب و  و انحصار خاصی برقرار است. در این خصوص چه اقدامی اتحادیه صورت داده است؟

صادقی‌پور مروی: تا زمانی که برای سرمایه‌های متمولین فکری نشود هراز چند گاهی شاهد هجون این سرمایه‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی مانند مسکن،خودرو، بورس و... خواهیم بود که سبب بروز مشکلاتی می‌شود.

در زمینه حوزه حریم رضوی نیز باید بگویم برخی با توجه به همین توان مالی برخی و سوء استفاده از ارادت زائران امام هشتم و اشتیاق به اسکان در مجاورت بارگاه حضرت رضا (ع) اقدام به اجاره چند ساله برخی خانه‌ها و آپارتمان‌ها می‌کنند و - فارغ از بحث مجوز که مربوط به حوزه ما نمی شود- شروع به اجاره یک یا چند روزه یا حتی چندماهه این خانه‌ها با نرخ‌های گاهی چند ده برابر به زوار می‌کنند.

ما از لحاظ قانونی چون معامله صورت می‌گیرد و موجر و مستاجر مشخص هستند کاری از دستمان بر نمی‌آید مگر اینکه برخی مسئولین بالادستی فکر و اقدامی در این خصوص بردارند.

نهایتا با توجه به شرایط و امکان تاثیر منفی که این امر بر بازار مسکن دیگر نقاط مشهد ممکن است ایجاد کند، راهکاری که می‌توانید پیشنهاد دهید؟

صادقی‌پور مروی: اقدامات اخیر آستان قدس رضوی به احداث زائرسراهای ارزان قیمت و در دسترس  برای زائران مسلما می‌تواند بخش زیادی از این مشکلات را حل نموده و به قول معروف مافیای قیمت‌گذاری و فشار به مستاجر در آن منطقه خود به خود کاهش یابد. ولی راهکار اصلی همان بود که  قبل‌تر هم اشاره کردم یعنی هدایت سرمایه‌های متمولین در راه‌های اشتغال و صنعت که نیازمندی‌های خود را دارد.

دلیل مخالفت شما بر عدم ورود سرمایه‌های راکد به بازار مسکن چیست؟

صادقی‌پور مروی: روی این موضوع تاکید می‌کنم به این دلیل که زمانی برخی به بازار مسکن به عنوان بازاری جهت سرمایه‌گذاری پرسود و زودبازده نگاه می‌کردند و این مسئله در دراز مدت سبب بروز مشکلات بسیار شد. فراموش نمی‌کنم  چند سال پیش شما نقشه‌های زمین‌های حاشیه مشهد را به قیمت‌های آنچنانی روی دیوارهای بنگاه‌های مسکن شمال تهران می‌دیدید که به قیمت‌های عجیب معامله می شد. اما حالا که با توجه به رکود اقتصادی زمین و مسکن از حالت تجاری و ارزش افزوده‌ای خارج شده اما قیمت‌ها آن قدر کاذب افزایش یافته که راکد شدنش موجب خوشحالی است. این در حالی اتفاق می‌افتد که قدرت خرید مردم هم چندین برابر کاهش یافته است.

راهکار پیشنهادی تان برای خانه‌دار شدن همه چیست؟

صادقی‌پور مروی: دولت با اتخاذ تصمیمات جدید جدا از مسکن مهر مانند احداث خانه‌های استیجاری، یا در اختیار قرار دادن وام رهن خانه شرایط را برای خانه دار شدن همه اقشار فراهم نماید.

نظر شما در خصوص آگهی‌های خرید و فروش در فضای مجازی که این‌روزها طرفداران خودش را پیدا کرده و تاثیر آن بر صنف بنگاه‌داران چیست؟

صادقی‌پور مروی: متاسفانه برخی سایت ها و اپلیکیشن‌های موجوددر فضای مجازی که  در زمینه معاملات مسکن فعال هستند و حتی خود همکاران ما در این سایت‌ها یا اپلیکیشن های موبایلی آگهی فروش یا اجاره  منتشر می‌کنند اخیرا باعث ایجاد برخی مشکلات و باز شدن باب سوء استفاده شده اند. به عنوان مثال با هماهنگی قبلی فروشنده منزل مسکونی  را از طریق آگهی فضای مجازی جذب و سپس به بنگاه غیرمجاز مورد نظر خودشان راهنمایی کردند. با به قول معروف معرفی مشتریان صوری دیگر بازار را داغ کرده و با  پرداخت 10 میلیون تومان  و مجاب نمودن فروشنده کلید خانه را دریافت کرده اند. سپس اقدام به دادن رهن منزل به مبلغ 50 میلیون کرده و حالا با گذشت  10 ماه  خریدار بیچاره بلاتکلیف مانده است و حالا در صدد تحت فشار قرار دادن فروشنده برای کم کردن قیمت و اتمام معامله هستند هرچند در این گونه مواقع کوتاهی و کم دقتی و عدم آگاهی خریدار  نیز بخشی از ماجراست.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: