جلسه بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم در مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است.

به گزارش ثامن پرس،دقایقی پیش جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم آغاز شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز برای دفاع از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم وارد صحن مجلس شد.

هم‌اکنون 233 تن از وکلای ملت در صحن علنی حضور دارند که بر این اساس کُرسی 57 نماینده مجلس خالی است.

براساس آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور دو ساعت و نیم فرصت دارد از برنامه‌های وزرای پیشنهادی خود دفاع کند و همچنین پس از آن 5 نماینده مخالف و 5 نماینده موافق کلیات برنامه‌ها را هر کدام 15 دقیقه فرصت مطرح کنند که البته می‌توانند بخشی از زمان خود را به نمایندگان دیگر واگذار کنند و پس از آن مجلس وارد بررسی صلاحیت و رای اعتماد تک‌تک وزرای پیشنهادی می‌شود.

 

زندگینامه وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم
رزومه و برنامه ۱۷ وزیر پیشنهادی کابینه دوازدهم

 

 روحانی در صحن علنی مجلس:

 

 

آمریکا نه شریک خوبی است و نه طرف مذاکره‌کننده مورد اعتماد/ هنوز راه درازی در راه است/ بخش بزرگی از دارایی‌ها در مرز هشدار قرار دارد

آقای روحانی در آغاز سخنان خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با قدر دانی از مقام معظم رهبری  گفت: از رهبری فهیم و  شجاع کشور که با رهنمودهای خود از استقلال و آزادی مردم حراست کردند تشکر می کنم. مقام معظم رهبری از دولت جمهوری اسلامی در مسیر خدمت به مردم حمایت کردند.

 روحانی با شکرگزاری در محضر الهی که حاصل چهار سال خدمات صادقانه را انتخاب مجدد برای خدمت قرار داد گفت: از مردم بیدار و غیور ایران سپاسگزارم که با حضور آگاهانه خود  امنیت ملی را تضمین کردند و براعتبار صندوق رای به عنوان شاخص وحدت و راهنمایی حرکت مدیریت کشور پای فشردند .

 

رییس جمهور که برای بیان برنامه کاری دولت دوازدهم و دفاع از فهرست پیشنهادی وزرای این کابینه در مجلس سخن می گفت افزود: از مهمان نوازی مجلس شورای اسلامی در مراسم روز تحلیف وهمه نمایندگان تشکر و قدردانی می کنم؛ این مراسم، نمادی از همدلی میان همه ارکان نظام و نمودی از جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی ایران بود .

محورسخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

خود را متعهد به حراست از حقوق مردم می دانم

وزیران باید اطمینان داشته باشند که در طول مسیر خدمت از حمایت مجلس برخوردار خواهند بود.

 

 

دیگر کسی نمی تواند از انزوای ایران سخن بگوید

 امروز دیگر کسی از آشفتگی در اقتصاد ایران و تورم 40 درصدی و کاهش تولید ملی و توقف اشتغالزایی سخن نمی گوید.

 

دولت دوازدهم به فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری و اقدام و نظارت سامانی نو خواهد داد

 همه اقدامات دولت معطوف به تامین منافع ملی همه ایران و ارتقای کیفیت زندگی است، دولت دوازدهم خواستار امنیت ایران برای تحقق آرامش و رشد کشور است.

 

مقابله ریشه ای و همه جانبه با فساد؛ لازمه تحقق پیشرفت و عدالت اجتماعی

دولت دوازدهم مقابله ریشه ای و همه جانبه با فساد را لازمه تحقق پیشرفت و عدالت اجتماعی می داند همه دستگاه ها مکلفند برنامه های مشخص برای مبارزه با فساد و به ویژه کاهش بروز فساد در روندهای  تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرا داشته باشند.

 

 درآمدهای بالاتر از 100 میلیارد دلار سال های نیمه دوم دهه 80 فعلا تا چند سال دیگر در دسترس نخواهد بود

فضا و توقعات جامعه را متناسب با درآمدهای کمتر از 50 میلیارد دلاری نفت بازتنظیم کنیم.

 

اصلاحات اقتصادی نیازمند حمایت مردم است

ما دو گزینه، بیشتر پیش رو نداریم؛ یا از سر احتیاط و با تدبر و تأمل اصلاحات اقتصادی را به اجرا درآوریم یا با تشدید مشکلات و پس از پرداخت هزینه های فراوان به صورت منفعلانه به مهار کردن دشواری ها و بحران های ناشی از نپرداختن درست به مسائل تن دهیم.

 

یکی از مهم ترین چالش ها عدم تعادل در بودجه دولت است

عدم تعادل در بودجه دولت در کنار عرصه گسترده ای از خدمات عمومی ازجانب دولت در صورتی که استمرار داشته باشد باعث خواهد شد که از یک سو کیفیت خدمات عمومی کاهش پیدا کند و از سوی دیگر بدهی دولت به فعالان اقتصادی افزایش یابد که مسلماً قابل تداوم نخواهد بود.

 برای رفع این عدم تعادل باید اتکا به درآمدهای نفت به منابع پایدار افزایش یابد و از این رو ما در پی اجرای اصلاحات در نظام مالیاتی کشور هستیم.

 

انتقال تامین مالی بنگاه های بزرگ از نظام بانکی به بازار سرمایه

 اصلاحات اساسی در بودجه دولت، صندوق های بازنشستگی، نظام بانکی، فضای کسب و کار و نظام بنگاه داری از جمله محورهای اصلی برنامه اصلاحات ساختاری دولت است.

انتظار می رود که با اجرای این اصلاحات کشور در مسیر پیشرفت پایدار قرار گیرد.

 

ریشه کن شدن فقر مطلق در کشور تا سال 99

 انتظار می رود با اجرای اقداماتی که در برنامه به طور مفصل تشریح شده است وضعیت معیشتی حدود 10 میلیون نفر از قشرهای آسیب پذیر تا سال 99 بهبود پنج برابری داشته باشد و فقر مطلق ریشه کن شود.

 

 احترام به همه تنوع های فرهنگی اولویت دولت دوازدهم است

 علت بهانه جویی ها و عهدشکنی های دولت جدید امریکا را توفیق ایران در اجرای تعهدات و احقاق حقوق خود و شکست امریکا در زیاده خواهی ها است.

ایران به تعهد خود پایبند است و هر تخلفی را از جانب دیگران به جد پیگیری خواهد کرد و به تناسب پاسخ خواهد داد.

 

در دوره ترامپ، امریکا توافقات بین المللی را نادیده می گیرد

کسانی که در ماه های اخیر از پاره کردن برجام سخن می گفتند اخیراً به توصیه برخی مشاوران خود که چنین اقدامی را باعث انزوای امریکا در صحنه جهانی می دانند ایران را به نقض روح برجام متهم می کنند.

 

مشکلات منطقه، فقط راه حل منطقه ای دارد

 ایران به عنوان لنگرگاه ثبات، دست دوستی خود را به سوی کشورهای همسایه دراز می کند و خواستار ایجاد صلح و آرامش است.

 

کاهش آسیب های اجتماعی را به طور جدی دنبال می کنیم

 در زمینه محیط زیست، برنامه های اصلی ما مدیریت منابع آب و مقابله با فرسایش خاک است.

 

 موضوعی که بسیار مهم است و اینجا مفصل آمده ، آسیب های اجتماعی است که دولت در این زمینه به جد مسئله را دنبال می کند بسیار خوشحالیم که در این سال های اخیر آسیب های اجتماعی مقداری کاهش پیدا کرده است و این راه را ادامه می دهیم و بالاخره اصلاح وضعیت صندوق های بازنشستگی خواهد بود.

 

در معرفی 17 وزیر، تحت فشار هیچ جناح، حزب و تشکلی نبوده ام

 شایعاتی درباره اینکه فهرست وزرا با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شده، شایعه درستی نبوده است.

 

من به همه آنها اعتماد دارم و مطمئن هستم توانمندی های خود را برای توسعه کشور، خدمت به مردم، آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران و تامین منافع ملی به کار خواهند گرفت.

 

 همه جناح ها، احزاب و گروه ها پیشنهادهایی را به صورت شفاهی یا کتبی داشتند اما هیچ فشاری بر رئیس جمهور در این زمینه نبوده است.

 

رهبر معظم انقلاب به عنوان رهبر، بزرگ ما و به عنوان کسی که من پنجاه سال است با ایشان رفاقت دارم و به ایشان ارادت می ورزم، معمولا همه مسائل مهم خود را با ایشان مشورت می کنم و ایشان نیز با کمال محبت، آنچه را مصلحت کشور است تذکر می دهند بنابراین معرفی وزرا کاملا در چارچوب قانون اساسی است.

مشروح سخنان رئیس جمهور در دفاع از کلیات کابینه دوازدهم را اینجا بخوانید

دفاع رئیس جمهور از افراد کابینه دوازدهم

بخش دوم سخنان رئیس جمهور صحبت درباره جزئیات کابینه و دفاع از افراد معرفی شده در کابینه دوازدهم است که محورهای آن در زیر می‌آید:

 

وزارت آموزش و پرورش

برای این وزارتخانه آقای سیدمحمد بطحایی درنظر گرفتم که ایشان سابقه بسیار طولانی در آموزش و پرورش دارند، در سمت‌های مختلف این وزارتخانه خدمت کرده‌اند.

رشد سازمانی ایشان در همین وزارتخانه بوده است، از رده مربی و دبیر بودن تا همه مرحل به زیر و بم این وزارتخانه به طور کامل آشنا هستند.

 

وزارت ارتباطات و فناوری

 

آقای جهرمی برای اولین بار از افرادی معرفی کردیم که پرورش یافته فضای بعد از انقلاب است، هم متولد بعد از انقلاب است و در این فضا رشد کرده است،

از آقای جهرمی خواستیم که سالانه حدود 300 هزار شغل را برنامه ریزی کند که این کار مهمی است که باید انجام دهیم.

 

 

 

وزارت اطلاعات

از آقای علوی می خواهم  توان کارشناسی وزارت را بالا ببرید و  تحلیل راهبردی را بیشتر در اختیار مسئولان بالا قرار دهید و نقش آفرینی مثبت برای تقویت مشارکت سیاسی و ساماندهی کشور داشته باشیم.

 

وزیر امور اقتصاد و دارایی

 آقای کرباسیان موفقیت‌های زیادی داشتند یکی از موفقیت‌های خوبی که باعث شد اعتمادی بیشتر از گذشته به ایشان پیدا کنم، ساماندهی گمرک بود.دولت الکترونیک یکی از وظایف مهم این دولت است و این وزارتخانه باید کمک کند، صنعت بیمه و افزایش سهم بیمه برای ما مهم است.

 

وزارت امور خارجه

همه شما دکتر ظریف می‌شناسید به تقوا، پاکدامنی، به کارشناس بودنش در مسائل سیاست خارجی، به پرکار بودن، به صبر و حوصله بسیار زیادی که دارد این مذاکرات طولانی با آن جماعت عجیب و غریب صبر ایوب می‌خواست کار بسیار بزرگی برای کشور کردند از طرف ملت از ایشان تشکر می‌کنم، کار بسیار عظیمی را انجام دادند، یک توطئه بزرگ را خنثی کرده بودند.

 

وزارت بهداشت و درمان

قاضی زاده هاشمی زحمات بسیار زیادی برای طرح تحول سلامت کشیدند، کار بسیار سخت و بزرگ بود،  انجام این کار با توجه به مشکلاتی که در بودجه داشتیم و داریم به سختی این کار را پیش بردند و به سختی پیش می برند گاهی وقتها اوقاتشان تلخ می‌شود گاهی اوقات از خزانه و بودجه تلخ می‌شود ایشان خیلی صبر و تحمل کردند .

 

وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی

دکتر ربیعی در آن دوره این مسئولیت را برعهده داشتند و تلاش‌های خوبی داشتند به طور مفصل برای این دوره صحبت کردیم و در بخش صندوق ها چه کاری انجام دهند، بحث شستا و رابطه با وزارت بهداشت، درمان و بحث بیمه‌ها چگونه باشد در بحث کار چگونه باشد خدمات بسیار خوبی کردند.

 

وزارت دادگستری

آقای آوایی به عنوان یک شخصیت شناخته شده در بحث قضا محسوب می‌شوند. مسئولیت ایشان در دوران انقلاب از دادگستری‌ها شروع شده و در آخرین سمت‌های ایشان جایگاه رئیس دادگستری تهران بر عهده داشتند.

 

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

در این دور بنای ما در این قرار گرفت که از یکی از عزیزان ارتشی برای این مسئولیت استفاده کنیم البته ارتش و سپاه ندارد تفاوت آنها در نام‌گذاری و رنگ لباسشان است.

 

امیر سرتیپ حاتمی شخصیتی است که در رده‌های مختلف ارتش فعالیت داشته و در صف و ستاد این مجموعه فعالیت کرده است. مدت‌ها در ارتش، ستاد کل نیروهای مسلح فعال بوده است.

 

 

وزارت راه و شهرسازی

آقای آخوندی در دولت یازدهم نیز مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را برعهده داشتند.

به اعتقاد بنده مسکن از طریق خاصی و با کمک بخش خصوصی قابل حل است، مهمترین میدان حل مسکن بافت‌های فرسوده است.

در زمینه هواپیمایی بعد از چهل سال این تابو شکسته شد و توانستیم با یک شرکت هواپیماساز قرارداد خوبی ببندیم.

 

مشروح سخنان رئیس جمهور را در معرفی جزئیات کابینه اینجا بخوانید

 

برنامه رای اعتماد

براساس برنامه ریزی انجام شده رئیس جمهور در ابتدای جلسه امروز در مدت 2و نیم ساعت ضمن ارائه کلیات برنامه دولت دوازدهم از وزرای پیشنهادی خود نیز دفاع می کند ،پس از سخنان رئیس جمهور و بررسی کلیات برنامه دولت ، 5 نماینده موافق و 5 نماینده مخالف در مدت 2و نیم ساعت می توانند صحبت کنند.

 

پس از این مرحله، نمایندگان وارد بررسی کارنامه کاری وزرای پیشنهادی می شوند و برای هر وزیرپیشنهادی دو نماینده موافق و دو نماینده مخالف صحبت خواهند کرد و سپس وزیر پیشنهادی نیز از برنامه خود  دفاع می کند؛ رای گیری برای هر وزیر به صورت جداگانه انجام می شود.

 

کار بررسی صلاحیت وزرا طبق برنامه ریزی انجام شده 35 ساعت کاری به طول می انجامد که با تصمیم نمایندگان این بررسی در دو یا سه شیفت کاری از امروز آغاز می شود.

 

مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی اظهار داشت: با هماهنگی های انجام شده با رسانه ملی جلسات بررسی برنامه های وزرای پیشنهادی رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی به طور کامل و به صورت زنده از شبکه خبر پخش خواهد شد.

 

فهرست مخالفان و موافقان کابینه دولت دوازدهم اعلام شد

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از سخنان رئیس جمهور گفت: براساس ثبت نام صورت گرفته و قرعه کشی که با حضور نمایندگان سه فراکسیون مستقلین، امید و ولایی برگزار شد فهرست مخالفان و موافقان به شرح ذیل است:

 

موافقان:

 

1- یوناتن بت کلیا نماینده مسیحیان و آشوریان

2- زهرا ساعی نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر

3- بهروز نعمتی نماینده تهران

4- نبی هزار جریبی نماینده گرگان و آق قلا

5- احمد همتی نماینده سمنان و مهدی شهر

 

مخالفان:

 

1- محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز و بافق

2- حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب

3- محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز ، اسکو و آذر شهر

4- سیدجواد حسینی کیا نماینده سنقر

5- محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان و رابر

هر کدام از این مخالفان و موافقان براساس آیین نامه می توانند 15 دقیقه صحبت کنند و وزرا نیز هر کدام حق دارند یک ساعت از خود دفاع کنند.

 

در حال به روز رسانی...

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: