نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ‌یک از دستگاه‌ها برخورد درستی با موضوع فیش‌های نجومی نداشتند؛ نه دستگاه اجرایی که بستر ایجاد این سوءاستفاده بود و نه دستگاه قضایی که وظیفه برخورد با این تخلفات را داش

به‌گزارش ثامن پرس، جلسه مقدماتی سلسله‌جلسات محاکمه مردمی در اعتراض به فیش‌های نجومی، شب گذشته با حضور علیرضا زاکانی و حاج‌حیدر رحیم‌پور‌ازغدی در مسجد صنعتگران مشهد برگزار شد.علیرضا زاکانی در این نشست با بیان اینکه فلسفه انقلاب اسلامی عدالت بوده و هست، اظهار کرد: همان‌طور که رهبر انقلاب بارها اشاره‌ کرده‌اند، ایران اسلامی چندین‌برابر ظرفیت خود دارای امکانات و توانایی است؛ اما چرا این امکانات در خدمت آبادانی مادی و معنوی مردم قرار نمی‌گیرد؟

وی ادامه داد: دلیل آن، ریشه‌دواندن یک فکر غلط، روحیه‌ای نامبارک و غیراسلامی به‌نام «فرهنگ اشرافیگری» و «غارت بیت‌المال» است. این فرهنگ راه را به‌سمتی برده که دستیابی به حداقل‌های زندگی را برای برخی ناممکن ساخته است.

فساد، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد

زاکانی با تأکید بر اینکه فساد نه اصول‌گرا می‌شناسد و نه اصلاح‌طلب، تصریح کرد: این فرهنگ آفت‌های متعددی دارد؛ اولین آفت آن، حرکت در مسیر پیوند بین قدرت و ثروت است، قدرت را طعمه‌ای برای ثروت‌اندوزی می‌دانند؛ به‌همین‌دلیل، وقتی فیش‌های نجومی را می‌بینید، دیدن آن برای جمع بسیاری از مردم سخت است؛ اما برای بخشی از جامعه که دارای این فرهنگ هستند، علاوه‌بر اینکه مذموم نیست، بر سر مردم منت هم می‌گذارند که جامعه را اداره می‌کنند.وی خاطرنشان کرد: چطور است که جامعه فریاد می‌زند، رهبر انقلاب صدایشان بلند شده و مهر خیانت بر پیشانی این‌ها زده‌اند، اما برای آنان مراسم تودیع می‌گیرند و به‌عنوان عناصر ویژه و ذخایر جامعه معرفی می‌کنند؟ چرا این‌ها حیا نمی‌کنند؟ از رهبری و مردم خجالت نمی‌کشند؟

وی با بیان اینکه حتی یک مدیر فاسد باعث فساد دیگرمدیران می‌شود، عنوان کرد: حتی یک مدیر زیاده‌خواه نیز زیاد است، جامعه ما مسئول زیاده‌خواه و کسی که در آن فکر اشرافیگری نهادینه‌ شده، نمی‌خواهد.وی افزود: هیچ‌یک از دستگاه‌ها برخورد درستی با موضوع فیش‌های نجومی نداشتند؛ نه دستگاه اجرایی که بستر ایجاد این سوءاستفاده بود و نه دستگاه قضایی که وظیفه برخورد با این تخلفات را داشت. متأسفانه امروز درگیر سرطان تبعیض و اشرافیگری هستیم؛ برخورد شایسته‌ای که مدنظر رهبری بود، به‌هیچ‌عنوان صورت نگرفت.

زاکانی با اشاره به قراردادهای نفتی و نواقص موجود در آن، گفت: خودشان ١٥٠ایراد اساسی از متن قراردادها بیرون کشیدند؛ اما بااین‌حال می‌خواهند میدان نفتی آزادگان در داخل کشور را هم بفروشند. با گزارش‌هایی که درمورد توتال و کرسنت وجود دارد، بازهم می‌خواهند با دلالی، توتال و کرسنت دیگری به وجود بیاورند و رفته‌رفته صنعت نفت را هم خصوصی کنند.وی با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند فاسدین را به جایگاه‌های اصلی بنشانند، عنوان کرد: برخی محکومان پرونده کرسنت در صدر مسئولیت‌ها نشسته‌اند. مگر دستگاه‌های امنیتی نمی‌دانند این‌قبیل مفسدان در جامعه حضور دارند؟ پس چرا هنوز مخفی می‌مانند؟ وی افزود : حالا که بعضی مدیران نمی‌خواهند یا نمی‌توانند با این موضوع مقابله کنند، لازم است مردم پای کار بیایند و نگذارند حضور و فعالیت چنین‌افرادی در مدیریت امور باقی بماند.

روزی نرسد که رهبری اعلام کنند «هیئت‌دولت بد است»

حیدر رحیم‌پورازغدی نیز در این نشست با بازخوانی بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره فیش‌های نجومی، اظهار کرد: آقای لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه است. زمانی‌که این بحث فیش‌های نجومی مطرح شد، باید همچون برق همه این افراد را از خانه‌هایشان بیرون می‌کشید و پول‌هایی را که دریافت کرده‌اند، تا ریال آخر پس می‌گرفتند.وی با اشاره به اقدام امام‌خمینی(ره) در برخورد با بنی‌صدر و وقایع پس‌ازآن، تصریح کرد: به دولت تذکر می‌دهم، حضرت آقا تربیت‌شده امام (ره) است، رفتارهای امام را به‌خوبی آموخته‌اند و دیدیم در قضیه فیش‌های حقوقی تواضع به خرج دادند. مواظب باشید رهبری از کسی که مدام تعریف می‌کنند، یک‌روز نفرمایند «اگر همه بگویند هیئت دولت خوب است، من می‌گویم خوب نیست»؛ وای به آن روز.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: