کدخبر: ۶۵۰۶

سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق تاکید کرد: آمریکایی‌ها به داعش در منطقه تلعفر کمک کرده‌اند و بارزترین سران این گروه با توافق رئیس اقلیم کردستان عراق و آمریکایی‌ها از تلعفر به دشت نینوا سوق داده شدند.

به گزارش ثامن پرس، جعفر الحسینی سخنگوی گردانهای حزب الله عراق در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المیادین فاش کرد: ما اطلاعات دقیقی داریم که نشان می دهد آمریکایی ها به داعش در تلعفر کمک کردند.

وی گفت که بارزترین سران داعش با توافق بین بارزانی و آمریکایی ها از منطقه تلعفر و العیاضیه به دشت نینوا سوق داده  شدند.

الحسینی گفت: قبل از آغاز عملیات آزادسازی تلعفر، عناصر داعش با 11 اتوبوس متعلق به مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق جابجا شده و به ناحیه العیاضیه منتقل شدند.

وی افزود: سوق دادن بارزترین سران داعش از تلعفر و العیاضیه به دشت نینوا با توافق بارزانی و آمریکایی ها انجام شد.

سخنگوی گردانهای حزب الله عراق از مشاهده و رصد هماهنگی بین بارزانی و داعش در منطقه تلعفر در طول شش ماه اخیر سخن گفت و تصریح کرد که این موضوع به اطلاع دولت عراق رسید.

وی این ادعای آمریکایی ها را که آنها 1200 داعشی را در تلعفر کشته اند، دروغ دانست و گفت: ما در منطقه بودیم و هیچ جسدی از عناصر داعش ندیدیم.

الحسینی سپس حیدر العبادی نخست وزیر عراق را متهم کرد که "با دیدگاهی منسجم با آمریکایی ها" از رسیدن (نیروهای عراقی) به مرز عراق و سوریه جلوگیری می کند.

وی از العبادی خواست تا به "توسعه دامنه کنترل آمریکا بر برخی تصیمیم گیریها در بغداد توجه کند".

این سخنگو افزود: آمریکایی ها برای دور کردن ما از مرز عراق و سوریه تلاش می کنند.

وی در عین حال تصریح کرد: نبرد مرزها ادامه دارد و آمریکایی ها توازن خود را از دست داده اند. تفکر و نگاه ما شکست دادن طرح آمریکایی ها در مرزها است.

این سخنگو تصریح کرد: بارزترین مشکلی که عراقی ها با آن روبرو خواهند شد، "همان حضور آمریکا است و عراق باید به مرحله بعد از حضور آمریکایی ها برسد و نه فقط داعش".

وی پیش بینی کرد که برخوردی با آمریکایی ها یا "کسانی که به نیابت از آنها بعد از داعش خواهند بود"، صورت گیرد.