هفته دولت روزهای آخر خود را پشت سر می‌گذارد، همزمانی هفته دولت در اولین روزهای شروع به کار دولت تکراری حسن روحانی می‌تواند از جهاتی یادآور عملکرد دولت یازدهم در 4 سال گذشته باشد.

به گزارش ثامن پرس،غلامرضا گرجی: هفته دولت، به مناسبت انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال 1360 و شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب نام گذاری شده است؛ شهیدان باهنر و رجایی از نمونه دولت مردان مردمی بودند که به عنوان الگوی کامل می‌توان از خصیصه‌های رفتاری و اجرایی آنان درس گرفت.

شهیدان باهنر و رجایی از تشکیل دهندگان نخستین دولت ایران پس از یک دست شدن جمهوری اسلامی ایران و خروج دولت مردان عصر دولت موقت و شخص ابوالحسن بنی‌صدر بودند.

هفته دولت فرصتی برای بررسی اجمالی و آسیب‌شناسی عمل کرد دولت حاضر و تأمل کردن بر آنچه در گذر شتاب‌زده زمان پنهان مانده است.

هفته دولت روز آخر خود را پشت سر می‌گذارد، همزمانی هفته دولت در اولین روزهای شروع به کار دولت تکراری حسن روحانی می‌تواند از جهاتی یادآور عملکرد دولت یازدهم در 4 سال گذشته باشد، شاید برای بدنه اجتماعی ضعیف و جامعه کشور که اکثریت را هم تشکیل می‌دهند بازخوانی وعده‌های سیاسی و اقتصادی شخص رئیس‌جمهور و ارائه آمار و ارقامی از نرخ رشد اقتصادی و رکود و گرانی و مشکلات کشور و بحث درخصوص اشتغال و بیکاری جوانان و تعطیلی ده‌ها کارخانه و تولیدی بزرگ و کوچک مکدر‌کننده باشد، آن هم در زمانی که این گزاره‌های اقتصادی و اجتماعی با واقعیتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند متفاوت است و فرسنگ‌ها دور از واقعیت بازار و شرایط حاکم بر زندگی مردم است!

در همین راستا به نظر می‌رسد بیان چند نکته درباره دولت دوازدهم ضروری باشد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

نکته اول؛ برای نمونه یکی از سیاست‌های دولت اول روحانی در بخش اقتصادی منتج به رکود بی‌سابقه تاریخی شد. رکودی که حاصل یک فضای اقتصادی بیمار، 4 سال تمامی حوزه‌های اقتصادی کشور را متأثر کرد، رکود که نتیجه سوء مدیریت اقتصادیون و سیاست اقتصادی دولت یازدهم و عدم آشنایی آنها با قواعد علم اقتصاد در بخش‌های بانکی و ... اجرای تئوریک و شعارگونه برنامه اقتصاد مقاومتی بود. این در حالی است که تنها راه برون رفت از این وضعیت توجه به ظرفیت‌های داخلی و تکیه بر به کار‌گیری نیروهای داخلی جهت رونق تولید و برنامه‌های حمایتی دولتی در این راستا است. این در حالی است که سید عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت در مراسم تودیع و معارفه محمدرضا نعمت‌زاده و محمد شریعتمداری وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت گفت: به داد صنعت برسید، وضعیت صنعت از این حرف‌ها گذشته است، رکود ما را بیچاره کرده و وضع صادرات آنطور که خواسته رهبری و نظام است پیش نمی‌رود.

نکته دوم؛ انتظار می‌رود دولت سیاست یا راه برد شتاب در "حاشیه‌سازی" در کشور را میان دستگاه‌های نظام که منجر به ایجاد گسست و چالش می‌شود و به نوعی در جهت پاک کردن صورت مسئله (دغدغه‌های معیشتی و اقتصادی مردم) بود را در دولت دوازدهم دنبال نکند و در فکر حل مشکلات کلان و خرد اقتصادی و دغدغه‌های عموم مردم باشد. در ادوار مختلف و در مقاطع گوناگون خواسته در دولت حسن روحانی هفته دولت صرفاً در شعار یعنی سخنرانی و یکسری اقدامات در جهت بهره‌برداری از پروژه‌هایی که منتظر آمدن هفته دولت بودند تا به بهره‌برداری برسند خلاصه شده است. هفته دولت به مثابه یک تلنگری است که دولتمردان را به یاد اهمیت مسئولیت شان و ارزش کار خدمت‌رسانی به ملت مسلمان بی اندازد نه صرفاً افتتاح چند پروژه که در ایام دیگر سال هم می‌توان به آنها پرداخت.

زمانی که کاندیداها سخت در گیر و دار و کش‌وقوس فضای پیش از انتخابات هستند و صرفاً به موضوع پیروزی می‌اندیشند شعارهایی را سر می‌دهند که به نظر بسیاری از کارشناسان تحقق این شعارها با بودن این سطح از تیم‌های اقتصادی و سیاسی در رأس دولت کاری بسیار دشوار است. هفته دولت سالهای سال است که مترادف ارائه صرف برنامه‌ها و هم‌معنی شعارزدگی تبدیل شده است. هفته دولت که به پاس رشادت‌ها و شهادت شهیدان باهنر و رجایی هرساله برگزار می‌شود ما شاهد این هستیم که مجموعه اقداماتی نمادین در این راستا در سطح کشور انجام می‌شود و از بازخوانی حقیقی عملکرد رفتاری و مشی این دو شهید کمتر صحبت به میان می‌آید.

نکته سوم؛ عمل گرا بودن شهیدان باهنر و رجایی آن هم در بافت زمانی که بی تردید از سخت‌ترین روزهای پس از انقلاب اسلامی به شمار می‌رفت، خود می‌تواند به عنوان الگویی مهم در تئوریزه کردن مبانی انقلابی و پیاده‌سازی آن در شرایط کنونی باشد. به عبارتی دولت دوازدهم با بهره‌گیری از مشی سیاسی باهنر و رجایی می‌تواند گام‌های موثرتری را در عرصه اجرا بردارد. دولت دوازدهم که به تازگی با گرفتن رأی اعتماد 16 وزیر کابینه از مجلس شورای اسلامی فعالیت‌های خود را آماده کرده است با موانع داخلی و خارجی همچون تحریم و خدعه‌گری امریکا روبه‌رو است که لازمه عبور از تمامی مشکلات در 4 ساله پیش رو استفاده واقعی از ظرفیتهای داخلی و نیروهای جوان کشور و الگو قرار دادن چهره‌های برجسته سیاسی است.

نکته چهارم؛ در روزهای نخست شروع به کار دولت یازدهم روحانی، شاهد خلط کردن فضای واقعی جامعه بودیم بیان عناوینی به مانند دولت «قبل» که کشش اجتماعی لازم را برای معرفی مقصر مشکلات ایجاد می‌کرد و با بهره‌گیری از موج‌سازی رسانه‌ای و پروپاگاندای خاصی به دنبال شانه خالی کردن از مسئولیت در اوایل دولت یازدهم بودند.

اما دیگر گزاره دولت «قبل» متوجه خود مسئولان و وزرا و دولت تکراری است که وارد سال پنجم فعالیت خود شدند و تمام و کمال از اتمام این هفته تمامی حوادث اقتصادی و غیره معطوف به عملکرد این سال‌های خودشان است. آمارمحوری یکی از رویکردهای اساسی حسن روحانی در این سالها برای اقناع افکار عمومی جهت گرفتن امتیازات سیاسی بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: