ازدواج پیوندی مقدس، عاطفی و نوعی اعتماد است که اگر مهر و محبت وجود نداشته باشد با توان مالی بالا هم نمی توان آن را تامین کرد و این امر دارای احکام و رسومی خاص و معیارهایی است که در مذاهب و کشورهای مختلف وجود دارد.

به گزارش ثامن پرس، هم اکنون در جامعه معضلاتی وجود دارد که همچون سدی مانع ازدواج جوانان می شود که در این راستا مشکل اقتصادی را که به دلیل شرایط اقتصادی و یا فرهنگ سازی غلط بر جوانان تحمیل شده را می توان عنوان کرد. 

 
نقره داغ شدن جوانان با هزینه بالای ازدواج
 این روزها معیارهای ازدواج و مراسمات برگزاری آن در جامعه به سویی می رود که هزینه های آن زوج های جوان را نقره داغ کرده و این امر باعث شده که ترجیح دهند زندگی مشترک خود را وقتی شروع کنند که به قول معروف پولشان کفاف دخل و خرج جشن عروسی آبرومندی را بدهد.
و بدا به آن روزی که چشم و هم چشمی و توقعات نامعقول دست در دست این هزینه های هفت خان رستمی دهد و جوان را دچار سر درگمی و ناکامی از نداشتن توان مالی و بی خیال پیوند زناشویی کند.
خرید حلقه عقد و خرید ابتدایی برای عروس خانم و آقا داماد از یک سو و دیگر سو سرویس طلا ، لباس عروس ،هزینه های آرایشگاه ،آتلیه، تالار، عکاس و فیلمبردار و شام عروسی که با یک حساب سر انگشتی 10 میلیون تومانی هزینه لازم است.
و بگذریم از خریدهای راه و بی راهی که از عقد تا عروسی بر دوش داماد است و تا زمانی که نامزد است باید در ایام عید برای عروس خانم عیدی ببرد که مبارکش باشد اما این ویروس چشم و هم چشمی و سطح توقعاتی که در جامعه پخش شده بعید است که هر بار عیدی کمتر از پانصد هزار تومان باشد.
فراموش نشود داستان دخالت های نادرست خانواده و اینکه می گویند ما آبرو داریم در بین مردم و باید برای برگزاری مراسم عروسی سنگ تمام گذاشته شود، بی توجه از اینکه این سنگ تمام توان مالی جوانان خودشان را نشانه گرفته و این هزینه ها ممکن است آنان را به بدهکاری کشانده و حتی تهدیدی برای ادامه زندگی باشد.
لیستی از لوازم خانگی برای خرید جهیزیه هم مسئله ای است که اگر آن لیست خوانده شود شاید به طور دقیق متوجه کاربرد برخی اقلام نشوند اما به طور قطع خریداری می کنند بدون آنکه به آن نیاز باشد که اینها همه منشاء از چشم و هم چشمی و توقعات بی جا است که برای خرید جهیزیه صرف می شود و در این بین توجه به نوع برند ایرانی یا خارجی آن نیز مد نظر گرفته می شود که با این پیش زمینه که جنس خارجی بهتر است با قیمتی ببشتربرای خرید جهیزیه هزینه می کنند.
 
مقایسه نادرست سطح توقعاتم را بالا برده است
اسماء در گفتگو با خبرنگاراترک نیوز با اشاره به اینکه خانواده ام از لحاظ مالی در سطح متوسط به پایین هستند، می گوید: در طی این چند ماهی که در نامزد هستیم تمام تلاش مادرم این است که جهیزیه ای کامل برایم تهیه کند تا مبادا در بین دوستان و اقوام خودم و همسرم  سرخورده شوم.
وی می افزاید: اما می بینم که نامزدم به نوع برند اجناسی که برای جهیزیه ام خریداری می شود توجه می کند و گاهی مواقع می گوید که این لوازم ایرانی است و قیمت چندانی ندارد و شروع می کند به تعریف کردن از جهیزیه خواهرزاده اش که چند وقتی است به خانه بخت رفته است.
اسماء با بیان اینکه پدر و مادرم برای تهیه جهیزیه ام از نظر اقتصادی در مضیقه هستند،می گوید: این نوع مقایسه گری همسرم نسبت به جهیزیه من و خواهرزاده اش مرا اذیت می کند و ناخواسته مادرم را برای خرید اقلامی به اصطلاح مرغوب وادار می کنم.
یک طلافروش بجنوردی در گفتگو با اترک نیوز اظهار می کند: دختر و پسری به همراه خانواده شان برای خرید حلقه ازدواج آمده بودند که وقت انتخاب، دختر حلقه ای پسندید و اطرافیان از او خواستند که حلقه ای ارزان تر بردارد اما دختر در انتخابش کوتاه نیامد.  
وی ادامه می دهد: داماد نیز کم نیاورده و به تلافی انتخاب حلقه گران عروس خانم، حلقه ای سنگین برداشت و در این بین کار به مشاجره رسید و این دو خانواده بدون خرید حلقه از طلافروشی رفتند.
این طلافروش بیان می کند: درست است که خرید حلقه سنگین به هر حال به نفع من فروشنده است اما باید جوانان این را در نظر داشته باشند که حلقه ازدواج چیزی برای نشان دادن این پیوند مقدس است نه در گام اول ازدواج، وسیله ای برای نشان دادن توقعاتمان از یکدیگر.
 
نبود هزینه لازم مانعی برای شروع زندگی مشترک 
عباس جوانی است که برای برپایی مراسم عروسی با کمبود هزینه مواجه شده است، توضیح می دهد: برگزاری مراسم عروسی در یک تالارپذیرایی برای 700 مهمان هشت میلیون تومان هزینه لازم دارد.
وی با اشاره به اینکه این برآورد هزینه را از مراسم عروسی دوستم داشته ام، ادامه می دهد: چه خوب می شد که همسرم خواهان برگزاری مراسم عروسی این چنین مجللی نبود و ولیمه مراسم عروسی مان را در یکی از حسینه های شهرمی دادیم.
یک جوان دانشجو در گفتگو با اترک نیوز می گوید:   نبود هزینه لازم برای خرید جهیزیه یکی از دلایلی است که این روزها دامن گیر بسیاری از زوج های جوان شده و مانع از شروع زندگی مشترک آنان می شود.
  فائزه پژوهشگربا بیان اینکه چشم و هم چشمی موجب شده که هزینه ازدواج دو چندان شود، می افزاید: در خانواده ما پسرانی هستند که با داشتن بسیاری از معیارهای ازدواج به دلیل توقعات بالای دختران تمایلی به ازدواج ندارند و به دنبال آن هستند که ابتدا به اندازه  ای که بتوانند جوابگوی خواسته های دختر و خانواده او باشند، پس انداز داشته باشند.
وی ادامه می دهد: یکی دیگر از معضل هایی که هزینه خرید جهیزیه یک دختر را افزایش داده است طومار اقلامی است که درشروع زندگی مشترک ضرورت خرید آنان وجود ندارد . 
پژوهشگرمی گوید: بخشی از بالا رفتن هزینه ازدواج به دخترخانم ها مربوط است که من به شخصه برای تهیه جهیزیه از خرید طومار وسایل منزل که این روزها همه می خرند، نیاز ندیدم و وقتی می بینم که با دست می توانم بسیاری از کارهای منزل را انجام دهم از وسایل موجود در بازار همچون خرد کن خودداری کردم. 
 
جوانان در تلاطم بالا رفتن مخارج زندگی 
همسر خانم پژوهشگر نیز در گفتگو با خبرنگار اترک نیوز اضافه می کند: نبود شغل برای پسرها و یا داشتن شغل با درآمد کم وهمچنین بالا رفتن مخارج زندگی باعث می شود که جوانان ازعهده هزینه ازدواج برنیایند.
هادی ایزانلو یکی از عوامل عمده ای را که برای زوج های جوان مشکل ساز می داند تغییر نوع دیدگاه خانواده ها عنوان کرد و می افزاید:خانواد ه ها نمی توانند یک ازدواج آسان را برای فرزندانشان رقم بزنند به تصور اینکه خوشبختی آنان در رسیدن به تمام خواسته ها در همان ابتدای ازدواج است و این خود هزینه زیادی را هم بر دوش زوج ها و همچنین خود خانواده ها می اندازد.
 
پرداخت دیرهنگام تسهیلات ازدواج 
فاطمه شیرازی نیز با گلایه مندی از پرداخت دیرهنگام تسهیلات ازدواج برای خرید جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی می گوید: شش ماه است که خواهرش ازدواج کرده و تا به امروز نتوانسته تسهیلات ازدواج را از سوی بانک عامل دریافت کند.
وی با اشاره به اینکه تامین ضامن برای دریافت وام ازدواج نیز خود بخشی از مشکلات است، ادامه می دهد: بالا رفتن هر روزه هزینه خرید لوازم مورد نیاز برای شروع یک زندگی مشترک از یک سو و از سوی دیگر  به موقع ندادن تسهیلات بانکی آنان را بیشتربامشکل مواجه می کند.
 
اعتماد سازی ترمیم دهنده بخشی از مشکلات جوانان
یک جامعه شناس درخراسان شمالی نیز در گفتگو با خبرنگار اترک نیوز بیان کرد: یکی از موضوعاتی  که در جامعه با آن مواجه هستیم بالا رفتن سن ازدواج و یا به تعویق انداختن زندگی مشترک زناشویی به دلیل بالا بودن هزینه مراسم ازدواج است.
مهدی نوری ادامه داد:باید این سوال مطرح شود که آیا توقعات نامعقول و چشم و هم چشمی دلیلی برای مشکلات ازدواج جوانان است و یا اینکه این مشکلات  خود معلول مسائلی هستند که کمتر به آن توجه می کنیم. 
وی یکی از مسائلی که در زمینه بروز مشکلات در ازدواج جوانان باید مطرح شود را بحث سرمایه اجتماعی در مقوله اعتماد بین افراد جامعه به یکدیگر و همچنین بین جامعه و مسئولان و مسئولان به یکدیگر عنوان کرد و افزود: با بودن سرمایه اجتماعی ، بخشی از عوامل ایجاد کننده مشکلات اقتصادی جوانان در زمینه ازدواج نیز کمتر خواهد شد.
نوری با اشاره به اینکه سال های گذشته، اکثر خانواده ها دغدغه شان این بود که مراسم ازدواج جوانان با کمترین هزینه برگزار شود، تصریح کرد: باید همچون گذشته سبک ازدواج های آسان با فرهنگ اعتماد در بین جامعه رواج داده شود و اقدامات آموزشی و زیربنایی در این زمینه صورت گیرد.
وی گفت: وجود سرمایه اجتماعی، خانواده ای را به این امر ملزم نخواهد کرد که به دنبال مهریه میلیونی و یا امکانات آنچنانی برای تشکیل زندگی مشترک جوانان باشد.
وی با تاکید بر اینکه ما باید به دنبال فرهنگ اصلی و درست جامعه باشیم ، افزود: برای ترویج فرهنگ ایرانی، اسلامی نیاز به ارائه الگویی صحیح در این خصوص است نه آنکه در سریال ها مدام بحث شکست و یا خیانت همسران به یکدیگرو فروپاشی خانواده ها را نشان دهیم که موجب ترویج سلب اعتماد در جامعه می شود.
نوری ادامه داد: گاهی مواقع ناخواسته از طریق رسانه هایمان به معضلی در جامعه بزرگی همچون تهران می پردازیم که نه تنها در جامعه کوچک اینچنین نیست بلکه به افراد آن جامعه کوچک چیزی را یاد می دهیم که آسیب زا است.
وی بیان کرد: باید سریال هایی متناسب با فرهنگ جامعه ساخته شود نه آنکه اکثریت افراد جامعه از طریق برنامه های رسانه به سوی تجمل گرایی و چشم و هم چشمی سوق داده شوند.
 
کمبود منابع مالی مانع پرداخت به موقع تسهیلات ازدواج
مدیر امور شعب بانک ملی خراسان شمالی نیز در گفتگو با خبرنگار اترک نیوزگفت: یکی از دلایلی که برخی زوجین به موقع نمی توانند وام ازدواج خود را دریافت کنند کمبود منابع قرض الحسنه در استان است.
حسن صابری بیان کرد: افزایش 100 میلیون ریالی مبلغ وام ازدواج نیز در نگرفتن به موقع تسهیلات تاثیر گذار است.
وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی استانی ضعیف و محروم است، گفت: اگر جذب منابع مالی قرض الحسنه بانک ها خوب باشد مشکلی برای پرداخت وام ازدواج نخواهیم داشت .
صابری افزود: لازم است که مردم درراستای پرداخت به موقع تسهیلات بانک ها را حمایت کنند و منابع مالی خود را در بانک های خصوصی و غیرمجاز سپرده گذاری نکنند.
 
943 نفر در انتظار دریافت وام ازدواج
رئیس اعتبارات بانک ملی خراسان شمالی نیز بیان کرد: از مردادماه سال جاری حداقل ماهانه تعداد 29 هزار وام ازدواج در کل بانک ملی کشور پرداخت می شود که سهم بانک ملی خراسان شمالی ماهانه  405 فقره است.
مهراب وحدتی گفت: طی سال 94 بانک ملی خراسان شمالی دو هزار و 369 فقره وام ازدواج به مبلغ 72 میلیارد ریال داده شده است.
وحدتی با اشاره به اینکه هر ساله بانک ملی بیشتراز سهمیه مشخص شده از منابع داخلی تسهیلات ازدواج پرداخت می کند،ادامه داد: سهمیه بانک ملی برای پرداخت تسهیلات ازدواج تا پایان سال جاری 3 هزار و 240 فقره است که از ابتدای مردادماه سال جاری تا کنون 1 هزار و 149 فقره تسهیلات ازدواج به مبلغ 48 میلیارد و 210 میلیون ریال به متقاضان شعب بانک ملی پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه تسهیلات ازدواج برای هر فقره 100 میلیون ریال با چهار درصد کارمزد است،گفت: در حال حاضر تعداد 943 فقره در صف دریافت تسهیلات ازدواج هستند.
 
ثبت 10 هزار ازدواج در سال گذشته
مدیر کل ثبت احوال خراسان شمالی نیز بیان کرد: در سال گذشته 9 هزار و 786 واقعه ازدواج در خراسان شمالی به ثبت رسیده که چهار هزار و 15 مورد آن از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه بوده است.
علی زاهدی نیا ادامه داد: از چهار هزار و 15 واقعه ازدواج به ثبت رسیده در پنج ماهه اول سال گذشته، دو هزار و 541 مورد در مناطق شهری و یک هزار و 474 مورد نیز در روستاها بوده است.
وی گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه چهار هزار و 447 واقعه ازدواج به ثبت رسیده است که دو هزار و 541 واقعه ازدواج در مناطق شهری و آمار یک هزار و 417 مورد نیز روستایی است.
گزارش از اکرم روح آزاد
انتهای پیام/

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: