به گزارش ثامن پرس؛ بهتر است به آن، «مولتی بیزینس» یا «پاتوق‌هایی رنگ و لعاب‌دار» بگوییم؛ «آرایشگاه‌های زنانه» که روز به روز با ارائه خدمات عجیب و غریب، بازارشان داغ و داغ‌تر و مشتریانشان بیشتر و پروپا قرص‌تر می‌شوند. بازاری که هرچند تعداد غیرمجازهای آن برابری با تعداد مجازهای آن دارد و جای اما و اگر در خدمات و سبک فعالیت‌های آن فراوان است، اما متولیان امر تا جای ممکن از آن غافلند و در سایه نبود نظارت دامن فعالیت‌های آن‌ها در هر نقطه شهر پهن شده است. تا جایی که در بازار رُکود بسیاری از مشاغل، بازار آرایشگاه‌های زنانه نه‌تنها دچار رکود نشده بلکه با جهش نجومی درآمدها نیز مواجه‌اند و شاید همین موضوع باعث روی آوردن بسیاری از خانم‌ها به راه‌اندازی یک آرایشگاه حتی درکوچه پس کوچه‌ها شده است که البته هم فال است و هم تماشا!

پاتوق‌های زیبایی با فعالیت‌های ...

بر اساس قوانین موجود در جواز کار آرایشگاه‌ها، این مراکز صرفا مجاز به ارائه خدماتی هستند که در حوزه فعالیتشان تعریف شده است؛ یعنی همان آرایش و پیرایش که مربوط به خدماتی چون کوتاهی مو، اصلاح، آرایش صورت و... است، اما در عمل خدمات فراتر از این موارد می‌رود و برخی از آرایشگاه‌ها به پاتوقی برای زیبایی با خدمات مشابه کلینیک‌های سلامت پوست و زیبایی تبدیل شده‌اند که البته فعالیتشان غیرقانونی محسوب می‌شود.

البته با توجه به نوع خدماتی که آرایشگاه‌ها ارائه می‌دهند، چندان مجاز و غیرمجاز بین آن‌ها فرقی نمی‌کند چرا که بازار خدماتشان یکی است و نظارتی بر فعالیت‌های آن‌ها نمی‌شود و یا اگر هم نظارتی صورت می‌گیرد، نظارت کارآمدی نیست. فعالیت گسترده آرایشگاه‌ها در مشهد در زمینه‌هایی چون کاشت مژه، کاشت ناخن، لیزر، انواع تاتو، هاشور ابرو و... شاهدی بر این مدعاست. از این خدمات غیرمجاز که بگذریم، در برخی از این آرایشگاه‌ها که در واقع به پاتوقی به اصطلاح برای زیبایی زنان تبدیل شده‌اند، مسائلی فراتر از تداخل در امور پزشکی دیده می‌شود که در غفلت متولیان آسیب‌های فرهنگی آن متوجه نظام خانواده است. از خودنمایی خیلی از زنان در تشریح سبک زندگی‌شان گرفته تا تغییر نگاه مراجعان نسبت به زندگی که با تعریف و تمجید و بیان زنان دیگر، احساس اُمل بودن به آن‌ها دست داده و چارچوب اعتقادی آن‌ها خدشه‌دار می‌شود. در مواردی نیز ترغیب به سبک جدیدی از زندگی می‌شوند که به ظاهر فریبنده و خوش‌گذرانی و تفریح در آن دیده می‌شود اما ته خط جز فساد و بی‌بند و باری نیست.

٢هزار آرایشگاه مجوزدار در مشهد

با توجه به وضعیت موجود در ادامه به سراغ متولیان این حوزه رفتیم تا در خصوص این بازار نابسامان و این تعداد انفجاری از آرایشگاه‌ها در مشهد که به طور تخمینی در یک دهه اخیر چندبرابر شده‌اند، گفتگو کنیم. رئیس اتحادیه بانوان آرایشگر در مشهد در گفتگو با شهرآرا تعداد آرایشگاه‌های دارای مجوز در مشهد را دو هزار واحد صنفی بیان می‌کند و در خصوص فعالیت آنان می‌گوید: اتحادیه نرخ نامه واحدی را به تمام آرایشگاه‌ها اعلام کرده است که بر اساس نوع آرایشگاه که شامل درجه یک، دو و سه می‌باشد، این مبالغ مختلف است. بر اساس این نرخ‌نامه آرایشگاه‌ها ملزم به نصب آن در جلوی دید مشتریان هستند و باید بر اساس آن دریافت وجه داشته باشند و بیشتر از مبلغ نرخ نامه مجاز نیست. اعظم حسنی ادامه می‌دهد: در صورت دریافت وجه اضافی از مشتریان اتحادیه و اداره تعزیرات ورود پیدا خواهد کرد و برخورد لازم نیز با این افراد صورت خواهد گرفت.

رئیس اتحادیه بانوان آرایشگر در مشهد درباره خدماتی که برخی آرایشگاه‌ها به مشتریان می‌دهند، مانند تاتو و هاشور ابرو، کاشت مژه و ناخن، اظهار می‌کند: این فعالیت‌ها غیرمجاز است و هنوز هیچ مجوزی برای انجام تاتو در آرایشگاه‌ها صادر نشده است، مگر کسانی که مدرک تاتو را دارند که آنان نیز باید زیر نظر پزشک این کار را انجام دهند، اما فعلا این مجوز برای آرایشگاهی صادر نشده است.

فعالیت‌های زیرزمینی آرایشگاه‌ها

حسنی با اشاره به اینکه اداره بهداشت باید به این موضوع ورود پیدا کند، مشکل را این‌گونه طرح می‌کند: در حال حاضر بیشتر آرایشگاه‌ها به صورت زیرزمینی و غیرمجاز اقدام به تاتوی ابرو، چشم و... می‌کنند و همه هم می‌دانند، اداره بهداشت باید ضوابط مربوط به این کار را مشخص کند تا براساس آن مجوز این کار به افرادی که دارای مدرک آن هستند، داده شود تا این فعالیت‌ها به صورت قانونی انجام شود و مشتریان نیز استقبالی از فعالیت‌های زیرزمینی تاتوکاران نداشته باشند.به گفته وی هنوز اداره بهداشت به این موضوع ورود پیدا نکرده و هنوز در مشهد مجوزی برای تاتو صادر نشده است؛ در حالی که بسیاری از کارکنان خانم در اداره بهداشت نیز خود تاتو ابرو را نزد همین آرایشگاه‌ها انجام داده‌اند!

برخورد با آرایشگاه‌های غیرمجاز، در حیطه وظایف ما نیست

زهرا دهقان‌نیری، نایب رئیس اتحادیه بانوان آرایشگر در مشهد همچنین در گفتگو با خبرنگار ما در ادامه درخصوص رشد جهشی آرایشگاه‌های زنانه در مشهد بیان می‌کند: چون آرایشگری شغلی شاد است! بیشتر خانم‌ها به آن گرایش پیدا می‌کنند، در ادامه راه البته با مشکلات و مصائبی مواجه می‌شوند که چون مسئولیت کار آرایشگری بالاست و رضایت مشتریان ملاک است، ممکن است از این حرفه زده شوند و بعد از چند ماه حتی مغازه‌شان را نیز جمع کنند. وی با اذعان به اینکه دو هزار آرایشگاه مجوزدار زنانه در مشهد داریم، ادامه می‌دهد: همین میزان آرایشگاه غیرمجاز هم داریم، بعضی از آن‌هافعالیت‌های زیرزمینی دارند و بدون تابلو فعالیت می‌کنند؛ که برخورد با آنان در حیطه وظیفه ما نیست و امکان ورود به منزل آنان را نداریم.

اداره بهداشت، تاتو را کار آرایشگر نمی‌داند لذا مجوز هم نمی‌دهد

معاون اتحادیه بانوان آرایشگر در ادامه به موضوع تاتو در آرایشگاه‌های زنانه اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: به دلیل اینکه اداره بهداشت تعامل خوبی در این زمینه نداشته است، هنوز مجوزی برای این کار وجود ندارد؛ البته استدلال آنان این است که چون تاتو به سطح پوست آسیب می‌رساند، انجام آن، کار آرایشگر نیست. دهقان‌نیری معتقد است در صورتی که اداره بهداشت این موضوع را تایید کند و ضوابطی را مشخص کند، خیلی از فعالیت‌های زیرزمینی جمع می‌شود. در حال حاضر بسیاری از تاتوکاران به صورت درصدی در سالن‌های زیبایی یا خانه به این کار اقدام می‌کنند که همین مسئله باعث رشد فعالیت‌های زیرزمینی شده است. در تهران اقداماتی در این خصوص انجام شده است اما در مشهد هنوز این اتفاق نیفتاده و فنی و حرفه‌ای نیز مدرک تاتو را به مشهدی‌ها ارائه نمی‌دهد.

صدور روزانه حدود ٢۵اخطار به آرایشگاه‌ها

این مسئول اتحادیه که رئیس کمیسیون بازرسی اتحادیه بانوان آرایشگر هم هست، به نظارت‌هایی که از آرایشگاه‌های سطح شهر انجام می‌شود، اشاره می‌کند و می‌گوید: ما در سطح شهر هر هفته با اداره اماکن و تعزیرات بازدیدهایی داریم که سالن‌های غیرمجاز شناسایی و به آنان اخطار داده می‌شود.دهقان نیری از آماری در خصوص برخورد با تخلفات آرایشگران سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: روزانه حدود ٢۵ اخطار به آرایشگاه‌های سطح شهر داده می‌شود، اگر آرایشگران در موعد مقرر به اتحادیه مراجعه نکنند؛ بر اساس قانون پرونده تخلف آنان به اداره اماکن یا اتاق اصناف ارجاع داده می‌شود تا برخورد لازم با آنان صورت گیرد.

افزایش ۴٠ درصدی آرایشگاه‌ها در یکسال گذشته

وی در خصوص نحوه صدور مجوز آرایشگری می‌گوید: متولی صدور مجوز اتحادیه است و متقاضی باید دارای مدرک فنی و حرفه‌ای باشد، همچنین سایر موارد مدنظر اداره بهداشت، اماکن و دارایی را رعایت کرده باشد تا جواز کسب برای او صادر شود.دهقان نیری رشد آرایشگاه‌های زنانه مشهد نسبت به سایر مشاغل را دریکسال گذشته حداقل ۴٠درصد بیان می‌کند.

گران‌فروشی بیشترین تخلف آرایشگران

در ادامه این گزارش نیز گفتگویی با مدیر کل اداره تعزیرات حکومتی خراسان رضوی داشتیم. حمیدرضا کریم با اشاره به اجرای طرح برخورد با تخلفات صنف آرایشگر نیز اظهار می‌کند: دریافت وجه اضافی و گران‌فروشی، عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور بیشترین تخلفات آرایشگران است که متناسب با آن برخورد صورت می‌گیرد. وی خاطرنشان می‌کند: از ابتدای امسال تاکنون۵ پرونده مربوط به آرایشگران به اداره تعزیرات ارجاع شده که منجر به صدور رای شده است و در مجموع ١٠٨میلیون ریال نیز جریمه شده‌اند. کریم همچنین می‌گوید: اگر شهروندی شکایتی از این صنف داشت، می‌تواند با شماره ١٢۴ سازمان صنعت و معدن تماس بگیرد یا با مراجعه حضوری به اداره تعزیرات شکایت خود را اعلام کند تا تشکیل پرونده صورت بگیرد و اگر بحث صدمه و جراحات در پرونده وجود داشته باشد، عدم صلاحیت می‌خورد و پرونده به محاکم قضایی ارجاع داده می‌شود اما موارد گران‌فروشی و عدم درج قیمت در این اداره بررسی و رسیدگی می‌شود. به گفته وی ١٠طرح صیانت از سلامت شهروندان در حوزه‌های مختلف اجرا شده است که یکی از این موارد آرایشگاه‌های زنانه بوده است.

آرایش عروس سقفش بین ٣۵٠ تا ۵٠٠ است!

به گفته مسئولان اتحادیه بانوان آرایشگر مشهد، براساس نرخ‌نامه مصوب سال ٩٣ که از آن به بعد نرخ‌نامه جدیدی ابلاغ نشده است، سقف آرایش عروس در آرایشگاه درجه سه ٣۵٠هزار تومان، درجه دو ۴۵٠ و درجه یک ۵٠٠ تومان است. این در حالی است که واقعیت متفاوت است و در مشهد آرایشگاهی پیدا نمی‌شود که با این مبالغ بخواهد عروس بپذیرد، اگر هم پیدا شود، آرایشگران تازه‌کار و بی‌نام و نشان هستند که نمی‌خواهند مشتری از دست بدهند. در بازدید نامحسوسی که خبرنگار ما از چندین آرایشگاه که بازارشان در مشهد داغ است، داشته آرایش عروس در آرایشگاه‌های برند زیر یک میلیون تومان پیدا نمی‌شود، از آن طرف سقفش به ٣-۴میلیون تومان هم می‌رسد و آرایشگر به بهانه وی‌آی‌پی بودن عروس، پول هنگفتی به جیب می‌زند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: